“Ceriņi zied kā uz atvadām. Sirds sāp!” Ceļu būvnieki iznīcinās gadiem koptus daudzos ceriņu krūmus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

16 komentāri

Ceļa remontdarbu dēļ iznīcinās ceriņu krūmus vairāku simtu metru garumā, ko iedzīvotāji Jēkabpils novadā audzējuši vairāk nekā 10 gadu.

Salas pagasta “Avenīšu” māju saimnieki iestādīja daudzos ceriņu krūmus pirms 13 gadiem, uzreiz pēc tam, kad ievācās šajā saimniecībā. Ceriņi ne vien priecē acis, bet arī kalpo kā dzīvžogs, kas norobežo īpašumu no vien dažu metru attālumā esošās šosejas.

Šogad Salas pagastā rosās ceļu būvnieki. “Avenīšu” saimnieki nostādīti fakta priekšā: jaunajam ceļa veidolam visi koši ziedošie krūmi traucē, tiem jāpazūd.

“Šogad ceriņi zied kā uz atvadām! Sirds sāp! Es domāju, ka atkal pārnervozēšos un nonākšu slimnīcā!” satraukta par ceriņu likteni ir saimniece.

Iedzīvotāji: Mums “iesmērēja” parakstīt papīrus par ceriņu iznīcināšanu

VAS “Latvijas Valsts ceļi” (LVC) ceļu pārstāve Anna Kononova norāda, ka pirms diviem gadiem “Avenīšu” saimniecībā ieradās projektētāji, kuri ģimeni informēja par to, kādas pārmaiņas būs. Tāpat projektētāji saņēma atļauju remontdarbiem, ko apstiprina saimnieces tolaik parakstīts dokuments.

Tiesa, “Avenīšu” saimniece atminas ko citu, proti, 2015. gadā ceļa projektētāju pārstāvis esot ieradies, kad mājās neviena nebija. Kad saimniece pārradās mājās, projektētāju pārstāvis esot bijis noskaities par to, ka nācies gaidīt. Esot virspusēji un, kā uzskata saimnieki, melīgi stāstījis par projektu. Nevēloties vēl vairāk aizkavēt ciemiņu, saimniece parakstījusi dokumentus, bet līdz pat šodienai viņai nav līguma kopijas.

“Toreiz prasīja, vai mēs neiebildīsim, ja viņi taisīs ceļu, ar traktoru uzbrauks uz mūsu zemes un pagrābs kāzu kausu zemes ar traktoru. Protams, ka neiebildām. Ceļam taču ir jāremontē. Šogad, kad līgums jau parakstīts, mums pateica, ka ņems nost visus apstādījumus,” stāsta “Avenīšu” saimnieks.

Vai iespējams, ka iedzīvotāji netika pienācīgi informēti par būvdarbiem? Uz šo jautājumu LVC pārstāve A. Kononova izvairās atbildēt, vien mierina, ka brauktuve paliks savā vietā, nepietuvosies saimnieku namam. Vietā, kur tagad zied skaistie ceriņi tapšot grāvis.

“Ja nebūs sakārtota ceļa ūdens atvede, remontdarbi, kas tiek veikti ceļam, būs mazāk ilgtspējīgi, ceļš ātrāk bojāsies,” grāvja nepieciešamību skaidro A. Kononova.

Apmānīja arī pirms daudziem gadiem

“Avenīšu” saimnieki stāsta, ka pirms daudziem gadiem, kad stādīja nu nevēlamos ceriņus, vērsušies Jēkabpils domē, kur pārliecinājušies, ka krūmi netraucēs. Esot saņēmuši norādījumu, ka krūmus jāstāda ne tuvāk par septiņiem metriem no brauktuves viduslīnijas. Šodien LVC uzstādījums – apstādījumus izvieto netuvāk par 11 metriem no brauktuves viduslīnijas.

“Ja man toreiz būtu pateikuši, ka jāstāda 11 metrus no viduslīnijas, es taču jau toreiz tā būtu darījusi! Arī kaimiņa vilkābeles cietīs, jo stādītas septiņu metru attālumā!” sašutuši par dezinformēšanu ir saimnieki.

Latvijas Valsts ceļu pārstāve: zeme nav jūsu

Arī uz kompensāciju par, kā tos sauc “Avenīšu” saimnieki, zemes nozagšanu ceļa vajadzībām, iedzīvotāji necer. LVC pārstāve A. Kononova informē, ka skaistajiem ceriņiem klātā zeme nemaz nepieder iedzīvotājiem, tā ir ceļa nodalījuma josla, kas pieder valstij.

Lai gan LVC pārstāve A. Kononova teic, ka iedzīvotāji var pārstādīt krūmus citviet, “Avenīšu” saimnieki apšauba, vai ceriņi ieaugs citā vietā.

Izšķērdīgā alternatīva

Iedzīvotāji uzskata, ka ceļa līkumu gar “Avenītēm” varētu, tā teikt, iztaisnot uz pretējā ceļa pusē esošā meža īpašumā, tādējādi tikšot paglābti ceriņi un mazināta bīstamība uz ceļa. Proti, kā stāsta iedzīvotāji, pārgalvīgiem autovadītājiem vairāki līkumi šajā apkaimē ir pārāk grūti izbraucami.

LVC pārstāve A. Kononova uzskata, ka šāds risinājums ir nevajadzīga valsts naudas šķērdēšana:

“Par valsts naudu būtu jāpērk mežs. Tie ir ievērojami līdzekļi. Tad ir jāskatās, kādi ir ieguvumi un zaudējumi. Tā kā naudas visu ceļu remontdarbiem nepietiek, šķērdēt naudu pasākumiem, kuri nav efektīvi, tā būtu valsts naudas izšķērdēšana.”

Foto

16 komentāri