Bulciņu kari Aucē! Bez skaidras naudas te nav, ko darīt. Kāpēc veikalnieki saka ”nē” kartēm?

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

12 komentāri

Komersants mazpilsētā neļauj klientiem norēķināties ar bankas karti, tādējādi necienot klientu, sašutuši ir patērētāji. Veikalnieku argumentus, kāpēc veic šādu komercpraksi, apšauba Latvijas Komercbanku asociācija.

Ilze, sašutusi pēc kafejnīcas apmeklējuma

Kafejnīcā Aucē vēlējos iegādāties smalkmaizītes divu eiro vērtībā. Ieraugot, ka vēlos maksāt ar karti, pārdevēja paziņoja, ka ar to var norēķināties, sākot no trijiem eiro! Bezkaunība!

Bez Tabu pārliecinās, ka šāda komercprakse veikalā patiesi pastāv un ar to nav apmierināti arī citi Auces iedzīvotāji un iebraucēji.

“Man tas šķiet dīvaini. Es taču varu ar karti maksāt kaut vai 10 centus,” neapmierināta ir Auces iedzīvotāja.

Iedzīvotāji arī atzīst, ka dažkārt pat nopērk ko vairāk un pārmaksā, lai sasniegtu slieksni, no kura ļauts norēķināties ar maksājumu karti.

“Protams, tas neapmierina. Citkārt aizeju, paņemu, pienāku pie kases, bet pasaka, ka nevar norēķināties ar karti. Viss jākrāmē atpakaļ,” stāsta Jānis.

Jānis Tomels, Latvijas Tirgotāju asociācijas pārstāvis

Pieņemot bankas karti par nelielas summas pirkumu, bankas komisijas izmaksas ir diezgan lielas un tirgotājam neizdevīgas.

Arī citviet, tostarp Rīgā, ir veikali, kuros maksājumi ar bankas karti nav iespējami, vai tos var veikt, sākot no komersanta noteiktās summas sliekšņa. Daudzi patērētāji šādai komercpraksei neiebilst, tomēr dažs norāda arī uz ēnu ekonomiku veicinošu risku:

“[Norēķini ar bankas karti] Latvijā daudziem iedragātu biznesu. Nevarētu bez čeka tirgot produkciju,” teic Ģirts.

Lai gan šāda komercprakse nav aizliegta, Latvijas Komercbanku asociācijā norāda, ka arī skaidra nauda “nav par velti”.

“Mēs ieteiktu tirgotājiem palūkoties, vai sajūta, ka skaidrā nauda neko nemaksā, ir patiesa. Vai kāds ir parēķinājis, cik maksā skaidrās naudas apkalpošana?

Tas tomēr ietver gan inkasāciju, gan drošību, daudzus citus ar naudas apriti saistītus jautājumus, kas arī kaut ko maksā. Skaidra nauda nav par velti,” norāda Baiba Melnace, Latvijas Komercbanku asociācijas pārstāve.

Foto

12 komentāri