Divi gadi cietumā, 5000 eiro naudas sods. Ar ko jārēķinās ”maliķiem”?

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

5 komentāri

Nav nekāds noslēpums, ka rudenī, kad Latvijas upes un upītes piepildās ar uz nārstu peldošiem lašiem un taimiņiem, pamatīgi aktivizējas tie, kuri nelikumīgi grib iegūt šīs zivis – maluzvejnieki. Tie nesmādē nevienu ūdenstilpni un ir gatavi likt tīklus pat tur, kur cauru diennakti notiek darbošanās. Rīgas brīvostā.

Tā teritoriju baudīt Bez Tabu dodas roku rokā ar ostas policiju un Valsts vides dienesta inspektoriem. Pēc pērnā gada skandāla par nelikumīgajiem nēģu zvejas murdiem, kad atļauto 126 vietā Daugavā atrada trīs tūkstošus apaļmutnieku ķeršanas uzpariktes, uzjundīja diskusijas par to, ka kontrolējošajām instancēm nav pienācīga aprīkojuma, proti eholotes, ar kurām atklāt “maliķu” izliktos slazdus.

Arī šajā reizē lietā tiks liktas senās metodes, jo ostas policijas kuteris ar tādu nav aprīkots. Auklas galā iesiets metāla izstrādājums, ar kuru aizķert iegremdētos tīklus un kuru sauc par kaķi.

Lai arī likumsargiem ir termālā kamera, Bez Tabu filmēšanas grupa arī nodrošinās ar tādu. Kamera dod iespēju piķa melnajā naktī pamanīt siltumu izstarojošus objektus. Piemēram, putnus vai laivu, kurā slēpjas cilvēks.

Ierīces izmantošana sevi attaisno, jo netālu no tilta uz Bolderāju pamanām divus nirējus, kamerā tie labi redzami. Zemūdens medības te ir atļautas, ja ievēro visi noteikumi. Šajā gadījumā viss nav kā jābūt, jo vīriešiem līdzi nav personu apliecinošu dokumentu. Vides inspektors šoreiz izsaka mutvārdu brīdinājumu.

Pēcāk vajadzīgais dokuments, paņemts no auto, tiek atrādīts, vides inspektori citus pārkāpumus nesaskata. Dodamies tālāk naksnīgajā tumsā. Pēc laika uz ūdens tiek pamanīta vientuļa plastmasas kanna, kas kaut upē ir straume spītīgi stāv uz vietas. Kamēr priekšā vīri to bauda, aizmugurē ar kaķi arī kaut kas aizķerts.

Kas tas bija, paliek nezināms, jo, pārbaudījuši kannu un neatraduši neko nelikumīgu, vīri peld tālāk. Brīvostas teritorijā viss mierīgi, vides inspektori uz rīta pusi vēl apmeklē teritoriju zem Rīgas HES. Tur manāmas svaigas pēdas, bet to atstājēji nav manāmi.

”Mēneša sākumā mēs tur aizturējām maluzvejniekus ar divpadsmit lašveidīgajām zivīm. Par to draud cietumsods līdz 2 gadiem un jāatlīdzina videi nodarītais zaudējums 5364 eiro apmērā.”

Sanāk interesanti. Par pamatīgi pārsniegto zvejas rīku apjomu skandālā par nēģu murdiem Daugavā komersantam piemēroja 4000 eiro, jo toreiz neviens neuzskaitīja, cik nēģu ir nelikumīgajos murdos. Par divpadsmit lašiem jāmaksā atlīdzība vairāk nekā 5000 eiro.

Šogad zvejnieki esot iesnieguši sarakstus ar vietām, kur murdi salikti. Vai tas atbilst patiesībai, neviens baudījis nav.

Tiem, kuri lēmuši nodarboties ar maluzvejniecību, der atcerēties, ka piedzenamās naudas summas par vienu nelikumīgi noķertu zivi, piemēram, lasi, ir 143 eiro. Ja tas izdarīts aizliegtā laikā un vietā, skaitlis reizināms ar pieci. Gan ostas likumsargi, gan vides sargi atzīst, ka gadu gaitā maluzvejniecība ostas teritorijā ir pamatīgi samazinājusies.

5 komentāri