Domnieki Kalnciema iedzīvotājiem spiež izsolē pirkt pašu būvētas garāžas

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

7 komentāri

Dažiem Kalnciema iedzīvotājiem izveidojusies neapskaužama situācija. Tie savulaik par savu naudu un ar pašvaldības svētību ir uzbūvējuši garāžas. Viss ir labi līdz brīdim, kad pagasts paziņo, – vai nu atpērciet garāžu izsolē, vai arī paliksiet bešā! Teiksiet – tā nevar būt? Var gan.

Tas aptuveni 2009. gads, kad pašā Kalnciema centrā cilvēkiem tiek iznomāta pagasta zeme ar nosacījumu, ka uz tās cilvēki var būvēt sava auto novietošanai paredzētu garāžu. Zemes nomas maksa nav liela, iedzīvotāji par šādu iespēju ir priecīgi. Kā redzams, spēkratu novietne uzcelta gruntīga.

Pagastam 2012. gadā nav bijis iebildumu arī pret to, ka spēkratu novietnē, pirms tam projektu saskaņojot, tiek ievilkta elektrība. Līdz šajā gadā tiek saņemta ziņa, ka ēku, kaut tā celta par privātpersonas naudas līdzekļiem, cilvēkam izsolē būs jāizpērk.

”Mēs uzskatījām, ka viss ir likumīgi, viss ir kārtībā. Mums blakus savu garāžu uzbūvēja tā laika Kalnciema mēre. Viņa bija tā, kura mums piedāvāja iespēju celt garāžas. Kas tagad notiks? Nav skaidrs.”

Vēsturiski situācija izveidojusies tāda, ka kaut arī celtne būvēta gan par privātpersonas, gan pašvaldības naudu, ekspluatācijā, līdz ar to kļūstot par vienīgo īpašnieku, to nodod pagasts. Lēmumu par ēkas atsavināšanu un izsoli pieņēmusi Jelgavas novada dome.

Pamatojums – ēka pašvaldības vajadzībām vairs nav vajadzīga. Dodamies uz pagasta pārvaldi, bet tās vadītājs aizbraucis uz Jelgavu, uz kurieni jādodas arī raidījuma filmēšanas grupai. Tur Bez Tabu sagaida Jelgavas novada domes pārstāve Enija Kreicberga-Kapsa, kura skaidro:

”Mēs cilvēkiem esam lūguši sagatavot tāmes, cik kurš ir iztērējis būvniecības laikā. Ja cilvēks izvēlēsies garāžu iegādāties, viņam no kopējās cenas atrēķinās jau iztērēto. Ja cilvēks garāžu pirkt negribēs, mēs izdevumus viņam kompensēsim.”

”Es ieguldīju vairāk par 10 000 eiro. Mums piedāvāja aprēķināt izdevumu tāmi, bet ko tas dod? Dome ēku novērtējusi 2100 eiro vērtu.”

Uz jautājumu – vai nauda tiks atmaksāta arī gadījumā, ja cilvēks spēs pierādīt, ka izdots vairāk, nekā ēkas daļa novērtēta, skaidras atbildes nav. Izsoles rīkošanu nosaka daudz un dažādi likumu panti, uz kuriem pašvaldība atsaucas. Garāžu izmantotāji par to esot zinājuši, jo savulaik paši prasījuši par iespēju garāžas atpirkt.

Par notiekošo Bez Tabu padod ziņu arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, īsumā aprakstot situāciju. Atbilde skan:

“Jebkurā gadījumā, ja kāda persona uzskata, ka pašvaldība ar savu darbību aizskārusi viņas tiesiskās intereses, strīds risināms tiesā. Ministrija nevar šāda veida strīdu izšķirt pēc būtības un sniegt pašvaldībai un privātpersonām saistošus norādījumus.”

TOP komentāri

 • he...
 • Linda Rublāne
  +3 +3 0

  Linda Rublāne

  Jelgavas novadam kāds baigi strādīgais darbinieks laikam uzradies, vai drīzāk Kalnciemam. Nedēļas laikā jau otrs gadījums... Hmmm...
 • Hm
  +3 +3 0

  Hm

  Kaut kas tur tajā būvēšanas laikā nav bijis kārtībā... Būvēšanai līdzi taču nāca daudz un dikti birokrātiski dokumenti - būvprojekti, līgumi, atļaujas. Rakstā par to visu neviena vārda.
  iedzīvotāji tā vienkārši gāja ar lāpstu rokā un būvēja uz pašvaldības zemes? Ko teica būvvalde? Vai bija kādi savstarpēji līgumi? Ja bija - kas tur bija teikts par naudas ieguldījumiem?
  Daudz neskaidru lietu. Rakstā situācija stipri novienkāršota.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl