Domā, kam dod CV! Kolēģi nozog personas datus un iepērkas nesamaksājot, policija “atšuj” cietušo

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

9 komentāri

Sieviete vēlējusies reklamēt un pārdot populāra zīmola kosmētikas preces. Pirms darba attiecību uzsākšanas iesniegusi darba un dzīves pieredzes aprakstu (turpmāk – CV) savai pārdošanas līderei. Vēlāk atklājies, ka šī pati ar uzņēmumu saistītā persona izmantojusi sievietes datus, iespējams, mantkārīgā nolūkā – pasūtītas kosmētikas preces, par kurām ļaunprātis nav norēķinājies. Rezultātā sieviete, kurai nozagti dati, ievietota melnajā parādnieku sarakstā, tomēr Valsts policija atsakās palīdzēt bez vainas vainīgajai.

Lāsma šoruden vēlējās saņemt aizdevumu kredītiestādē, tomēr saņēma atteikumu. Liels bija izbrīns, kad uzzināja atteikuma iemeslu.

“Teica, ka man ir nenokārtotas parādsaistības. Es uzreiz teicu, ka tas nav iespējams. Neesmu kavējusi nekādus maksājumus. Jau kopš 2012. gada septembra es uzrādos pie parādniekiem, jo ir nenomaksāts parāds saistībā ar “Avon Cosmetics” kosmētiku. Uzzināju, ka kāds ir pasūtījis manā vārdā kosmētiku, bet par to nav samaksājis,” stāsta Lāsma.

Lāsma ir tā sauktajā melnajā sarakstā ar sabojātu kredītvēsturi. Lāsma atminas, ka pirms pieciem gadiem vēlējusies sadarboties ar “Avon Cosmetics” pārstāvniecību Jelgavā: popularizēt un pārdot kosmētikas preces. Sadarbība bijusi īslaicīga.

Lāsma

Prasīju, kurš uztaisījis “Avon” profilu. Izdevās uzzināt vārdu, uzvārdu. Atcerējos, kāds sakars man bijis ar šo personu.

E-pastā atradu, ka es šai sievietei esmu sūtījusi CV. Gandrīz tieši tajā pašā dienā, kad veikts pasūtījums, sūtīju CV.

Policija “atšuj”

Uzreiz pēc atklātā sieviete šoruden vērsusies Valsts policijā (VP). Resoriskajā pārbaudē likumsargi uzgājuši uz pēdām divām personām. 2012. gadā, izmantojot Lāsmas personas datus, veikts pasūtījums no “Avon Cosmetics” 111 eiro apmērā. Pasūtījums nav apmaksāts, nodots parādu piedzinējiem “Lindorff”.

Preces pasta nodaļā izņēmusi viena persona. Savukārt otra persona pirmās uzdevumā jau pēc tam, kad parāds tika nodots piedzinējiem, apmaksāja vien daļu parāda.

“Policijai viena no personām esot skaidrojusi, ka viņai bijusi pilnvara, lai varētu izņemt preci. Lai gan es neko tādu viņai neesmu ļāvusi,” dusmīga ir Lāsma.

“Avon” birojā Jelgavā dienā, kad tur viesojas Bez Tabu, nevienu nesastapt. Tiesa, šodien tur strādā ar datu zādzību nekādi nesaistīta persona, pret kuru Lāsmai pretenziju nav.

Žurnālists cenšas sazvanīt “Avon Cosmetics” priekšniecību, lai noskaidrotu, kā tiek gādāts par citu personu datiem, vai ir vienota sistēma datu uzglabāšanai un apstrādei. Tomēr priekšniecība nav sazvanāma.

Pēc resoriskajā pārbaudē atklātā VP Jelgavas likumsargi pat piemeklējuši Krimināllikuma pantu, pēc kā varētu saukt pie atbildības vainīgos: 180.panta “Zādzība, krāpšana, piesavināšanās nelielā apmērā” pirmā daļa, kas nosaka, ka “par zādzību, krāpšanu vai piesavināšanos nelielā apmērā, [..] soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.”

Tomēr, tā kā šajā pantā aprakstītais noziedzīgais nodarījums klasificējams kā mazāk smags nodarījums, policija atsakās ierosināt kriminālprocesu, jo kopš noziedzīga nodarījuma izdarīšanas pagājuši vairāk nekā pieci gadi – iestājies noilgums.

Lāsma ir neizpratnē: “Viņiem ir viegli atrakstīties un pateikt, ka tas nav smags noziegums. Man gan tas ir smags – manus datus nozaga un izmantoja ļaunprātīgi.

