“Briesmīgi un nepieļaujami, īpaši simtgadē!” Ekspertus un iedzīvotājus šokē sadriskāti karogi Rīgas sirdī

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

26 komentāri

Daudzas saplēstas, sadriskātas karoglentes Latvijas karoga krāsās pašā Rīgas sirdī – šāds skats paveras dažas dienas pirms Latvijas simtgades svētku kulminācijas. Rīdzinieki šo skatu sauc par necieņu pret valsts simbolu. Iedzīvotāju viedoklim pievienojas arī Latvijas simbolu sargātāji.

Vien dažas dienas pirms 18. novembra, Latvijas simtgades svētku kulminācijas, rīdzinieki un Latvijas galvaspilsētas viesi pamanījuši nelāgu skatu: daudzas karoglentes, ar kurām izdaiļots Akmens tilts pašā Rīgas sirdī, ir ļoti bēdīgā stāvoklī – saplēstas un sadriskātas.

Elvita
rīdziniece, ziņo “Bez Tabu”

”Tuvojas Latvijas simtgades kulminācija, taču, braucot pār Akmens tiltu Rīgā, ievēroju, ka izkārtie karogi virs tā ir saplēsti un noplukuši!”

Izdilušus, caurus, irstošus karogus, piekārtus pie Akmens tilta apgaismes stabiem, konstatē arī “Bez Tabu” komanda un citi rīdzinieki.

Rīdzinieces
Latvijas simtgades svinētājas

”Godīgi sakot, bēdīgi! Vajadzētu nomainīt! Uz simtgadi noteikti! Te būs ļoti daudz cilvēku, daudzi pamanīs! Tiem karogiem jārāda, ka esam lepni ar mūsu valsti, mūsu simtgadi! Tas [saplēstas karoglentes] nav tas, ko mēs jūtam!”

”Simtgadē jāpievērš uzmanība arī šādām detaļām. Jā, varbūt daudz darba, bet detaļas ir svarīgas, tieši šogad,” kritisks arī rīdzinieks Pēteris.

“Bez Tabu” saskaita, ka uz Akmens tilta sliktā stāvoklī ir 10 no 20 karoglentēm. Visi uzrunātie rīdzinieki, arī pilsētas viesi par šādu attieksmi pret karoga krāsām ir kritiski.

Rīgā vienlaikus eksponētas vairāk nekā 1200 karoglentes, informē par šo svētku dekoru sagādi un izvietošanu atbildīgajā Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentā (IKSD). Kopumā šogad esot iegādātas vairāk nekā 2000 karoglentes, ar rezervi, lai netīrās un vēja saplosītās būtu ar ko aizstāt.

Pašvaldībā neatklāj, cik liela summa no rīdzinieku maciņa karoglentēm atvēlēta, tomēr Iepirkumu uzraudzības biroja informācija liecina, ka par karogu un karoglentu izgatavošanu, piegādi un eksponēšanu rīdzinieki samaksājuši vairāk nekā 86 tūkstošus eiro.

Par skatu, kāds paveras Rīgas sirdī, sašutuši arī Latvijas simbolu sargātāji no Valsts heraldikas komisijas.

Ramona Umblija
Valsts heraldikas komisijas priekšsēdētāja vietniece

”Tas ir briesmīgi! Nedrīkst tā būt! Tas ir pilnīgi nepieļaujami, ka lentes karoga krāsās ir sadriskātas! Turklāt tādas tās ir dažas dienas pirms valsts svētkiem! Tā nav pirmā problēma. Pie šīm problēmām diemžēl atgriežamies daudzkārt. Īpaši pēdējo gadu laikā. Esmu ļoti pateicīga iedzīvotājiem, ka viņi tam pievērš uzmanību!”

Pašvaldības IKSD pārstāve Indra Vilde stāsta, ka informāciju par karoglenšu stāvokli pašvaldība saņēmusi no “Bez Tabu”. Cik ilgi šādā stāvoklī karoglentes plīvoja Rīgas sirdī, nav zināms. Par bēdīgo skatu sūdzību “Bez Tabu” saņēma 15. novembra rītā, bet atbildīgie bojātās karoglentes novāca 16. novembra vakarpusē, diennakti pēc tam, kad “Bez Tabu” paziņoja par problēmu atbildīgajiem.

Arī citviet galvaspilsētā “Bez Tabu” komanda novēroja bojātas karoglentes

”Jau uzsākot šo projektu, noformētāji teica, ka uz tiltiem izvietot karoglentes ir riskanti, jo laikapstākļi ir tādi, kādi tie ir. Teica, ka lentes būs jāmaina nepārtraukti, viņi ar to rēķinājās. Šīs [saplēstās] karoglentes, ko piemināt jūs, ir uzliktas īsi pirms Lāčplēša dienas! Tātad vējš ir darījis savu. Šobrīd darīsim tā, lai sestdien un svētdien, kad ir svētku kulminācija, Rīga būtu skaista, sakopta,” teic IKSD pārstāve Vilde.

Pieklājīgu karoglenšu izmantošana ”ir cieņas jautājums”, saka Ramona Umblija, Heraldikas komisijas priekšsēdētāja vietniece.

Umblija informē, ka drīzumā varētu stāties spēkā Ministru kabineta noteikumu grozījumi, kas noteiktu, kādam obligāti jābūt karogam un karoglentei. Grozījumos iekalti vairāki punkti par materiāla biezumu, blīvumu, gaismas necaurlaidību un citiem kvalitātes raksturlielumiem. Stājoties spēkā noteikumiem, improvizācija un necienīga karoga krāsu izmantošana nebūs pieļaujama.

Foto

26 komentāri