Dagdā atgriežas sērijveida slepkava! Iedzīvotāji bailēs ziņo par pašvaldības vienaldzību

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

15 komentāri

Pēc teju 20 gadiem ieslodzījumā dzimtajā Dagdas novadā pavasarī atgriezīsies triju cilvēku slepkava. Pašvaldība ierādījusi mitekli apdzīvotā vietā, kura veicinās arī turpmākus noziegumus, bailēs pie Bez Tabu vēršas iedzīvotāji.

Pirms 17 gadiem tolaik 20 gadus vecais vīrietis ieradās brāļa mājās Dagdas novada Pļeņčevas ciemā, kur ar cirvi nogalināja gan brāli, gan viņa dzīvesbiedri.

Upuri: trīs cilvēki un suns

Aukstasinīgi nogalināto ķermeņus apraka turpat pagalmā, bet pats turpināja dzīvot namā vēl trīs nedēļas.

Tāpat dzīvību atņēma sunim, kurš uzoda saimnieku mirstīgās atliekas, kā arī kādam sirmgalvim, kurš pēc pieprasījuma neesot iedevis smēķi.

“Tolaik policijai viņš [slepkava] skaidroja, ka jumts aizbrauca,” atminas zvērīgi nogalināto kaimiņš.

Ilgus gadus pavadījis aiz restēm, vīrietis tiks atbrīvots no Jelgavas ieslodzījuma vietas nākamā gada maijā. Dagdas novada pašvaldība grasās ierādīt viņam mitekli dažus kilometrus no slepkavību vietas.

Uzzinot par to, ka vīrieti atbrīvos, ļaudis Dagdas novadā ir pārbijušies un vēlas, lai viņam ierāda dzīvesvietu citviet, ārpus novada teritorijas.

Dagdas novada iedzīvotājs

Jābūt Probācijas dienesta uzraudzībai. Jāliek sociālajā mājā kaut kur tālāk no šīs puses. Viņu te visi pazīst, tāpat arī viņš visus. Varbūt viņam vēl kaut kādi pagātnes draudi neīstenoti. Mēs taču nezinām.

Dome apbruņo jauniem noziegumiem?

Vēl pirms ieslodzīšanas cietumā, būdams pusaudzis, viņš esot zadzis un veicis citas pretlikumības, kā rezultātā ievietots mazgadīgo kolonijā. Iedzīvotāji Dagdas novadā uztraucas, ka, ierādot mitekli briesmīgos apstākļos, vīrietis atgriezīsies uz noziedzības takas.

Bez Tabu pārliecinās, ka Kromanišķu ciemā, kur vietvara grasās izmitināt no cietuma iznākušo, valda nabadzība, savukārt daudzdzīvokļu nams, kurā iecerēts iekārtot dzīvesvietu, sen kā pamests un nolaists.

Tur būšot tikai viens kaimiņš. Apkārtnē dažas viensētas, kurās saimnieku sirmgalvji.

“Ko viņš tur darīs? Labākajā gadījumā zags,” uztraucas vietējie.

Dagdas novada domē skaidro, ka likums paredz atgriešanos deklarētajā dzīvesvietā, tomēr šajā gadījumā tur vairs dzīvot nav iespējams, tāpēc, visdrīzāk, izmitinās Kromanišķos.

“Vai tiešām ir jāceļ trauksme, pirms kaut kas ir noticis?” vaicā Dagdas novada domes pārstāve Guna Malinovska.

Vietvarā piekrīt, – atrast dabu vīrietim būs problemātiski, jo novadā bezdarba problēma ir samilzusi. Savukārt Valsts probācijas dienestā norāda, ka šādi apstākļi neveicina bijušā ieslodzītā integrāciju sabiedrībā.

“Darba un dzīvesvietas trūkums, protams, nav tās labākās lietas, kas veicina sekmīgu cilvēka integrāciju sabiedrībā, bet šajā stāstā briesmīgākais, kas var veicināt jaunus noziegumus, ir tas, ka cilvēkam nav sociālais un tuvinieku, sabiedrības atbalsts, skaidro Mihails Papsujevičs, Valsts probācijas dienesta vadītājs.

Slepkavai negrib piedot

Iedzīvotāji Dagdas pusē informē, ka ieslodzītā vīrieša un nogalinātā jaunieša tēvs pat pārdevis savu īpašumu novadā, lai viņa un dēla ceļi vairs nekrustotos. Tāpat pieņemt viņu un piedot nav ar mieru citi radinieki.

Valsts probācijas dienesta apkopotā statistika liecina, ka tie notiesātie, kuri aiz restēm pavadījuši visu tiesas spriesto laika posmu, kāds ir arī šis gadījums, visbiežāk atkārtoti nostājas uz noziedzības takas, proti, 54 procentos gadījumu.

Mihails Papsujevičs, Valsts probācijas dienesta priekšnieks

Speciālisti sanāks pie viena galda, apspriedīs informāciju, kas katra rīcībā ir. Vajadzības gadījumā aicināsim arī vietējās pašvaldības pārstāvjus runāt par šīm lietām. Tad atkarībā no tā, kāda būs šī informācija, izlemsim, ko darīsim.

Domē un dienestā cer arī uz policijas iesaistīšanos, bet jāatzīmē, ka Dagdai tuvākais iecirknis atrodas 40 kilometru attālumā – Krāslavā. Tāpat speciālisti, kuri strādā ar bijušajiem ieslodzītajiem, atzīst, ka arī brīvprātīgo piesaiste Dagdas novadā ir teju neiespējama.

Foto

15 komentāri