“Čigānietes ielenca, iekritu lamatās!” Rīgas tuneļos gadiem valda izveicīgi zagļi

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

10 komentāri

Iedzīvotāji brīdina par romu tautības sieviešu bandām, kuras siro Rīgas centrā, pazemes tuneļu apkaimē un ar dažādām veikli atjautīgām metodēm apzog garāmgājējus. Arī “Bez Tabu” jau vairākkārt brīdinājis par šiem zagļiem. Iedzīvotāji sagaida aktīvāku policijas iesaistīšanos.

Ar “Bez Tabu” sazinās Elita, kura stāsta, ka pērn iekritusi zaglīgo sieviešu lamatās – tas bijis viens mirklis, bet veiklās rokas paguvušas no kabatas izvilkt viņas mobilo telefonu. Nesen pastaigājoties Rīgas centrā, viņa atkal pamanījusi romu tautības sieviešu sirošanu, līdz ar to secina, ka šīs personas nav sodītas pēc nopelniem.

Elita
reiz apzagta

Jau ieejot tunelī, redzēju, ka tuneļa izejā stāv trīs sievietes, praktiski bloķējot eju, pa kuru staigā cilvēki. Viennozīmīgi jāiet viņām garām. Es biju šokēta, godīgi sakot. Adrenalīna sajūta bija liela, jo pagājušogad jau tādā pašā veidā, kad čigānietes ielenca mani, iekritu lamatās. Toreiz mani paķēra aiz somas, čigāniete mīlīgā balsī lūdza, vai nevar aizdot naudiņu zālēm bērnam. Zinu, ka ar čigāniem nav ko runāt, toreiz pagriezos un gāju prom. Vēlāk konstatēju, ka nav telefona, kas man bija kabatā ielikts. Tas bija viens mirklis, uzreiz aizgāju, bet tāpat paspēja izvilkt. Viņas [romu tautības sievietes tunelī] cenšas novērst uzmanību, jo es neredzēju, kā man no kabatas izņēma ārā. Man tas bija aizmugurējā kabatā.

Nesenā sastapšanās aci pret aci ar romu tautības sieviešu bandu beigusies laimīgi, tomēr sievietes esot aplenkušas citu garāmgājēju, stāsta Elita.

Elita turpina: “Šoreiz gāju lielā ātrumā cauri. Kad uzskrēju augšā, pagriezos atpakaļ un redzēju, ka viņas aplenkušas vienu sievieti. Tunelī kā izlaušanās spēlē: iznākot esi laimīgs, ja tevi nav neviens aizturējis un apzadzis, esi ar visām savām drēbēm un mantām. Tikai atšķirībā no tās spēles šī ir realitāte ar īstām sajūtām. Tas nav normāli! Centies izkļūt no tuneļa kā spēlē, lai neapzog! Es saprotu, ka varu aizbēgt, viņām nepievēršot uzmanību, bet ko darīt veciem cilvēkiem, kurus ielenc?”

Bez Tabu komanda uzrunā tos, kuri vislabāk pārzina situāciju pazemes tuneļu apkaimē, – ubagus un tos, kuri te strādā. Visi kā viens apstiprina, ka zagļu bandas te nāk kā uz darbu.

ubago tunelī

Čigāni te vienmēr ir nedēļas nogalēs. Zog, lien somās. Esmu te vērojusi viņus. [Policijai] prasu, kāpēc mūs, ubagus, dzenājat, bet kāpēc neķerat tās bandītes? Viņas te vesels tabors! Viņas te kā fašisti sastājas, cilvēkiem tas viss te jāredz, bet nekādas reakcijas! Te ir banda: divas, trīs sievietes. Viena sieviete zog, pārējās piesedz.

Nupat viens zaglis notverts, policija nespēj nodrošināt nepārtrauktu drošību. Esiet modri!

Bez Tabu komanda, divas dienas pēc kārtas dodoties apgaitā Rīgas centrā, nesastop romu tautības grupējumus, kurus iedzīvotāji vaino zagšanā.

Valsts policijā (VP) stāsta, ka pagājušonedēļ konkrētajā apkaimē par zagšanu aizturēta viena persona. Likumsargi uzsākuši kriminālprocesu, aizdomās turētajai kā drošības līdzeklis noteikts apcietinājums.

Oļegs Losbergs
VP Rīgas Latgales iecirkņa priekšnieka vietnieks

Diemžēl ir jāapzinās, ka ir arī citas personas. Iesaku cilvēkiem neiesaistīties sarunās ar šīm personām. Par aizdomīgām personām aicinām ziņot. Šo apkaimi varam iekļaut patrulēšanas maršrutā, bet diemžēl nevaram tur nolikt policijas darbinieku uz visu diennakti. Ja ir situācija, kad vairākas personas uzbāžas, jācenšas vai nu lūgt palīdzību citiem cilvēkiem, vai brīdināt šis personas, ka tūlīt tiks izsaukta policija. Ik pa laikam mēs šīs personas nogādājam iecirknī, pārbaudām, bet, ja nav iedzīvotāju iesniegumu vai šīm personām nav kādu aizdomīgu priekšmetu, mantu, mēs šīs personas atbrīvojam.

VP brīdina, ka kabatzagļi savus upurus neizvēlas nejauši, bet gan iepriekš rūpīgi noskata. Rudenī un ziemā kabatzagļa palīgs ir arī potenciālā upura biezais apģērbs. Visbiežāk kabatzādzības notiek sabiedriskās vietās, kur ir lieli ļaužu pūļi. Līdz ar to lielākais kabatzādzību skaits notiek Rīgas centrā – sabiedriskajā transportā, to pieturās, stacijā, tirgū, Vecrīgā, pazemes gājēju tuneļos un tirdzniecības centros. Zādzības var notikt jebkurā diennakts laikā, bet lielākais kabatzādzību skaits tiek izdarīts no rītiem un vakaros, kad cilvēki dodas uz un no darba ar sabiedrisko transportu.

10 komentāri