“Dzērumā uzmācās un gūlās gultā!” Nesaskaņojot ar invalīdi, sociālais dienests dzīvoklī izmitina svešiniekus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

1 komentārs

Jaunjelgavas iedzīvotāja ar otrās grupas invaliditāti, pašvaldības sociālā dienesta kliente neizpratnē, kāpēc dzīvoklī, ko viņai piešķīrusi pašvaldība, sociālais dienests blakus istabā izmitina citas, svešas personas ar nelāgiem paradumiem, piemēram, aizraujas ar alkohola lietošanu. Ar šiem nevēlamajiem dzīvokļa kaimiņiem un viņu pudeles brāļiem jādala koplietošanas telpas – duša, tualete un virtuve. Sieviete piedzīvojusi pat dzīvokļa biedra uzmākšanos, kad viņš bijis alkohola reibumā. Traumējošā pieredze likusi mukt no mājām.

Jaunjelgavas iedzīvotājai Sanitai, kura uzauga bērnunamā, sasniedzot pilngadību, Jaunjelgavas pašvaldība ierādīja dzīvokli mazpilsētas nomalē, daudzstāvu namā. Ilgus gadus miteklī dzīvojot viena, pirms dažiem gadiem sociālais dienests šajā pašā dzīvoklī vienā no istabām, nesaskaņojot ar Sanitu, sāka izmitināt citus grūtībās nonākušos. Sieviete ir neizpratnē, kāpēc viņai jāsadzīvo ar kaimiņiem, ar kuru īpatnībām un uzvedību nevēlas samierināties.

Sanita
jaunjelgaviete, otrās grupas invalīde

Sākumā dzīvoklī dzīvoju viena. Tad blakus istabā iebāza gulošu tanti, man neziņojot. Vēlāk dzirdēju apvainojumus, ka man neesot sirds, ka esmu bezsirde, ka es viņai ūdeni nevarot pienest. Vēlāk tantiņu aizveda. Pēc tam blakus istabā ielika vīrieti dzērāju. Kad bija alkohola reibumā, plijās man virsū. Gūlās manā gultā un teica, ka jāguļ kopā. Es viņam teicu, ka negulēšu kopā. Teicu, lai vācas prom.

Ar aprūpējamiem sirmgalvjiem, iedzert mīlošiem dzīvokļa biedriem un viņu pudeles brāļiem Sanita spiesta dalīt koplietošanas telpas – tualeti, dušu un virtuvi. Sanitai pārtiek no invaliditātes pabalsta, no kā jātērējas medikamentiem un citām pirmās nepieciešamības lietām, tāpēc sūrojas, ka ir bezizejā: nav līdzekļu, lai rastu citu dzīvesvietu. Sieviete stāsta, ka, nostrādājot nepilnu gadu, nepamatoti atbrīvota no darba. Cītīgi meklējot jaunu darbu, bet veselības īpatnību dēļ atsaucības neesot.

Traumējošā pieredze, dzīvojot vienā dzīvoklī ar kaimiņiem, likusi Sanitai pat mukt no mājām. Tagad viņa dzīvo pie draudzenes.

Sanita
jaunjelgaviete, otrās grupas invalīde

Es zvanīju sociālajiem, teicu, sūdzējos. Viņi prasa, vai tiešām ir tik traki. Saka, ka vajagot draudzēties. Kā var draudzēties, ja plijas virsū? Bāž vienā dzīvoklī visādus vīriešus. Viņi man saka: kāda tev daļa? Atļauja, lai izmitinātu, neesot jāprasa, varot likt, ko grib.

Sanita arī stāsta, ka iedzert mīlošais kaimiņš ar pudeles brāļiem nodarot kaitējumu miteklim. Piemēram, reiz ticis salauzts tualetes pods un durvis. Sieviete stāsta, ka par dzīvokļa biedru radītajiem bojājumiem un citiem defektiem, piemēram, salūzušu izlietnes krānu un nokritušām flīzēm, kā tas noteikts līgumā, ziņojusi pašvaldībai, lūdzot palīdzēt salabot.

Sanita
jaunjelgaviete, otrās grupas invalīde

Šeit flīzes, kas nokrita no sienas. Saliku smuki kastē. Viņi [sociālā dienesta darbinieki] teica, lai nolieku malā, kaut ko izdomāšot. Visu laiku viņi kaut ko domā. Saucu labot, bet nelabo, siena bez flīzēm. Kad pods salūza, arī teicu, bet neko nedara. Pati sarunāju, atnāca un nomainīja podu, arī santehniķi krānam izsaucu.

Sazvanīta, Jaunjelgavas novada Sociālā dienesta vadītāja Evija Elksne, komentējot Sanitas pārmetumus par svešinieku izmitināšanu blakus istabā, uzsver, ka pašvaldībā trūkst mitekļu, ko piešķirt grūtībās nonākušajiem. Tāpēc, kamēr tiek rasts pastāvīgs risinājums, nākoties izlīdzēties šādi.

