“Cilvēka cieņas aizskaroši apstākļi.” Kaimiņi ziņo par vācēju, kura vairs netiek savā dzīvoklī un guļ turpat atkritumos

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

4 komentāri

Nezinātājs Kodola ielas sestajam namam Bolderājā paietu garām, pat nevarēdams iedomāties, kādu murgu vairāku gadu garumā izdzīvo tā iemītnieki. Zaļās ārdurvis, kas ir teju nemanāmas aiz milzu atkritumu kaudzes, tik tiešām ir vienīgā ieeja kaimiņienes dzīvoklī.

“Bez Tabu” uzrunā Baiba, kuras dzīvesvietu no kaimiņienes vācējas dzīvokļa šķir sēta, lai gan smakai un grauzējiem tas nav šķērslis. Sirmgalve Valentīna pamesto mantu medībās dodas katru dienu.

Tā apmēram piecus gadus, taču kaimiņi norāda, ka pēdējais pusgads bijis īpaši kritisks, jo kundze vairs netiek savā dzīvoklī. Guļ turpat atkritumu kaudzē, bet dabiskās vajadzības nokārto pie koka.

Baiba
dzīvo kaimiņos vācējai

Tos pat nevar nosaukt par antisanitāriem apstākļiem, tie ir cilvēka cieņas aizskaroši apstākļi. Es nevaru iedomāties, ka tādos apstākļos cilvēks dzīvo.

Kaimiņiene Ļuba nepārtraukti lūdz palīdzību dažādām valsts un pašvaldības iestādēm, jo viņas vīrs ir invalīds, un Valentīnas dzīvesveids vistiešākajā veidā ietekmē arī viņu ikdienu.

Ļuba
vācējas kaimiņiene

Rakstīju dažādām iestādēm, ziemā atveru durvis un tur priekšā tādas žurkas izskrien. Es baidos, guļu un baidos. Žurkas katru dienu staigā, iedomājieties, mans vīrs ir guļošs vai sēdošs, kā viņam aizbiedēt žurkas?

Grāmatas, apģērbs, mēbeles, sadzīves santehnika, kas tik neatrodas sirmgalves rūpīgi vākto mantu kaudzē, tomēr degunam visnepatīkamākie un grauzējiem vilinošākie ir pārtikas produkti.

Pati Valentīna ierodas, sakot, ka nekur neies. Esot produktus nopirkusi, piemin savus abus dēlus un meitu, par ārā sakrāmētajām mantām atbildīgs esot kaimiņš, uz jautājumu par piekrauto dzīvokli atbild nesakarīgi.

Valentīna

Ir gan labi, gan slikti, atkarībā no noskaņojuma. Ja ir labs noskaņojums, esmu gatava caurām dienām un naktīm ņemties, bet, kad apslimu, tad nav vēlme neko darīt. Es visu dzīvi tā dzīvoju.

Rīgas pašvaldības policijā maijā saņemts iesniegums par atkritumu kaudzi, lai gan Valentīna norādījusi, ka tās esot viņai nepieciešamas mantas, uzsākta administratīvo pārkāpumu lietvedība par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšanu. Reiz pašvaldības policijas darbinieki ar kundzes piekrišanu viņu nogādājuši patversmē.

Lita Brice
Rīgas Sociālā dienesta pārstāve

Tikai sadarbības rezultātā te varētu kaut ko panākt, lai iztīrītu šo te dzīvokli un kundze varētu dzīvot normālos apstākļos. Bet viņai šie apstākļi pašai liekas normāli. Jā, vairākas reizes ir piedāvāta gan dzīvokļa tīrīšana, gan pansionāta pakalpojumi, gan dažādi sociālie pakalpojumi. Cilvēks no visa ir atteicies.

Jānorāda, ka dzīvoklis ir pašvaldības īpašums, un īres līgums noslēgts uz nenoteiktu laiku, šobrīd gan esot uzkrājies parāds, taču parasti radinieki to apmaksājot.

Kristīne Ermansone
Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktora vietniece

Mēs esam arī vērsušies pie kundzes atvasēm ar lūgumu risināt ģimenes jautājumu, un atvases ir vairākkārtīgi kopš 2017. gada izvedušas mantas no šā īpašuma. Departaments arī šobrīd vērsīsies atkārtoti ar lūgumu līdz rudenim šo dzīvokli sakārtot, lai nerastos situācija, ka aukstajā laikā kundzei nav kur uzturēties, un sociālais dienests papildus mums norādījis, ka risina šo situāciju.