Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

26 komentāri

Daugavpils reģionālās slimnīcas medicīniskā personāla nolaidības dēļ vairāki cilvēki inficējušies ar B hepatītu, secina Slimību profilakses un kontroles centra eksperti. Pārbaude veikta pēc tam, kad Bez Tabu pagājušā gada nogalē stāstīja par vienlaikus vairāku cilvēku sasirgšanu ar “dzelteno kaiti”. Atklājies, ka saslimušo skaits ir krietni lielāks nekā sākotnēji domāts.

2016. gada decembrī Bez Tabu uzklausīja trīs cilvēkus, kuri pēc ārstēšanās Daugavpils reģionālās slimnīcas Uroloģijas nodaļā vienlaikus saslima ar B hepatītu. Sasirgušie norādīja uz slimnīcas personāla nolaidību, lietojot medicīnas instrumentus, cimdus, veicot medicīniskās manipulācijas. Skaties šeit!

Visus “dzeltenās kaites” skartos vieno vienādi apstākļi, kas, kā jau ziemā skaidroja SPKC eksperts, norāda, ka, visdrīzāk, inficēšanās ir ārstniecības iestādes personāla nolaidības rezultāts.

Veselības inspekcijas pārbaudē atklāti pārkāpumi dokumentācijā, tiesa, neesot iespējams uzzināt, ko tieši mediķi darījuši nolaidīgi pusgadu pirms pārbaudes.

Inspekcijas Latgales kontroles nodaļas vadītāja Ludmila Vainiņa stāsta, ka pārkāpti noteikumi par higiēniskā un pretepidēmiskā režīma pamatprasībām ārstniecības iestādē – nebija izstrādāti un darba vietā nodrošināti invazīvo procedūru un medicīnisko ierīču apstrādes metožu apraksti.

Atbildīgā persona tika sodīta pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 42. panta “Epidemioloģiskās drošības prasību pārkāpšana”, informē L. Vainiņa.

Veselības inspekcijas pārstāve L. Vainiņa gan neprecizē, kurš tika sodīts (konkrēts mediķis vai slimnīca kā juridiskā persona), kā arī cik bargs bijis sods, jo šāda informācija esot konfidenciāla. Tiesa, LAPK 42. pantā noteikts, ka sods fiziskajām personām ir no 10 līdz 700 eiro, juridiskajām personām – no 140 līdz 2800 eiro.

Galvas ripojušas!

Izmeklēšanu veikusi arī Daugavpils reģionālās slimnīcas vadība. Stāsta direktors ārstniecības jautājumos Edgars Levkāns: “Šajā sakarā ir nomainīta nodaļas vadība, pieņemti organizatoriski pasākumi. Nomainīta vecākā māsa un nodaļas vadītājs, kurai bija jākontrolē epidemioloģiskā likuma izpilde. Viņi vairs nestrādā atbildīgos amatos, ir pazemināti amatos.”

Lai gan atbildīgās personas slimnīcā pazeminātas amatos, slimnīcas pārstāvis E. Levkāns neņemas apgalvot, ka cilvēki inficējušies personāla nolaidības dēļ. Kā pats saka, “neviens nav pieķerts pie rokas”, proti, sods izriet pēc atklātajiem pārkāpumiem dokumentācijā.

Edgars Levkāns

Sodījām, jo tas ir teorētiskas dabas jautājums, nevis praktiskas. Neviens nav pieķerts aiz rokas. Visi darbinieki, kuri bija saistīti, kategoriski noliedz vainu, visi noteikumi esot ievēroti.

Taujāts, vai viņš cerējis, ka personāls vaļsirdīgi atzīsies, slimnīcas pārstāvis E. Levkāns teic, ka “man grūti teikt. Tiešu pierādījumu nav. Es nevaru ņemt uz sevi atbildību un atzīt mūsu vainu. Bet, jā, epidemiologi saista inficēšanos ar notikušo slimnīcā.”

Infekcijas slimību analīzes eksperts: Inficēti astoņi (!) cilvēki! “Aplipināti” slimnīcā

Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvji apzinājuši visus pacientu, kuri konkrētajā laika periodā atradās slimnīcas nodaļā, ģimenes ārstus. Atklājies, ka ar B hepatītu inficējušies 8 cilvēki, visus vieno tikai viens – ārstēšanās Daugavpils reģionālajā slimnīcā.

“Citi riska faktori šiem pacientiem nav konstatēti. Šos cilvēkus vieno gan laiks, gan vieta, gan kopējā iespējamā ekspozīcija. Epidemioloģiskie pierādījumi ir. Nevar pieļaut domu, ka cilvēki kaut kādā citādā mistiskā veidā un vietā inficējušies.

Medicīnas darbiniekiem svarīgi saprast, ka jebkura kļūda, neuzmanība – nepareizi mainīti cimdi, ar asinīm kontaminētiem cimdiem pieskaršanās citiem priekšmetiem var novest pie infekcijas izplatīšanās,” uz slimnīcas personāla nolaidību norāda Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību analīzes departamenta pārstāvis Jurijs Perevoščikovs.

Inficētā nav saņēmusi atvainošanos; sūdzēs tiesā slimnīcu

Bez Tabu komanda pēc pusgada atkārtoti tiekas ar vienu no inficētajām sievietēm, kura aizvien vēlas palikt anonīma. Viņai kremt, ka slimnīcas pārstāvji aizvien nav atvainojušies “aplipinātajiem”.

“Man sāp, ka slimnīca nevar atzīt neapšaubāmo! Pie mums viss ir tā: ja nepieķēra pie rokas, tad nav vainīgs. Bet mēs visi norādījām uz to, kā mediķi lietoja priekšmetus, cimdus.

Ir jāārstē cilvēki, bet tas ir jādara atbildīgi. Slimošanas laiks bija ļoti smags. Nevienam to nenovēlu. Ļoti daudz naudas iztērēju zālēm – vairāk nekā 300 eiro. Bet visi čeki nav pat saglabāti,” teic sieviete, kura, par laimi, izslimojusi “dzelteno kaiti”, bet trauksmainajā periodā inficējusi dzīvesbiedru.

Tāpat kundze stāsta, ka aizvien komunicē ar citiem bēdu brāļiem. Izrādās, vienam no inficētajiem B hepatīts pārtapis hroniskā formā, kas nozīmē, ka paaugstinās risks saslimt ar aknu cirozi, aknu vēzi un citām slimībām.

Sieviete drīzumā ar pieteikumu pret Daugavpils reģionālo slimnīcu vērsīsies tiesā. Par ārstniecības personas profesionālo pienākumu nepienācīga pildīšana draud arī kriminālatbildība.

Krimināllikuma 138. panta 2. daļa nosaka, ka par ārstniecības personas profesionālo pienākumu nepildīšanu vai par nolaidīgu to pildīšanu, ja tas izraisījis cietušā inficēšanos ar cilvēka imūndeficīta vīrusu vai B vai C hepatīta vīrusu, vai bijis par iemeslu cietušā nāvei, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Foto – Toreiz un Tagad

TOP komentāri

 • Vita Eglīte
  +8 +8 0

  Vita Eglīte

  Reiz viena tagad streikojoša mediķe, acīs skatoties, teica:-Ārsti savas kļūdas aprok....
 • Irina Kleina
 • Irina Kleina
  +4 +4 0

  Irina Kleina

  Negativs zimogs uz pavirsu personalu skar visu pat cilveku dzivibas un veseliba nevienam nerup, jo strada ar parslodzi un bez intreses par rezultatu, tomer pasiem jasak sekot ka mus arste un vai tiek ieverota higiena.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl