”Divus pasaules karus pārdzīvoja, bet ceļu darbus nepārdzīvos”; Ērberģē nozāģēs muižas parka kokus un nostumj senu akmens krāvumu

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

Pievienot komentāru

Neretas novada Ērberģes muižas apkārtnē šobrīd aktīvi notiek sagatavošanās būvdarbiem. Ar sarkanu krustu atzīmēti ap 20 kokiem, kuri traucē pašvaldības iecerei paplašināt ceļu.

Gar ceļa malu redzama akmeņu kaudze, kas, īpaši nežēlojot, sastumti virsū ceļmalā augošiem kokiem. Parks vairāku hektāru platībā izveidots 19. gadsimtā barona fon Hāna laikā. Vietējie stāsta, ka ceļmalas akmens krāvums šeit stāvējis vairāk nekā gadsimtu.

Iedzīvotāja, kura nevēlējās sabiedrībai atklāt savu identitāti, norāda, ka ceļš, ko pašvaldība vēlas paplašināt, ved uz vien līdz dažām privātmājām un baznīcu.

MEKLĒ PALĪDZĪBU PIE RAIDĪJUMA ”BEZ TABU”

”Ceļa būvnieki ir veikuši ceļa līdzināšanas darbu, pilnībā noārdot pils parka vēsturisko akmens krāvumu žogu un nopietni bojājot parka kokus. Nu jau tiek baumots par to, ka ceļš tiek pārbūvēts tīri pārbūves dēļ, lai ”atmazgātu” ES fondu līdzekļus.”

Genovefas kundze bijušā muižas kompleksa ēkā dzīvo ilgāk nekā 20 gadus. Viņas nams atrodas vistuvāk noārdītajam akmens krāvuma žogam. Kundze nepārdzīvo par krāvuma iznīcināšana, bet gan par piemājas ceriņu nesankcionētu nozāģēšanu. Arī citi uzrunātie pagasta iedzīvotāji samulst brīdī, kad raidījums ”Bez Tabu” vaicā par akmens krāvuma kultūrvēsturisko vērtību. Iedzīvotāju izsaka atbalstu ceļa remontdarbiem, kas šajā vietā esot bijuši nepieciešami jau sen.

Pagasta pārvaldniece Zeltīte Odiņa ”Bez Tabu” atsūta video, kas uzņemts pirms remontdarbu uzsākšanas. Akmens krāvums vietām nemaz nav redzams, to aizsedz saaugušie krūmi. Citviet krāvums ir tik neizteiksmīgs, ka to pat grūti pamanīt. ”Nevienā citā bijušā barona īpašumā neredzam šādus akmens krāvumus. Nevar teikt, ka tie būtu raksturīgi baronam Hānam,” uzsver Odiņa.

Kokus nepieciešams nozāģēt, lai varētu ceļu ”iztaisnot”, šis esot vienīgais risinājums, jo ceļa otrā pusē atrodas dzīvojamā ēka, ko nevar pārvietot.

Pašvaldība ieguvusi Lauku atbalsta dienesta finansējuma grants ceļa uzlabošanai, novada dome lēmusi ieguldīt arī savus līdzekļus, lai segumu varētu noasfaltēt. Akmens kaudze no sporta laukuma pieguļošās teritorijas tiks aizvākta, bet atlikušie paliks turpat, kur tie ir šobrīd. Pārvaldniece sola saviem spēkiem pie Genovefas kundzes mājas iestādīt jaunus ceriņus.

Foto