“Cik vēl gulbju nogalinās, kamēr policija neko nedarīs?” Alojieši ceļ trauksmi par putnu slepkavībām

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

3 komentāri

Alojā vairākus gadus pēc kārtas nogalina gulbjus. Iedzīvotāji uzskata, ka Valsts policijas (VP) amatpersonas piever acis uz cietsirdību pret dzīvniekiem.

Bez Tabu jau vēstīja par gulbju pāra nogalināšanu šovasar Alojā. Tāpat trīs gulbji nonāvēti pērn. Kad dažas dienas pēc šā gada slepkavības alojieši vērsās raidījuma redakcijā, viņi bija satraukti, ka tā vietā, lai meklētu dzīvnieku slepkavas un sauktu viņus pie atbildības, likumsargi nav pat ierosinājuši kriminālprocesu.

Likumsargam ierodoties apskatīt dzīvnieku līķus, kā atstāsta iedzīvotājs, viņš esot secinājis, ka noticis nelaimes gadījums, ”pašnāvība mīlestības dēļ”.

Bez Tabu komanda tiekas ar Alojas iedzīvotājiem pie ūdenstilpes pilsētas pievārtē, kur tika atrasti gulbju līķi. Iedzīvotājs Modris, uzzinot par putnu mīklaino bojāeju, esot uzrunājis vietējo dabas draugu.

”Devos pie vietējās vetārstes, kura ir arī deputāte, dabas draugu aktīviste. Pastāstot par gulbjiem, viņa paskaidroja, ka neko nevar darīt, nekur nebrauks,” stāsta Modris.

PVD: Dzīvniekus, visdrīzāk, nogalināja cilvēks. Policija “buksē”

Iedzīvotāji piesaistīja VP likumsargu, kurš, kā stāsta iedzīvotāji, esot ievācis putnu līķu atradēju paskaidrojumus, bet līdz pat šodienai kriminālprocess nav ierosināts. Pēc tā, kāda esot bijusi policista attieksme, alojieši uztraucas, ka VP darbinieki nav ieinteresēti meklēt vainīgos.

”Viņš [policists] gulbjus apskatīja. Izdarīja kaut kādus patvaļīgus secinājumus un beigtos gulbjus pameta. Viņš pat Pārtikas un veterinārajam dienestam neziņoja, lai pārbaudītu, vai putni nav sasirguši ar kaut ko. Viņš teica, ka tas ir nelaimes gadījums. Es nezinu, kā gulbji šeit var iet bojā nelaimes gadījumā. Es domāju, ka tie ir sašauti ar mazkalibra ieroci, pēc tam piebeigti, pārlaužot kaklus,” viedokli par policijas darbu un gulbju nonāvēšanu pauž Modris.

Vēlāk iedzīvotāju piesaistītais PVD eksperta secinātais apgāž likumsarga patvaļīgos pieņēmumus. Visdrīzāk, gulbjus nonāvējis cilvēks. Stāsta Mareks Samohvalovs, PVD Ziemeļpierīgas pārvaldes vadītājs:

”Mēs secinājām, ka, iespējams, ir bijusi kāda mehāniska iedarbība uz šiem putniem. Grūti novērtēt, kādas dabas. Dabīgā nāvē tie putni noteikti nebija miruši. Varbūt kāds dzīvnieks vai cilvēks nodarījis pāri. Bija mehāniskas iedarbības pēdas kakla apvidū. Līdz šim mēs neesam tādus zvērus redzējuši, bet varbūt kāds Lohnesa briesmonis.”

Izglābj gulbīšus bārenīšus!

Alojieši uzsver, ka arī pērn tajā pašā ūdenstilpē tika nogalināti trīs gulbji. “Cik gulbju vēl nogalinās, kamēr policija nerīkosies?” retoriski vaicā iedzīvotājs Eduards.

Bāreņos palikuši pieci gulbju pāra mazuļi. Alojieši pateicas vietējai ugunsdzēsēju glābēju brigādei, kura roku rokā ar iedzīvotājiem krustu šķērsu ”ķemmēja” ūdenstilpi, lai gulbju bērnus atrastu, kas vainagojās panākumiem, – visi izglābti. Pāris dienas iedzīvotāju aprūpēti, mazuļi nogādāti Anetes Asares patversmē Jūrmalā.

Alojietis Modris vaino vietējo pašvaldību par neiesaistīšanos gulbju mazuļu aprūpē.

”Mēs te visu dienu ”pērāmies” pa ūdeni, kopā ar ugunsdzēsējiem meklējām, iedzīvotājs Eduards par tiem rūpējās savā pagalmā: baroja, peldināja vannītē. Ja Alojas novada pašvaldība saka, ka nevar parūpēties par mazajiem, lai ņem piemēru no Eduarda. Mums ir arī sava dzīvnieku patversme, bet ko tas dod, ja par putniņiem tagad rūpējas meitene [Anete Asare] Jūrmalā.”

VP Limbažu iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieks Ivo Viļķins nepiekrīt par likumsargu bezdarbību gulbju slepkavu meklēšanā. Lai gan krimināllieta nav ierosināta, notiek resoriska pārbaude apstākļu noskaidrošanai.

Foto

3 komentāri