Daudzstāvu namu Rīgā apsēduši tarakāni, “Rīgas namu pārvaldnieks” plāta rokas un saka, ka neko nevar palīdzēt

2 komentāri

Salmoneloze, dizentērija, pat vēdertīfs – slimības, kuras var pārnēsāt tarakāni, kuri kaut kur ierīkojuši savu midzeni un savairojušies. Šobrīd kukaiņi par savu mājvietu izvēlējušies ēku Rīgā, Ieriķu ielā. Mājas iedzīvotāji izmisumā, jo neredz galu cīņai ar nešpetnajiem un nelūgtajiem ciemiņiem.

Kad Ieriķu ielā 25 ierodas “Bez Tabu”, redzams, ka kāpņu telpa, sākot jau no pirmā stāva, ir pilna ar beigtiem tarakāniem. Vieni samīti, citi nobeigušies, jo kāpņu telpā daudzos stūros saliktas tā sauktās indēšanas mājiņas. Mājas iedzīvotāji norāda uz vienu dzīvokli, kur meklējams sinantropu midzenis. Uzņemtajos video tiešām redzams, ka kukaiņi naktīs visvairāk ir tieši ap attiecīgā mājokļa durvīm.

Zeltīte
mājas iedzīvotāja

”Video uzņēma mans vīrs, kurš naktīs atgriežas no darba. Atnāk, ierauga, nofilmē un pēc tam nāk lejā tos indēt.”

Dzīvokļa, no kura kukaiņi lien laukā, saimniece tiek raksturota kā noslēpumaina. Ar nāburgiem nekomunicē, kad vakaros kāds vēlas ar viņu aprunāties, durvis vaļā never. Arī brīdī, kad pie durvīm zvana “Bez Tabu”, tās neviens neatver.

Kļava
kaimiņiene

”Viņa ir tā sauktā vācēja. Esmu bijusi dzīvoklī, pa to var pārvietoties tikai pa šauru eju. Tur ir visāda draza, burkas, pudeles.”

Kā apstiprina kukaiņu pazinējs, Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes vadošais pētnieks Voldemārs Spuņģis, tarakāni pārsvarā uzturas vietā, kur valda pamatīga netīrība. Viens no veidiem, kuru viņš atminas, ir tā sauktie krītiņi. Ar tiem apvelk ap vietu, no kuras kukaiņi lien laukā, uzvilktajai svītrai tie pāri nelien.

Voldemārs Spuņģis
Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes vadošais pētnieks

””Krītiņi” ilgtermiņā nav risinājums. Risinājums būs, ja attiecīgo vietu iztīrīs. Tikmēr tā būs vienīgi cīņa ar sekām.”

Kāpņu telpas iedzīvotāji teju ikdienas ar visiem pieejamajiem līdzekļiem cenšas kukaiņus iznīdēt, bet teicamus rezultātus tas nedod. Kā viens bars noindēts, vietā nāk nākamais.

Krists Leiškalns
”Rīgas namu pārvaldnieks” pārstāvis

”Faktiski apsaimniekotājam ir ierobežotas iespējas ietekmēt šo procesu. Šajā gadījumā ir jāņem vērā kopīpašnieku iespējas vienoties par to, ka šāda veida dezinsekcija tiek veikta arī konkrētajā īpašumā.”

Tas nozīmē, ka pārējiem mājas iedzīvotājiem jānāk kopā uz sapulci, uz to jāsauc arī attiecīgā dzīvokļa īpašnieks un jāvienojas. Apsaimniekotājs pēdējo reizi kukaiņus ēkā indējis pagājušajā nedēļā, kad beigsies remonta darbi pagrabā, arī tur prusakiem tiks pieteikts karš.

Veselības inspekcijas atbilde

”Atbildot uz Jūsu jautājumu par iespējamo apdraudējumu mājas iedzīvotājiem, Veselības inspekcija paskaidro, – prusaki dzīvo antisanitārā vidē, kurā attīstās dažādas infekcijas, tie pārnēsā slimības, piemēram, salmonelozi, dizentēriju, pat vēdertīfu.”

Papildus prusaka atmirušās ādas paliekas un izkārnījumi var izraisīt astmu un alerģiskas reakcijas, it īpaši bērniem un jutīgiem cilvēkiem. Veselības inspekcijā skaidro, ka iedzīvotājiem šobrīd būtu jāraksta iesniegums arī sociālajam dienestam, prasot, lai tie apseko dzīvokli, nepieciešamības gadījumā piesaistot pašvaldības policiju.

Foto

2 komentāri