Daudzbērnu māte: “Ultimāts – bērni uz skolu neies!” Līdz autobusam 3 kilometri, ģimene dusmojas

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

137 komentāri

Daudzbērnu māte, ar saimi dzīvojoša Kārsavas novadā, neizpratnē, kāpēc pašvaldība atsakās novirzīt skolēnu autobusa maršrutu līdz viņas ģimenes mājai, atvieglojot bērniem nokļūšanu skolā. Esošajā situācijā bērniem līdz lielceļam, kur viņus savāktu autobuss, jāmēro aptuveni trīs kilometri. Sieviete pašvaldībai uzstādījusi ultimātu – bērnus nelaidīs uz skolu, kamēr autobuss nepiestās pie namdurvīm. Tikmēr pašvaldība atgādina vecākiem par atbildību pret savām atvasēm.

Kristīne ir daudzbērnu māte. Kopā ar ģimeni saime pārcēlās uz Kārsavas novadu, māju meža ielokā pirms četriem gadiem. Sākotnēji vecākie bērni mācījās internātskolā, kur viņus pirmdienā savāca pie namdurvīm un piektdienā nogādāja līdz pašām mājām pašvaldības norīkots autobuss. Šogad, kad skolas gaitas uzsāka vēl viena atvase, nolēma pārtraukt bērnu skološanu internātskolā un sūtīt visus skolas vecuma bērnus citā mācību iestādē Kārsavā, kas paredz atgriešanos mājās katru dienu pēc stundām.

Kristīne
daudzbērnu māte

Saistībā ar Covid-19 situāciju Latvijā, to, ka vīruss plosās, es gribu pati sekot līdzi bērnu veselībai, nevis – ka man zvana nakts vidū no internātskolas un saka, ka ir iesnas vai temperatūra.

Mātes ultimāts

Vasaras beigās Kristīne vērsās pašvaldībā ar lūgumu izmainīt skolēnu autobusa maršrutu – piestāt pie ģimenes mājas meža ielokā, piebraucot pie tās no šosejas pa meža ceļu. Sākotnēji pašvaldība izpalīdzēja, veicot izmaiņas maršrutā, tomēr, beidzoties skolēnu rudens brīvlaikam, Kārsavas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Kristīnei paziņoja, ka izdabāšana ģimenei bijusi vien testa risinājums. Domes pārstāvis paziņoja, ka autobuss vairs nepiestās pie ģimenes mājas.

Kristīne
daudzbērnu māte

Viņš man no rīta piezvanīja un pateica, ka viss, autobuss vairs nepiebrauks. Tālāk, lai domājam paši. Es uzstādīju ultimātu, ka bērni uz skolu neies, kamēr netiks atrisināts jautājums ar autobusu.

Pašlaik ar pedagogiem sarunāts, ka bērni mācīsies no mājām, stāsta Kristīne. Sieviete sūrojas, ka, lai gan ģimenei ir automašīna, tā bieži lūstot, daudzbērnu ģimenei neesot rocības to salabot vai iegādāties jaunu automašīnu. Līdz ar to nogādāt bērnus līdz skolai vai trīs kilometrus līdz lielceļam, kur atvases savāktu pašvaldības norīkotais autobuss, esot ļoti sarežģīti. Pēc Kristīnes domām, laist bērnus vienus līdz autobusa pieturai, turklāt rudenī un ziemā ir neprāts.

Kristīne
daudzbērnu māte

Es “necepos” tik daudz par vecākajiem bērniem, bet par mazajiem! Vienam no bērniem, pirmklasniekam, ir plakanā pēda! Paej nu pa to ceļu. Es nelaidīšu bērnus pa to ceļu tumsā, kad ir sniegs, dubļi, putekļos vai kad līst lietus. Arī smagā tehnika garām braukā. Ja jāiet kājām tie trīs kilometri, mums jāceļas stundu agrāk, tas nozīmē pulksten 6.00 vai 5.30.

Pašvaldība nelokāma, atgādina par vecāku atbildību

Kārsavas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Pēteris Laganovskis uzskata, ka esošais maršruts ir optimāls risinājums, domnieks arī atgādina mātei par vecāku pienākumiem, atbildību pret bērniem.

Pēteris Laganovskis
Kārsavas novada domes priekšsēdētāja vietnieks

Aptaujājām visas ieinteresētās puses, proti, tos, kuri tajā maršrutā brauc, un šoferi un ņēmām vērā ziemas apstākļus un ceļā pavadīto laiku, mēs sapratām, ka, piestājot pie konkrētās mājas, nevarēsim iekļauties laikos. Šis bija precedents, ka mēs izmēģinājām piebraukt pie šīs vienas mājas. Visiem nav jāpielāgojas vienai ģimenei. Atbildība par bērniem jāuzņemas vecākiem, nevis pašvaldībai. Pašvaldība ir sagādājusi transportu noteiktā maršrutā, ievērojot visu skolēnu intereses.

Šo domes pārstāvja Laganovska skaidrojumu daudzbērnu māte Kristīne komentē šādi: “Visi bērni dzīvo ceļa malā. Es esmu vainīga, ka dzīvojam trīs kilometrus no ceļa? Neesmu! Teica, ka citiem bērniem ilgāk jāstāv pieturā un jāgaida, bet, piedodiet, ja šoferis pats plāno braucienu, viņš pārējiem var pateikt nākt uz autobusu nedaudz vēlāk. Mani bērni autobusu nekavēja, no šofera puses par mums nebija sūdzību.

Izglītības un zinātnes ministrijā izsaka nožēlu par izveidojušos situāciju.

Izglītības un zinātnes ministrijas komentārs

Ir nepatīkami, ka pašvaldība un tās teritorijā dzīvojošā daudzbērnu ģimene nav spējuši rast risinājumu šai situācijai. Mēs vēlamies uzsvērt, ka šai sarežģītajā laikā īpaši svarīga ir pretimnākšana, sapratne un savstarpējais atbalsts, un ceram, ka risinājums tiks rasts, nenostādot bērnus ķīlnieku lomā. Kā nosaka likuma ”Par pašvaldībām” 15. pants – pašvaldībām ir šādas autonomās funkcijas:

4) gādāt par iedzīvotāju izglītību (iedzīvotājiem noteikto tiesību nodrošināšana pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības iegūšanā; pirmsskolas un skolas vecuma bērnu nodrošināšana ar vietām mācību un audzināšanas iestādēs; organizatoriska un finansiāla palīdzība ārpusskolas mācību un audzināšanas iestādēm un izglītības atbalsta iestādēm u.c.);

Savukārt Izglītības likuma 7. pants nosaka pašvaldību kompetenci izglītībā:

(1) Katras pašvaldības pienākums ir nodrošināt bērniem, kuru dzīvesvieta deklarēta pašvaldības administratīvajā teritorijā, iespēju iegūt pirmsskolas izglītību un pamatizglītību bērna dzīvesvietai tuvākajā pašvaldības izglītības iestādē, nodrošināt jauniešiem iespēju iegūt vidējo izglītību, kā arī nodrošināt iespēju īstenot interešu izglītību un atbalstīt ārpusstundu pasākumus, arī bērnu nometnes.

137 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Tie “saltiņi” ātri ienāca modē!" taisnojas pie skolas Rīgā "pieķertas" skolnieces

Ārzemēs vakcinēti latvieši norāda uz iespējamu nepilnību vakcinācijas datos

Covid-19 sertifikātu viltošanas rūpals: tur aizdomās Lielvārdes ģimenes ārsti, Ogres slimnīcas darbinieki sagādājuši klientus

"Stipras sāpes, liela problēma. Un neviens...!" Liepājniecei atsaka visi uzrunātie zobārsti

"Lokdauna" laikā CSDD turpina apkalpot sarkanajā zonā; aicina nedrūzmēties

"Šoziem saslims teju visi nevakcinētie!" Būvfirmas priekšnieks veic statistikas datu analīzi

"Vai komandantstundā var iziet ārā uzpīpēt?" satraucas dzīvokļa iemītniece

Trīs bērnu mamma: Dzemdēt bija vieglāk nekā slimot ar Covid!

"Sajūta, ka esmu Brekte-2!" Latgalieša ābolu rakstos Krievija saskata nacisma slavināšanu

"Vajadzēs atbraukt, darījums tikai skaidrā naudā!" "Bez Tabu" pieķer mediķi, kas kolēģu grupā viltojusi Covid-19 sertifikātus

Jahtklubs Jūrmalā izbūvē žogu un atkārtoti bloķē tauvas joslu; vietējie pikti

Tikai katrs trešais Saeimas deputāta palīgs var uzrādīt Covid-19 sertifikātu