“Darbā ar ausu aizbāžņiem.” Kā mūzika darbavietā var ietekmēt labsajūtu?

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

3 komentāri

“Mums nemaina mūziku, mūzika ir skaļa, skan “bezmelodiskais bum bum”, no rīta līdz vakaram, 14 stundas dienā, mūzika mainās ik pa 6 stundām, un pēc tam atkal tas pats,” ziņojums, kas atstāts “Bez Tabu” automātiskajā atbildētājā no kādas T/C “Šokolāde” Siguldā darbinieces. 

Tieši tajā dienā, kad tirdzniecības centra telpas apmeklē “Bez Tabu”, mūzika vispār nav dzirdama. Pieklusināts muzikāls pavadījums skan otrā stāva picērijas telpās un pirmā stāva pārtikas preču veikalā. Tomēr uzrunātie darbinieki apstiprina, ka mūzika tiešām ir pārāk skaļa un monotona.

Darbinieki par mūziku

Paldies Dievam, ka tagad neskan. Tāpēc, ka visu laiku skan viens un tas pats. Līdz vakaram jau šitik tālu, ja strādā trīs dienas pēc kārtas, tad vispār…

Visu dienu jāstrādā pie skaļas mūzikas, klientus nedzirdam, ne jau visi kliedz uz mums, citi runā normāli.

Viedokļi par mūziku darbavietā ir dažādi, kāds atzīst, ka tā netraucē, kāds pasmīn, ka, iespējams, apsargs vienkārši aizmirsis to atskaņot, kāds saskata citu iemeslu, kāpēc tā ir tik skaļa. “Skan daudzas dziesmas uz riņķi. Bet, manuprāt, tas tāpēc, ka tās trepes ļoti skaļas, un viņi mēģina tā, lai nav tas troksnis,” tā vēl kāda veikala darbiniece.

“Bez Tabu” saņem rakstveida komentāru no SIA “Loras Nami” valdes locekļa Jāņa Bormaņa, kurš norāda, ka līdz šim, ja kāda veikala telpās pārdevējai ir licies, ka mūzika ir pārāk skaļa, jo skaļruņi dažās veikala telpās atrodas tuvu kasei, vienmēr pārdevēja ir lūgusi T/C “Šokolāde” apsargam skaļumu samazināt, un šāds lūgums tika ievērots.

Jānis Bormanis
SIA “Loras Nami” valdes loceklis

Tāpat jānorāda, ka no T/C “Šokolāde” apkalpojošā personāla un apmeklētāju puses sūdzības nav saņemtas, t.i., neviens pretenzijas par mūzikas vai džingla skaļumu kopš T/C “Šokolāde” atvēršanas nav izteicis.

“Bez Tabu” komentāru lūdz arī Latvijas organizāciju psihologu biedrībai, un tās valdes locekle Elīna Bulāne norāda: “Tā ir ārkārtīgi aktuāla tēma, un ir daudz pētījumu, kas sniedz pierādījumus tam, ka nepārtraukta trokšņa iedarbība uz cilvēku ir saistīta ar psihofizioloģiskām un kognitīvām stresa izpausmēm, ko arī var saukt par darba stresu. Jāsaka gan, ka vairāk šī tēma ir pētīta saistībā ar (atvērta tipa un slēgta tipa) biroja darbinieku darba vidi un troksni tajā.”

Psihoterapeite Dace Rolava skaidro, ka mūzika tās klausītājiem rada dažādas asociācijas, un, ja pieredzē nav ar to saistītas atmiņas, vai tās ir ne pārāk pozitīvas, tad mūzikas ilgstoša klausīšanās var būtiski ietekmēt darbinieku labsajūtu.

Dace Rolava
Psihoterapeite

Ja tu atrodies darbā, ja tu esi pārdevējs vai kasieris, tad tev jāstrādā ar naudu, tātad ir jāsasprindzina sava uzmanība, jākoncentrējas, jārunā ar cilvēkiem, un paralēli, ja skan skaļa mūzika un smadzenēm ar to ir jānodarbojas, tad darbinieks noteikti nogurst vairāk nekā tad, ja mūzika būtu izlīdzinātāka, mierīgāka, es uzskatu, ka tā ir papildu slodze.

Uzskata, ka darba devējs nevar mūzikas atskaņošanu uztvert kā kaut ko pašsaprotamu, bet būtu ieteicams to rūpīgi plānot, labākajā gadījumā pat veicot aptauju darbavietā, lai noskaidrotu darbinieku viedokli. “Nepārtraukta mūzika, kura rada nepatīkamu sajūtu, vienā brīdī var radīt trauksmi,” tā Dace Rolava.

Valsts darba inspekcija “Bez Tabu” norāda, ka par troksni darbavietā pēdējo četru gadu laikā saņemti 5 iesniegumi, neviens no tiem nav bijis saistīts ar mūziku darbavietā. Tipiski sūdzas nevis darbinieki, bet iedzīvotāji, piemēram, ražotnei tuvumā esošo ēku iedzīvotāji vai tirdzniecības centra apmeklētāji. Par troksni tirdzniecības centrā bijis 1 iesniegums, kas saistīts ar grīdas seguma remontu.

TOP komentāri

 • nemūzika
  +5 +5 0

  nemūzika

  Tā vispār Latvijas problēma - visur bumsī bumsi uz pilnu klapi. Citur Eiropā neko tādu nepieredzēs. Ja arī ir mūzika, tad noregulēta normāli nevis dod pa smadzenēm. Liepājā Rimi pat laiž skaļruņus ārpusē K. Zāles lauk. sētas pusē, bet tur blakus dzīvojamās mājas. Brīnos, kā cilvēki tur var izturēt. Rimi! Kauns!
 • piekrītu
  +3 +3 0

  piekrītu

  Jā, traki ar troksni Latvijā visās malās, ko daži nez kāpēc sauc par mūziku.
 • ezis
  +1 +1 0

  ezis

  TC "Globuss" Cēsis, pilnīgi tas pats. Ir īpašniekam teikts par šo, bet jēgas nekādas. Vienīgi uz Ziemassvētkiem un Jāņiem ko pamaina.
  Īpašnieks TC ''Globuss" un TC ''Šokolāde'' ir viens un tas pats.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl