“Dūmi klāj rajonu! Nav ko elpot!” Rīdzinieki vaino publisko pirti smacēšanā

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

4 komentāri

Rīdzinieki no Iļģuciema mikrorajona sūdzas par piedūmojumu no publiskās pirts dūmeņiem. Apkaimē dzīvojošajiem ir aizdomas, ka miesas šķīstītavu kurina ar neatbilstošu kurināmo.

Iļģuciema iedzīvotāji sūdzas par ”Nellijas pirti”. Tās strādā no ceturtdienas līdz svētdienai, apmeklētājus uzņemot no pulksten 8.00 līdz 22.00. Pirts tiek kurināta naktīs un rītos, piedūmojums no dūmeņiem tracina daļu iedzīvotāju. Viņi iemūžinājuši, kā agrā rīta stundā no dūmeņa paceļas biezi dūmi, kurus vējš aiznes līdz apkaimes mājām.

Matīss
Iļģuciema iedzīvotājs

Viņi pirti sāk kurināt naktīs. Tā smaka izdalās visur. Melni dūmi ceļas pāri visam rajonam. Naktīs jāceļas, jāver ciet logi. Šobrīd, kad ir siltais periods, trijos, četros naktī jāceļas un jāaizver logs. Man ir mazs bērns, kam tas viss kaitē vēl vairāk.

Olga
Iļģuciema iedzīvotāja

Kad kurina pirti, nav ko elpot. Smird kā gumija, nezinu, kas tas ir, bet ļoti smird! Mana dzīvokļa logi uz abām pusēm. Nav ko elpot!

”Bez Tabu” Iļģuciemā sastop iedzīvotāju Zinaīdu, kura  apgalvo, ka agrāk strādājusi konkrētajā pirtī. Viņa stāsta, ka agrāk pirts kurināšanā izmantoja arī neatbilstošus materiālus.

Zinaīda
Iļģuciema iedzīvotāja; saka, ka agrāk strādājusi konkrētajā pirtī

Kad kurināja lāvu, tad dedzināja plastmasas pudeles. Es kādreiz tur strādāju. Ļoti labi visu zinu. Tas bija pirms kādiem 10, 15 gadiem. Ko tagad tur dara, es nezinu.

Pirts konkrētajā vietā slejas jau kopš Ulmaņlaikiem, kopš pagājušā gadsimta 90. gadiem tajā saimnieko Nellija Tomsone. ”Bez Tabu” miesas šķīstītavā ierodas, iepriekš vizīti nesaskaņojot. Darbdienā ap pulksten 15 te ir daudz apmeklētāju gan no Iļģuciema, gan citām vietām.

Pirts saimniece Nellija ”Bez Tabu” komandai rāda kurtuvi, kurā ir tikai sausa malka, neapstrādāta ar ķīmiskām vielām. Nellija apgalvo, ka nekas cits kurināšanai netiekot izmantots.

Nellija Tomsone
“Nellijas pirts” saimniece

Visu laiku kurinām tikai ar malku. Tā ir alkšņa malka. Nav nedz priedes, nedz bērza malkas. Mēs kurinām naktīs četrarpus stundas. Te viss darbojas ar 1,8 kilovatu lielu jaudu. Tas ir tas mazums, kas neizmet atmosfērā piesārņojumu. Neatļautu kurināmo es nemaz nedrīkstu izmantot, jo, ja es kurinātu ar ķīmiju, piemēram, polietilēnu vai pat ar oglēm, viss nosēstos uz akmeņiem, cilvēki varētu saindēties, varētu pazust samaņa.

Gada karstākajos mēnešos – jūlijā un augustā – pirts ir slēgta, stāsta saimniece Nellija.

Valsts vides dienesta pārstāve Maruta Bukleviča informē, ka publiskajām pirtīm netiek piešķirta piesārņojošās darbības atļaujas, tāpēc šādas iestādes nav regulāri uzraugāmo objektu sarakstā, tomēr Valsts vides dienests aicina neklusēt, jo vides aizstāvji ir tiesīgi pārbaudīt, vai kurināšanai tiek izmantots atbilstošs kurināmais.

Maruta Bukleviča
Valsts vides dienesta pārstāve

Vienmēr kontrolējam, tādēļ iedzīvotāji, pieļauju, vēršas pie mums. Mēs pārbaudām, vai kurināšana notiek atbilstoši – ar malku. Par konkrēto objektu arī bijušas sūdzības, inspektori bijuši pārbaudēs. Tajos brīžos, kad pārbaudes veiktas, viss noticis, kā nākas, tiek kurināts ar malku. Tomēr visu laiku nevaram klāt izstāvēt, tāpēc iedzīvotāji var ziņot ne vien mums, bet arī pašvaldības policijai un Ugunsdzēsības un glābšanas dienestam.

Pēc tam, kad iedzīvotāji ar sūdzībām vērsās Valsts vides dienestā, “Nellijas pirts” saimniece savāca vairāk nekā 200 pirts apmeklētāju parakstu iestādes atbalstam.