Drošība pēdējā vietā? Lidostā ”Rīga” nepārbauda pasažieru identitāti

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

145 komentāri

Austris regulāri darba darīšanās lido no Rīgas uz Helsinkiem. Tikai sēžot lidmašīnā, viņš sapratis, ka neviens no lidostas un aviokompānijas darbiniekiem nav pieprasījis, lai Austris uzrāda personu apliecinošu dokumentu.

Vīrietis bez aizķeršanās izgājis drošības pārbaudi, kā arī brīvi pārvietojies pa lidostas teritoriju. Šāda darbinieku rīcība likusi pamatīgi pārdomāt, cik nopietni tiek domāts par drošību lidostā ”Rīgā”?

Austris
regulāri izmanto avio pakalpojumus

Rezumē ir pārsteidzošs: ja ir derīga lidojuma biļete, var ceļot gan nepilngadīga persona bez pavadoņa, persona, kurai ir aizliegts pamest valsti, gan tikpat labi no valsts izvest noziedzniekus.

Lidostas telpās var iekļūt ikviens interesents. Ja ceļojat tikai ar rokas bagāžu, tad taisnā ceļā jādodas uz bagāžas kontroli, lai iekļūtu lidostas slēgtajā daļā. Bez Tabu lidostā ierodas ar slēpto kameru, lai veiktu eksperimentu un noskaidrotu, kad tiks lūgts uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. Mūsu lidojuma maršruts ir Rīga-Brisele.

Darbiniece, kura dežurē pie ieejas lidostas slēgtajā daļā, lūdz uzrādīt tikai biļeti, bet par personas apliecinošu dokumentu neizrāda nekādu interesi. Gluži tikpat vienaldzīga ir arī darbiniece, kura strādā pie bagāžas kontroles.

 • Žurnālists: Labrīt! Dokumenti Jums jārāda?
 • Lidostas darbiniece: Nē, mums nekas nav jārāda.
 • Lidostas darbiniece: Elektronika somā ir?
 • Žurnālists: Nē, tikai telefons.

Līdz iekāpšanai lidmašīnā atlicis vairs tikai viens posms, kur iespējama identitātes pārbaude. Tas ir pie paša gaisa kuģa, kur redzama lidsabiedrības darbiniece.

Bez Tabu konstatē, ka arī šī darbiniece uzmanību pievērš tikai un vienīgi iekāpšanas kartei, taču nekādu uzmanību nepievērš dokumentiem. Arī pēc filmēšanas komandas jautājumu, vai nepieciešams uzrādīt dokumentus, atbilde ir noliedzoša.

Eksperiments apliecina, ka ceļotāji lidostā ”Rīga” brīvi var iekļūt lidmašīnā, kaut biļete iegādāta uz citas personas vārda. To, ka pārbaudes netiek rīkotas, apstiprina gan citi pasažieri, gan arī robežsardzes un Civilās aviācijas aģentūras pārstāvji.

Māris Gorodcovs
Civilās aviācijas aģentūras direktors

Šengenas nolīguma dalībvalstu starpā ir sava kārtība, kādā personas pārvietojas šo valstu teritorijās. Šobrīd imigrācijas kontrole netiek veikta. Tas tiek uzskatīts par iekšējo lidojumu.

Drošības prasības un pārbaudes tiek piemērotas visiem vienādas, neatkarīgi no lidojuma galamērķa.

Tādā veidā tiek novērsts tas, ka, pat ja uz klāja ir cilvēks ar citas personas ceļošanas dokumentiem, viņš nekādu ļaunumu nodarīt nespēj.

Runa ir par bagāžas un personisko mantu pārbaudi, kas tiek veikta visiem pasažieriem. Gorodcovs norāda, ka imigrācijas kontrole tiek veikta visiem pasažieriem, kuri izlido un ielido no ne Šengenas zonas valstīm.

Valsts robežsardzes majors Aigars Stārks uzsver, ka gaisa kuģa kapteinis ir atbildīgs par pasažieriem, kas ielaisti reisā. Atkarībā no lidsabiedrības uzskatiem tās drīkst pārbaudīt personu identitāti pirms iekāpšanas lidmašīnā.

Foto

TOP komentāri

 • Tom Neil
  +20 +20 0

  Tom Neil

  Nesen braucu ar auto uz Franciju, varat iedomāties, ne pie vienas robežas man nepārbaudīja pasi?!! :o
 • Tom Neil
  +15 +14 -1

  Tom Neil

  Ome tikko nošokēja. LIDLā ejot iekšā darbinieks nepaprasīja dokumentus. Es i beigts!!!!
 • ārsts
  +8 +7 -1

  ārsts

  Tā ir pārbaude pēc speciālas atlases, pēc vizuālā izskata izvēlas cilvēku un tad pārbauda, vai ir kādas smadzeņu mikrodaļiņas palikušas ! Drīz uz ielām arī būs.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl