“Gadiem gaida vecākus pie kāpņu telpas!” Sirdi plosoši: no garīgi slima puiša “atkratās” vecāki; omīte izmisumā cenšas sasaukt sirdsapziņu

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

24 komentāri

Sirdi plosošs stāsts no Kuldīgas novada Priedaines ciema. Te dzīvo 21 gadu vecs jaunietis Matīss, kuru liktenis nav saudzējis: puisis sirgst ar garīga rakstura sasirgšanu; māte un tēvs, šķirot attiecības, 17 gadu vecumā dēlu pameta kā nevajadzīgu lietu, kas vēl vairāk iedragāja Matīsa veselību. Pēc vecāku atraidījuma par Matīsu gādā omīte, dienas puisis pārsvarā pavada, stāvot pie kādas daudzdzīvokļu mājas kāpņu telpas. Te ir dzīvoklis, kurā reiz Matīss dzīvoja kopā ar mammu un tēti. Puisis jau gadiem ilgi gaida vecākus pārnākam mājās.

Priedaines ciema iedzīvotāji stāsta, ka Matīss klīst pa apkaimi cauru gadu. Mēdz būt gan miermīlīgs, dzīvodams ”savā pasaulē” vai komunicējot ar citiem bērniem, kuri rotaļājas spēļu laukumā, gan verbāli agresīvs: kliedz, rupji lamājas, kas nereti biedējot bērnus. Daudzus gan klaigāšana netraucē, jo apzinās Matīsa veselības kaiti.

Kļuva nevajadzīgs mammai un tētim, vecākus gaida gadiem pie kāpņu telpas

Lielu daļu diennakts Matīss pavada pie viena no daudzdzīvokļu namiem kāpņu telpas, stāsta iedzīvotāji. Arī ”Bez Tabu” jaunieti tur sastop. Viņš ēd saulespuķu sēklas un priecājas par negaisu – gavilē, dzirdot katru pērkona dārdu. ”Bez Tabu” žurnālistam viņš stāsta, ka gaida pie ”sava” dzīvokļa, kurā nu vairs neviens nedzīvo, bet agrāk te laimīgi dzīvoja kopā ar mammu un tēti. Viņš nezina, kur viņi tagad ir, bet gaida, kad vecāki pārradīsies.

Par 21 gadu veco Matīsu gādā omīte, kura arī dzīvo Priedainē, privātmājā. Viņa labprāt dalās ar Matīsa skaudro dzīvesstāstu. Matīss dzīvo pie vecmammas, viņa mazdēlu izgulda, pabaro, apģērbj, gādā par puiša veselību. Turpretī māte Ērika un tēvs (sirmgalves dēls) Gatis par atvasi aizmirsuši.

Ģimene agrāk dzīvojusi dzīvoklī, pie kura jau gadiem ilgi Matīss gaida pārrodamies vecākus, Kad puisim bija 17 gadu, vecāki izšķīrušies, atraduši jaunas mīlestības, un dēls Matīss ar īpašām vajadzībām kļuvis lieks. Matīsa jau tā sarežģītais veselības stāvoklis tika iedragāts vēl vairāk.

Saruna ar Matīsa omīti

Žurnālists: Jūs tiekat ar visu galā?

Matīsa omīte: Nē. Matīsam ir dzīvi māte un tēvs. Viņi dzīvoja visi kopā. Vienā jaukā dienā māte aizgāja prom. Pirms četriem gadiem vienā jaukā dienā viņa aiziet. Tēvs strādāja Rīgā, arī atrada mīlestību. Matīss tad galīgi ”aizgāja”. Ļoti pārdzīvoja. Vēl tagad pārdzīvo. Viņš gaida māti atpakaļ. Neliekas ne zinis par bērnu. Esmu bijusi bāriņtiesā, vienreiz ar [Matīsa māti] Ēriku es salecos. Viņa uzrakstīja ziņojumu policijā par to, ka es draudu. Nu nav viņiem dēls vajadzīgs vairs.

Žurnālists: Par jums sūdzas policijā, jo atgādināt vecākiem par viņu pienākumiem?

Matīsa omīte: Jā. Puišeli nepieņēma. Puišelis uz ielas. Puišelis dzīvo pie manis. Kur tad citur? Kur citur? Es aizbraucu [pie dēla], piesitu pie durvīm, tā jaunā sieva atver durvis, ierauga mani, aizsit durvis ciet! Viņš [Matīss] grib māti un tēvu. Viņš visu laiku saka, ka grib tēvu un māti, atpakaļ to ģimeni! Viņš sēž pie mājas un visu laiku vaktē, kad māte un tēvs nāks atpakaļ! Es pat ar dēlu Gati [Matīsa tēvu] vairs kādu laiku nerunāju, jo viņš tā izturas. Vismaz tik daudz esmu panākusi, ka viņš [Matīsa tēvs Gatis] atbild, kad Matīss zvana. Vienu laiku viņam neļāva atbildēt.