Evija Elksne
Jaunjelgavas novada Sociālā dienesta vadītāja

Tie ir sociālie dzīvokļi, tāpēc. Tajos izmitina cilvēkus, kuriem nav citas vietas. Krīzes situācija. Izmitina uz laiku, kamēr atrod savu vietu. Vai viņam iedod pašvaldības dzīvokli vai nopērk, vai atrod saimnieka mājās. Nav tas varbūt pareizi, bet arī pansionātos cilvēkus liek kopā, jo nav citas izejas. Kopš padomu laikiem neviena [sociālā] māja [novadā] nav uzcelta.

Lai gan sociālā dienesta vadītāja Elksne norāda, ka miteklī Sanitai kaimiņos izmitina personas uz neilgu laiku, Sanita gan uzsver, ka, tā kā viņa dzīvoklī mitinās ilgstoši, netīk skatīties uz dažādu, tai skaitā nepiedienīgu, personu ņirboņu gar acīm. Sociālā dienesta vadītāja gan norāda, ka Sanitai piedāvāti citi dzīvokļi, kuros dzīvot vienatnē.

Evija Elksne
Jaunjelgavas novada Sociālā dienesta vadītāja

Sanitai piedāvāja dzīvokli divas reizes, viņa atteicās.

Sanita gan stāsta, ka piedāvātie dzīvokļi esot briesmīgā stāvoklī un ar malkas apkuri, ar ko nemākot un esot pat bail apieties.

Sanita
jaunjelgaviete, otrās grupas invalīde

Man nekad nav bijusi darīšana ar malku. Man ir bail. Tas tomēr ir risks. Un tas, ko viņi piedāvā, vispār ir briesmīgi. Tur pat lāga nomazgāties nevar. Es saprotu, ka citiem ir mazākas prasības, bet es esmu jauns cilvēks, sieviete. Ja ilgstoši dzīvoju viena šajā dzīvoklī, kāpēc nevaru saņemt ko līdzvērtīgu? Kā pret suni izturas!

Sociālā dienesta vadītāja Elksne gan atkal akcentē, ka dzīvokļu izvēle, maigi sakot, neesot no plašākajām. Iespējams piesaistīt palīgus, kuri palīdzēs ikdienā, tai skaitā pamācīs, kā apieties ar malkas apkuri, teic Elksne.
Evija Elksne
Jaunjelgavas novada Sociālā dienesta vadītāja

Ir iespēja tajā dzīvoklī piesaistīt aprūpētāju, kurš pieskatītu, lai tiek galā ar tām problēmām. Vēl ir iespēja izmantot ģimenes asistenta pakalpojumu. Mēs viņu auklējam no dienas, kad viņa iznāca no bērnunama. Visu laiku auklēta, pieskatīta. Palīdzam, lai neatgriežas visās tajās dzīves situācijās.

Sociālā dienesta vadītāja Elksne arī atklāj, ka esot kāds divistabu dzīvoklis, kuru arī drīzumā piedāvāšot Sanitai.

1 komentārs

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Jūs nopietni?!" Māmiņām ar zīdaiņiem un maziem bērniem liedz iepirkties lielveikalos

"Jau trīsreiz mēneša laikā!" Nepiestājot pieturā, autobusu šoferi vairākkārt atstājuši bērnu šosejas malā

Bijusī īrniece šokā, saņemot paziņojumu no tiesas, ka viņai ir sens parāds namīpašniekam

"Viņam seko bērni, glābiet viņus, kamēr var!" "TikTok" aktīvists stāsta par netiklībām ar bērniem un bez mitas lamājas

"Jāuzmanās, uzticot bērnus tādām skolām." Vakcīnskeptiķu skolā bez licences sola "saudzīgu vidi" bez Covid-19 ierobežojumiem

"Ar tādu mašīnu nav problēmu pārsniegt ātrumu arī vecmammai." CSDD tehniskās apskates darbinieks traucas ar 168 km/h

Dziedātāja Olga Rajecka sašutusi: Maksāju par trim fāzēm, bet saņemu vienu!

Rīdzinieki pikti, jo nav apkures un sākuši pelēt pat vasarā nomainītie logi!

Dūru vicināšana un kliegšana jeb cīņa par apsaimniekotāju Rīgas "Ķīnas mūrī"

"Balkoni nenogāzīsies?" Olainē apšauba mājas renovācijas projektu

"Ja atkal notiks avārija, atkal taisni upē?" Tilts jau gadu bez barjerām, bīstamība uz Bauskas šosejas

"Tur viss ir pretīgi! Gribam atpakaļ naudu!" Četri indieši Rīgā "iegrābjas" ar dzīvokļa īri