“Ēkas dežurante aizliedza ienākt ar elektroskūteri!” Kāda šobrīd ir elektroskūteru vieta Latvijā?

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

1 komentārs

“Esmu saskārusies ar ļoti nepatīkamu situāciju. Ikdienā pārvietojos ar elektroskūteri. Netiku uz svarīgu tikšanos, jo ēkas noteikumi paredz, ka tajā nedrīkst ienākt ar riteņiem. Pēc ilgām diskusijām ar dežuranti mani tomēr ēkā neielaida. Esmu neizpratnē, kāpēc domājam, ka velosipēds ir tas pats, kas elektroskūteris? Vai arī veikalos es vairs nevarēšu iepirkties?”

“Bez Tabu”, saņemot šādu skatītājas un elektroskūtera vadītājas vēstuli, nolēma veikt eksperimentu, lai pārliecinātos, kāda ir attieksme pret elektriskajiem skrejriteņiem publiskās ēkās. Taču pirms tam “Bez Tabu” iztaujāja Diānu, kura elektroskūteri uzdāvinājusi sev dzimšanas dienā aprīļa vidū, pārvietojas ar to regulāri, un līdz šim neviens nav liedzis iekļūšanu veikalā vai kādā citā sabiedriskā vietā.

Diāna

Diāna
elektroskūstera vadītāja

Esmu bijusi pārtikas veikalos, pat esmu apmeklējusi teātri, un personāls bija pretimnākošs un šo skūteri paglabāja to laiku, kamēr es skatījos teātra izrādi. Principā to pieslēgt nav iespējams, tā kā uz ielas es to neatstātu, vai nu es nesu to līdzi, vai neapmeklēju šo iestādi.

Diāna ar elektroskūteri pārvietojas pa veloceliņiem un ietvēm, nekādā gadījumā neriskētu ielu dalīt ar automašīnām. “Bez Tabu” vispirms elektroskūtera veiksmi pārbauda vairākos pārtikas veikalos, lai gan ar to lavierēt cauri pircēju ejām ir diezgan sarežģīti, neviens transportlīdzeklim nepievērš uzmanību. “Bez Tabu” tālāk dodas uz ārstniecības iestādi un aptieku, taču neviens laukā nedzen.

Baiba Runce

Baiba Runce
“Bez Tabu” žurnāliste

Pagaidām ļoti veiksmīgi, man pat nevienu reizi vēl nav nācies pateikt, ka es varu salocīt skrejriteni un nest pie rokas. Nu nekas, varbūt nākamajā vietā sanāks.

Arī tirdzniecības centrā elektriskais skrejritenis demonstratīvi tiek stumts garām apsardzei, bet izskatās, ka neviens aizrādīt neplāno. Tirdzniecības parka “Alfa” vadītāja Liene Apine skaidro, ka pret elektroskūteriem iebildumu nav, ieteicams gan tos iekštelpās nest salocītus.

Liene Apine

Liene Apine
t/p “Alfa” vadītāja

Bet nekādā gadījumā nebraukt pa tirdzniecības centru, jo tie ir ļoti klusi, pirmkārt, tas apdraud mūsu pircēju drošību un var gūt dažādas traumas, netīšām uzbraucot virsū vai aizķerot, tikpat labi ar šiem skūteriem var iebraukt kādā skatlogā, tā kā mēs noteikti neatbalstām pārvietošanos braucot.

CSDD uzskatā, ja elektroskūtera braukšanas ātrums nepārsniedz 25 km/h, tad tie uzskatāmi par sporta un atpūtas inventāru un drīkst pārvietoties pa veloinfrastruktūtu un, neapdraudot gājējus, arī pa ietvi. Ja braukšanas ātrums ir lielāks, tie pieskaitāmi pie mopēdiem un drīkst piedalīties ceļu satiksmē. Tādā gadījumā nepieciešama vadītāja apliecība, OCTA un transportlīdzeklim jābūt reģistrētam.

Savukārt Latvijas Automoto biedrības prezidents Juris Zvirbulis uzskata, ka Latvijā pēc iespējas ātrāk nepieciešams izstrādāt elektrisko skrejriteņu pārvietošanās regulējumu.

Juris Zvirbulis

Juris Zvirbulis
LAMB prezidents

Spēkā esošais regulējums paredz, ka šobrīd elektroskūteri drīkst pārvietoties pa trotuāru vai veloceliņiem. Attiecībā uz skrejriteņiem nedarbojas regula par 25 km/h, jo oficiāli nav paredzēts, ka tie vispār brauc ātrāk, tā šobrīd ir tāda pelēkā zona, kuru nepieciešams regulēt. Manuprāt, ka regulējumu vajadzētu tādu pašu kā ar elektriskajiem riteņiem, tikai to likumdošanā vajag sasaistīt.