“Bomis varēja trāpīt sievai ar bērniem!” Rīdzinieks neizpratnē, kāpēc pārvaldnieks “stiepj gumiju” ar koku nociršanu

Pievienot komentāru

Divstāvu ēku komplekss Rīgā, Bērzpils ielā, savulaik kalpoja kā dzelzceļnieku kopmītnes, taču tagad te izveidoti dzīvokļi. Un nu iedzīvotāji raizējas par kokiem, kas draud uzgāzties cilvēkiem uz galvām, jo īpaši – vējainā laikā.

Bērzpils ielas 69 iedzīvotājs Māris Filipovs izrāda apkārtni un stāsta, kādas ar brangajiem kokiem saistītas nebūšanas piedzīvotas pēdējo gadu laikā. Izrādās, viena no papelēm pat uzgāzusies uz kaimiņu nama jumta, radot būtiskus bojājumus. Cits koks teju uzkritis Māra namam, taču, par laimi, nolikās garšļaukus tieši piemājas zālienā. Savukārt pēc stiprāka vēja vai vētrām izkaisītos zarus vietēji jau uzskata par ikdienu.

Māris Filipovs
Bērzpils ielas 69 iedzīvotājs

Šovasar bija piedzīvojums manai sievai. Viņa ar bērniem izkāpa ārā no automašīnas, paņēma mantas no bagāžnieka un aizgāja rotaļāties. Kad viņa atnāca pie mašīnas, viņa redzēja, ka blakus bagāžniekam ir nokritis bomis. Ja būtu laika nobīde, tad tas bomis varēja uzkrist virsū maniem bērniem. Tāpēc mēs neatlaidīgi cīnāmies, lai šo lietu sakārtotu.

Vieni koku ciršanu atbalsta, pieminot arī alerģiju izraisošo papeļu ziedēšanu un apputekšņošanos, taču ir arī iedzīvotāji, kuri uzskata, ka koki šajā teritorijā jāsaglabā.

Tomēr liela daļa iedzīvotāju saprot, ka joki mazi un ir jārīkojas. Nama iemītnieki jau septembrī vienojas par vairāku papeļu nozāģēšanu un jaunu koku iestādīšanu.

“Mēs jau sapriecājāmies, ka viss tiks izdarīts. Aizritēja kādas divas nedēļas, es piezvanīju pārvaldniecei, lai pajautātu, cik tālu ir lieta ar koku zāģēšanu. Viņa atbildēja: “Par kādiem kokiem ir runa?”,” stāsta Māris.

Neatkarīgi no tā, ka darbus paredzēts apmaksāt no mājas uzkrājuma un no “Rīgas namu pārvaldnieka” netiek prasīts neviens cents, jau vairākus mēnešus viss stāv uz vietas.

“Mums nevajag jaunu lēmumu. Bet pārvaldniece saka, ka mums vajag jaunu lēmumu. Tās ir vienkārši atkal kaut kādas birokrātiskās atrunas, lai stopētu vai ko,” piebilst satrauktais rīdzinieks.

“Rīgas namu pārvaldnieks”

Oktobra sākumā SIA ”Rīgas namu pārvaldnieks” vērsās būvvaldē ar lūgumu izsniegt atļaujas koku ciršanai. Koki nav atzīti par bīstamiem, taču saņemtas atļaujas koku izciršanai. Dzīvokļu īpašniekiem ir jālemj par darbu veicēju koku ciršanai.

Rīgas pilsētas būvvalde gan noliedz, ka ir izsniegta ciršanas atļaujas. Turklāt par papeļu nozāģēšanu interesējas ne tikai Bērzpils ielas 69. nama iemītnieki. “Tas skar gan 69. ēku, gan 71. Attiecīgi – divi zemesgabali, kopumā deviņas papeles. Būvvalde konceptuāli ir atbalstījusi šo te papeļu ciršanu, bet ir jāveic vēl pāris soļu, lai šos te kokus varētu legāli izcirst. Pagaidām ciršanas atļauja nav izsniegta, jo iedzīvotāji vēl nav samaksājuši par dabas daudzveidības samazināšanu videi – tie ir aptuveni 100 eiro par koku,” skaidro Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.

Tiklīdz tiks izsniegta ciršanas atļauja, iedzīvotāji paši vai arī ar apsaimniekotāja palīdzību uzmeklē speciālistus koku nociršanai.

Būvvaldes eksperts atzīst, ka konkrētās papeles šobrīd nevar uzskatīt par bīstamām, taču vairākiem kokiem ir konstatētas bojājumu pazīmes. Līdz ar to pastāv reāla iespēja, ka nākamo vētru šīs papeles var arī nepārdzīvot.

Pēc vizītes būvvaldē Bez Tabu vēlreiz sazinājās ar “Rīgas namu pārvaldnieku”. Arī šoreiz pārvaldnieks uzsver, ka ciršanas atļauja ir saņemta pat pirms Ziemassvētkiem un viss process tiek virzīts uz priekšu.

Rīgas namu pārvaldnieks

Eam sākuši lietvedības kārtošanu apmaksas veikšanai par dabas daudzveidības samazināšanu saistībā ar koku ciršanu. Tā tiks veikta no mājas uzkrājuma un šobrīd, saistībā ar svētkiem, ir īslaicīgi aizkavējusies un notiks tuvākajās dienās.