Tagad vēl esmu melnajā sarakstā. Kamēr neviens netiks notiesāts, es tajā arī palikšu.

Kredītvēsture sabojāta. Līdz šim tas man ir diezgan bojājis dzīvi, bojās arī turpmāk. Viņi [VP darbinieki] skatās tikai uz to, cik liels materiāls kaitējums man radīts, bet vispār neievēro datu zādzību.

Sanāk, ka tagad jebkurš var izdarīt identisku noziegumu, prasmīgi to noslēpt piecus gadus, tad paliks nesodīts.”

Lāsma stāsta, ka nekādi nevarēja uzzināt par parādsaistībām ātrāk, jo līdz šim nav vēlējusies iesaistīties kredītattiecībās. Turklāt ļaunprāši bija norādījuši svešu adresi, tāpēc parādpiedzinēju brīdinājumus nesaņēma. Pasūtot preces ir norādīts gandrīz Lāsmas tālruņa numurs, bet izmainīts viens cipars.

VP Jelgavas iecirkņa Kriminālpolicijas priekšnieks Igors Helmanis uzskata, ka padotie padarījuši dabu godam. “Ja būtu uzsākts kriminālprocess, ir saskatāmas Krimināllikuma 180. panta pazīmes. Personu nevar saukt pie kriminālatbildības, ja no mazāk smaga nozieguma nodarīšanas ir pagājuši vairāk nekā pieci gadi. Respektīvi, mēs šo noziedzīgo nodarījumu neizmeklējām. Nu, tāda mums ir tā likumdošana. Uzskatu, ka no policijas puses viss darīts korekti.”

Eksperti: policija varēja izdarīt vairāk

Uzrunātie neatkarīgie krimināltiesību eksperti – advokāts Jānis Začests, jurists un Saeimas deputāts Andrejs Judins, kurš pielicis roku Krimināllikuma izveidē, – uzskata, ka normatīvie akti piedāvā manevrētspējas, policijas pieeja, viņuprāt, bijusi pārāk šaura. Bijis iespējams ierosināt kriminālprocesu pēc cita panta, kuru neietekmē noilgums pēc pieciem gadiem.

“Ar šādu lēmumu [atteikt kriminālprocesu] taisnīgums un tiesiskums tiek nevis atjaunots, bet gan tiek vairots tiesiskais nihilisms. Proti, nevērība pret tiesisko spēku. VP gājusi vieglāko ceļu – konstatējusi, ka naudas summa nav tik nozīmīga. Tādēļ nav vērts krimināllietu uzsākt. Manuprāt, VP ir palaidusi garām būtisku apstākli, ka sievietes personas dati ir izmantoti bez viņas piekrišanas.

Neievērot neko citu kā tikai nelielo materiālo kaitējumu – tas nav tiesiski. Likums atļauj, pat uzliek par pienākumu kriminālprocesu uzsākt tad, kad resoriskās pārbaudes laikā konstatētas, iespējams, pretlikumīgas darbības. Un lai līdz galam noskaidrotu, vai tās ir likumīgas vai nē, iespējams uzsākt kriminālprocesu par citu nodarījumu. Piemēram, pēc Krimināllikuma 145. panta otrās daļas,” stāsta J. Začests.

Tāpat J. Začests norāda, ka bijis iespējams ierosināt ne tikai krimināllietu, bet arī saukt vainīgos pie atbildības administratīvās lietas ietvaros.

“Ja policija neredz iespēju kriminālprocesam, varēja pateikt tam “nē”, bet tālāk ierosināt administratīvo lietu pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa panta “Nelikumīgas darbības ar fiziskās personas datiem” normām. Tajā noteikts, ka uzņēmumiem, kas pretlikumīgi izmantojuši privātās personas datus, ir pietiekami lielas sankcijas naudas soda veidā,” turpina J. Začests.

Datu Valsts inspekcijas pārstāvis Jānis Kāršenieks norāda, ka “personas datu apstrāde viennozīmīgi bijusi veikta nelikumīgi. Mēs varētu izvērtēt situāciju. Šo atzinumu persona varētu izmantot, vēršoties tiesā. Tādējādi varētu pierādīt, ka attiecīgais darījums nav spēkā. Līdz ar to varētu panākt, ka persona tiktu izņemta no parādvēstures datubāzes”.

Tomēr šis ir stāsts ar laimīgām beigām: dienu pēc tam, kad par šo tematu Bez Tabu demonstrēja sižetu, Lāsma atsvabināta no parādnieces važām.

“Avon” sazinājies ar “Lindorff”, mani izņēma no parādnieku datubāzes,” informē Lāsma.

9 komentāri