“Daudziem vecākiem nav tādas naudas, ko uzreiz samaksāt!” Cesvaines bērnudārzā izvirza jaunas prasības un iekasē priekšapmaksu

22 komentāri

Cesvaines pirmsskolas izglītības iestādes “Brīnumzemes” audzēkņu vecāki nokļuvuši līdz šim vēl nebijušas izvēles priekšā, un atbilde ir jāsniedz visai drīz.

“Bērnudārza vecākiem 8. maijā paziņoja, ka līdz 1. jūnijam ir jānopērk pusdienu taloni visai vasarai. Tāds esot domes lēmums. Vismaz varēja ātrāk brīdināt, nevis pēdējā momentā pateikt. Domāju, ka daudziem vecākiem nav tādas naudas, ko uzreiz samaksāt,” ziņo “Bez Tabu” skatītāja.

Viena no satrauktajām māmiņām uzskata, ka vecāki atrodas patiesi nepatīkamā situācijā. Ģimenēs nu raizējas par to, vai viņu atvasēm vispār būs vieta dārziņā, ja noteiktajā termiņā netiks izpildītas “Brīnumzemes” prasības.

“Brīnumzemē” dienas vidū viss smaržo pēc ēdiena, proti, ir pusdienlaiks un ēdamzālē šķind dakšiņas un karotes. Iestādes direktore gan sēž kabinetā, jo, kā izrādās, jau gaida “Bez Tabu” ierašanos.

“Lai es plānotu savu darbu, man ir jāzina faktiskais, nevis pieņemtais – varbūt es vedīšu, varbūt – nevedīšu. Tā es nevaru. Un līdz ar to, sazinoties ar priekšsēdētāju, arī viņam teicu, ka esmu nolēmusi lūgt priekšapmaksu,” skaidro “Brīnumzemes” vadītāja Skaidrīte Aveniņa.

Pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja iepriekšējos gados gūst sāpīgu pieredzi. Vecāki cītīgi atzīmējas vasaras mēnešu ailītēs, ka plāno vest uz dārziņu savus bērnus, taču “uz papīra uzliktais” krasi atšķiras – realitātē bērnudārzs ir krietni patukšāks. Un ar vietējās domes vadītāja svētību direktore nolemj mainīt līdzšinējo praksi.

“Jā, nu, bet patiešām, ar priekšsēdētāju sazinoties. Viņš arī saka, ka ģimenēs taču arī budžetu plāno,” turpina Aveniņa.

Cesvaines novada domē arī pēc pusdienlaika “Bez Tabu” neizdodas sastapt itin nevienu, kam uzdot kaut vienu jautājumu – durvis uz speciālistu kabinetiem tā arī paliek aizslēgtas. Telefonsarunā pašvaldības vadītājs gan noliedz, ka dome ir iesaistīta bērnudārza direktores pieņemtajā lēmumā.

“Nu nav tāda domes lēmuma bijis nekad mūžā, un mēs te tādu nekad nepieņemsim. Mēs taču te neesam galīgi jocīgi. Cik es ar vecākiem te esmu runājis, pie manis, kas vērsās, viņi uztvēra to normāli, bet daži teica, ka ir prasīts par visu vasaru, nu, tas nav normāli. To es ar pasaku. Bet to, bet viņi [bērnudārzs] paši savu darbu organizē vasarā, un mēs tur nejaucamies iekšā. Tā ir viņu iekšējā lieta,” uzsver Cesvaines novada domes priekšsēdētājs Vilnis Špats.

Jautājot, kāpēc šajā gadā bija jāpieņem šāds lēmums, pašvaldības vadītājs atbild, ka arī domei par to ir jautājumi.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) “Brīnumzemes” lēmumā saskata virkni nepilnību un norāda arī uz sliktas pārvaldības pazīmēm.

“Samaksa par ēdināšanu nevar kalpot par pamatu, lai plānotu un organizētu apmeklējumu bērnudārzā, – tās ir divas savstarpēji nodalāmas lietas. Pašvaldībai un arī bērnudārzam būtu jāmeklē citi veidi, kādā veidā apzināt, kuri vecāki vasaras periodā sūtīs savus bērnus bērnudārzā,” akcentē VARAM valsts sekretāra vietnieks reģionālās attīstības jautājumos Aivars Draudiņš.

“Brīnumzemes” vadītāja atzīst, ka par pieņemto lēmumu bērnu vecākus vajadzēja brīdināt daudz laicīgāk, atzīstot savu kļūdu. Bērnudārza vadītāja vēl uzsver, ka visu varēs atrisināt un izglītības iestāde būs elastīga un saprotoša bērnu vecāku priekšā, proti, katru situāciju individuāli arī izrunās. Svarīgākais, ka neviens audzēknis ārpus bērnudārza durvīm atstāts netiks.