“Bildē ar pliku dibenu uz poda dažādās pozās!” Publicēt vai nepublicēt bērna bildes internetā – viedokļi dalās 

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

14 komentāri

Aktīvajiem sociālo tīklu lietotājiem fotogrāfiju publicēšana internetā kļuvusi par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu, kurā nereti iesaistīti arī bērni. Pēdējo nedēļu laikā plašu ažiotāžu izpelnījusies ziņa – “bērniem būs tiesības vērsties pret vecākiem par sev nevēlamu fotogrāfiju publicēšanu internetā”. Bērnu tiesību aizstāvji ir tieši – iesaistot bērnus sociālajā vidē, vecāki viņu dzīvi pakļauj briesmām.

“Pirms kāda laika redzēju galeriju “mūsu jaunās zeķubikses”, kam sekoja astoņas bildes ar mazuli tikai zeķubiksēs. Jauki, vai ne?”

“Cilvēki vienmēr liks to, ar ko lepojas – bērnus, mašīnas, mājas – tāda ir cilvēka daba un punkts!”

“Pēc tam nebrēciet, mīļie vecāki, ka jūsu bērni pazūd un tiek izvaroti.”

Komentāru jūra zem raksta par bērnu fotogrāfiju publicēšanu internetā. Viedokļi dalās – galvaspilsētā satiktie vecāki stāsta, ka aiz publicētajiem attēliem slēpjas vien pozitīvs nolūks padalīties ar sava mazuļa ikdienas gaitām. Tomēr informējot par to, ka internets neko neaizmirst un arī izdzēsta bilde no interneta vides tomēr nepazūd, kļūst apmulsuši.

“Bērns ir nepasargāts, ka viņu bildē ar pliku dibenu vai uz poda. Bērnam jau tomēr visu dzīvi tā informācija iet līdzi un savas tiesības kaut kādā veidā ir jāaizstāv,” savu viedokli pauž māmiņa Irita, kura ir aktīva sociālo tīklu lietotāja, tomēr uzskata, ka robežām ir jābūt un vecākiem ir jāpiedomā pie publicētā satura.

Tai pat laikā, tētis Uldis atzīst, ka par fotogrāfiju publicēšanas sekām nebija aizdomājies un saceltā ažiotāža viņu neskarot, jo “esot citas, svarīgākas lietas par ko domāt,” uzskata vīrietis.

Aktīvās sociālo tīklu māmiņas vaino jauno datu aizsardzības regulu – tā esot strikta. Datu valsts inspekcijas pārstāvis vieš skaidrību – regulai ar aicinājumu būt apdomīgiem, publicējot bildes, neesot nekāda sakara.

“Tas, ko vecāki dara savos sociālo tīklu profilos gan ar saviem, gan bērna datiem īsti neietilpst vispārīgās datu aizsardzības regulas tvērumā,” informē datu valsts inspekcijas pārstāvis Lauris Linabergs.

Tāpat arī valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārstāve absolūti noliedz, ka izskanējusī informācija būtu kas jauns.

Amanda Vēja
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārstāve

“Tas nav nekāds jaunums! Mēs ļoti labi saprotam, ka tādas pašas tiesības uz privātumu kā mums pieaugušajiem, ir arī bērnam. Bērns ir mazāk aizsargāts nekā pieaugušais.”

Un bērni arī steidz savas tiesības izmantot – meitene Austrijā iesūdzējusi vecākus, kuri publicējuši ap 500 bērnības fotogrāfiju, tostarp, bildes meitenei esot uz podiņa un kailai, līdzīga situācija norisinājusies Itālijā.

Latvijā neesot bijuši gadījumi, kad bērns tiesas ceļā vērsies pret vecākiem par sev netīkamu fotogrāfiju publicēšanu – taču trauksmes zvani bērnu aizstāvjus sasnieguši.

“Protams, šādas situācijas ir bijušas. Visbiežāk tāpēc, ka bērnam liekas, ka viņš bildē izskatās muļķīgi un viņam par to kauns. Gadās arī tā, ka paši vecāki ir nekritiski un ievieto bildi, kas neliecina par bērna labākajām interesēm,” stāsta valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārstāve, aicinot vecākus būt apdomīgiem un rūpīgi apsvērt, vai konkrētā bilde, kuru plānots ievietot internetā, tiešām ir nepieciešama.

Foto

14 komentāri