Vecāki atpērkas ar 20 eiro dzimšanas dienā

Matīsa vecmamma stāsta, ka savulaik viņa bijusi tā, kura izmaksājusi kredītu par dzīvokli, kurā ģimene kopā dzīvoja. ”Tāda, lūk, ir pateicība, vēl atļaujas sūdzēties par mani policijā, jo atgādinu, ka viņa ir māte!” aizlūzušu balsi piebilst Matīsa omīte. Sieviete stāsta, ka tēvs pēc šķiršanās ir Matīsa oficiālais apgādnieks, tomēr nepalīdzot dēlam, savukārt māte – dzīvo netālu, tepat Kuldīgas pusē un izliekoties, ka Matīss vairs neeksistē.

Saruna ar Matīsa omīti

Matīsa omīte: Viņam [Matīsam] pensija 128 eiro, ne kapeikas nesaņemu nedz no mātes, nedz no tēva. Ne drēbes, neko.

Žurnālists: Viņi nepalīdz materiāli?

Matīsa omīte: Nē! Es ar 128 eiro viņu uzturu. Viņam 14. maijā viņam bija dzimšanas diena. Tad, redz, viņam iedeva 20 eiro. Es teicu: atved kaut ko viņam ēdamu, kaut ūdeni pudelēs, bet nē. Tēvs kādreiz kaut ko atveda, bet tagad vairs nē.

Jaunieša vecmamma saka, ka ir nogurusi no sociālo darbinieku un bāriņtiesas uzraudzības, vizītēm, kurās pārbauda dzīves apstākļus. Viņa uzsver, ka sniedz mazdēlam visu to labāko, ko spēj, pat lutina viņu. Sieviete gan saka, ka jaunāka nekļūst, tāpēc kļūst sarežģīti rūpēties par jaunieti. ”Viņš jau mani neklausa. Pieceļas un dodas ārā staigāt, stāv pie tās kāpņu telpas. Nekad gan, par laimi, viņš nav pazudis, vienmēr atnāk mājās,” stāsta Matīsa vecmamma.

Tāpat puiša omīte stāsta, ka mazdēlu uzrauga ārsts, Matīss arī lietojot zāles, kas notur jaunieti kaut cik grožos.

Klauvējam pie vecāku sirdsapziņas!

Matīsa māte Ērika izvairās no ”Bez Tabu” neērtajiem jautājumiem, savukārt tēvs Gatis nokaunējies solās laboties.

Saruna ar Matīsa tēvu Gati

Žurnālists: Kā tad ir – uzgrūžam visu omei uz pleciem?

Matīsa tēvs Gatis: Nē, nē, protams, ka nē. Vienkārši pagaidām ir tādi apstākļi, ka man nav dzīvojamās platības. Grasos celt māju, tad viņš būs pie manis.

Žurnālists: Dēls paliek dēls.

Matīsa tēvs Gatis: Protams, protams, tā viņš ir.

Žurnālists: Ome saka, ka nav nekādas finansiālās palīdzības nedz no Jums, nedz [mātes] Ērikas.

Matīsa tēvs Gatis: Nu jā. Nē nu… Viss kārtībā. Man tagad uz sociālajiem jāiet, uz bāriņtiesu. Tur arī aprunāsies.

Žurnālists: Līdz šim esat kaut kā viņai palīdzējis?

Matīsa tēvs Gatis: Nu… Gaužām tā nu… minimāli. Tiešām. To es atzīstu.

Žurnālists: Derētu atcerēties, ka viņš ir jūsu dēls.

Matīsa tēvs Gatis: Protams, protams.

Žurnālists: Jūs zinājāt to, ka viņš katru dienu gaida pie durvīm, kad nāksiet abi mājās?

Matīsa tēvs Gatis: Es zinu, zinu. Zinu to situāciju.

Žurnālists: Vismaz atcerieties par viņu!

Matīsa tēvs Gatis: Es mēģināšu, jā.

Kuldīgas novada sociālajā dienestā informē, ka Gatim un citiem iedzīvotājiem ar līdzīgām veselības problēmām, tai skaitā jauniešiem, kā arī viņu tuviniekiem pašvaldība var sniegt palīdzību, aicina nekautrēties to lūgt.

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldē informē, ka, ja iedzīvotājus satrauc kādas personas uzvedība, kas apdraud apkārtējos, likumsargi roku rokā ar mediķiem ir tiesīgi nogādāt personu uz izmeklējumiem ārstniecības iestādē.

Madara Šeršņova
Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes pārstāve

Cilvēka veselības stāvokli un to, vai viņš rada draudus apkārtējiem, nosaka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (turpmāk – NMPD). Ir bijušas situācijas, kad NMPD darbinieki nosaka, ka persona nav agresīva, līdz ar to viņu neesot nepieciešams pārvest uz ārstniecības iestādi. [..] Konkrētajā situācijā par personu no pagājušā gada beigām ir saņemta informācija divas reizes, no kurām vienā gadījumā vīrietis tika nogādāts medicīnas iestādē.