“Cilvēku krāpšana tā ir!” Tēvs Saldus pusē pārsteigts, kāpēc ģimenes ārste neveic valsts līdzfinansētas potes

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

18 komentāri

Latvijas-Lietuvas pierobežā esošajā Saldus novada Ezeres pagastā vietējais iedzīvotājs Arnis apmeklēja ģimenes ārstu, lai savam nepilnus divus gadus vecajam bērnam veiktu kādu svarīgu poti. Taču vēlāk tēvu pārsteidza ārsta pieprasītā naudas summa par saņemtajiem medikamentiem.

Arnis

Ezeres pagasta ģimenes ārsts par ērču poti divgadīgam bērnam prasa pilnu samaksu – 30 eiro par poti. Tajā pašā laikā valsts bērniem sedz 50%. Cilvēku krāpšana tā ir!

Ģimenes ārsta prakse atrodas vienā ēkā ar ātrās palīdzības brigāžu punktu. Devāmies pie atbildīgās ārstes, lai skaidrotu, kāpēc nepilnus divus gadus vecajam bērnam pote pret ērču encefalītu veikta par pilnu maksu.

Valda Berga
ģimenes ārste Ezeres pagastā

Bez Tabu: Kā tur ar tiem noteikumiem, ka līdz 24 mēnešu vecumam pusi sedz valsts? Tikai tieši līdz 2 gadu vecumam.

Ziniet, to nu, lūdzu, tad noskaidrojiet un paskaidrojiet man. Tas ir “M” [kompensējamo medikamentu] saraksts, no kura es nesaprotu neko. Un no “M” saraksta es neesmu rakstījusi, pašlaik neesmu izrakstījusi neko.

Neatklājot personas datus, ārste atrod norādīto klientu un viņa bērnu, lai pārbaudītu, kāda pote jau ir veikta. Pilnai vakcinācijai esot nepieciešamas vēl trīs potes. “Goda vārds, man tad ir jāprasa kādam, kas to izskaidrotu,” atzina ģimenes ārste.

Lai saprastu, vai vietējā ģimenes ārste ir tiešām apmaldījusies kompensējamo medikamentu saraksta labirintā, devāmies atpakaļ uz galvaspilsētu, kur atrodas atbildīgo dienestu galvenās mītnes.

Vakcinācijas jautājumus Latvijā uzrauga Slimību profilakses un kontroles centrs, ņemot vērā esošo stāvokli valstī, atbildīgā iestāde komentāru sniedza attālināti.

Elīna Dimiņa
Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve

Katru gadu mēs skatāmies, kāda ir Latvijā saslimstība dažādās vietās. Un tajos novados, kur ir saslimstība, mēs dodam iespēju bērnus līdz 18 gadu vecumam vakcinēt par valsts līdzekļiem. Un katru gadu, protams, šis teritoriju skaits nedaudz mainās – atkarībā no saslimstības, nevis no ērču inficētības, bet cik daudz šajā reģionā ir cilvēku, kuriem pēdējo piecu gadu laikā ir uzstādīta diagnoze ērču encefalīts.

Šajā ērču sezonā par endēmiskām teritorijām atzīti 26 novadi. Bezmaksas vakcināciju var arī saņemt bērni, kuri palikuši bez vecāku aizgādības. Slimību profilakses un kontroles centrs vēl norāda, ka par potēm, ko līdzfinansē valsts, atbildīgs esot Nacionālais veselības dienests.

Sintija Gulbe
Nacionālā veselības dienesta pārstāve

Jā, tātad ir paredzēts, ka 50% apmērā vakcinācija pret ērču encefalītu tiek atmaksāta bērniem līdz 24 mēnešu vecumam. Tātad – pusi cenas sedz valsts.

Ārsta pienākums ir zināt šos te noteikumus, zināt kompensējamo zāļu sarakstu. Un, patiesību sakot, tas nav nekāds jaunums – šī te 50% apmaksa no valsts puses. Līdz ar to nav īsti skaidrs, kāpēc ārsts tā var pateikt, ka viņš nezināja.

Dienesta pārstāve iesaka bērna vecākiem ziņot par ģimenes ārstes rīcību Veselības inspekcijai, pieprasot atmaksāt pusi summas par poti.