Bijusī īrniece šokā, saņemot paziņojumu no tiesas, ka viņai ir sens parāds namīpašniekam

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

17 komentāri

Pirms gandrīz trim gadiem Elīna īrējusi dzīvokli Rīgas centrā, Lāčplēša ielā. Bijusi šokā, septembrī saņemot paziņojumu no tiesas, ka ir parādā dzīvokļa izīrētājam, kas esot nama īpašnieks.

Elīna, kura tagad dzīvo Īrijā, dalās savā kā bijušās īrnieces Latvijā bēdīgajā pieredzē, lai brīdinātu citus īrniekus būt uzmanīgiem!

Elīna teic, ka maksājumus par īri un komunālajiem pakalpojumiem esot veikusi norunātajā laikā, dažreiz pat pirms. Vienu reizi, tieši pirms pārtraukt īres līgumu, bijusi nedēļu ilga aizkavēšanas ar rēķina apmaksu. Dzīvokļa īpašnieks licis uzrakstīt, ka bijis parāds un parakstīties. Elīna tā arī izdarījusi.

Dienā, kad tikusies ar dzīvokļa izīrētāju, lai nokārtotu dzīvokļa pieņemšanas nodošanas formalitātes, Elīna apgalvo, ka esot veikusi kavēto maksājumu un ar dzīvokļa izīrētāju draudzīgi šķīrušies. Viņam pretenziju neesot bijis. Esot par to arī abi parakstījušies. Tekstu, ko parakstījusi, gan neesot pilnībā izlasījusi, jo uzticējusies. Visus maksājumus veikusi skaidrā naudā.

Savukārt dzīvokļa izīrētājs stāsta, ka viņam ir Elīnas rakstīta parādzīme, ka viņa ir parādā gandrīz divus ar pusi simtus eiro un ko noteiktā termiņā solās atdot. Ja Elīnai ir pierādījums, ka viņa maksājumu veikusi, aicina to uzrādīt tiesā.

Elīna ar nožēlu secinājusi, ka pierādījumu vairs nav. Kad pārcēlusies uz dzīvi Īrijā, nevajadzīgus dokumentus, tostarp divus trīs gadus senās maksājumus apliecinošās kvītis, likvidējusi pārliecībā, ka tās vairs nebūšot vajadzīgas. Ir neizpratnē, ja viņa tiešām palika parādā, kāpēc dzīvokļa izīrētājs viņai to neesot pateicis vai kaut reizi pavaicājis, kad parādu atdos? Pēc tam, kad pārtraukusi īrēt dzīvokli, ar īpašnieku vēl sazinājusies pa tālruni, vaicājot par iespēju īrēt dzīvokli draudzenei. Ka ir parādā kopš 2019. gada februāra, uzzinājusi vien šā gada septembrī, kad saņēmusi paziņojumu no tiesas.

Dzīvokļa izīrētājs akcentē, ka saskaņā ar likumu viņam parādnieks nav jābrīdina par parādu, ja ir parakstīta parādzīme. Teic, ka dzīvojam tiesiskā valstī. Ja reiz tiesa lēmusi, ka Elīna ir parādā, tad neesot iegansta apšaubīt tiesas lēmumu. Ja Elīna var pierādīt, ka maksājumu veikusi, lai iesniedz tiesā un pierādījumi tiks ņemti vērā. Prasību atsaukt negrasās.

Elīna līdz 26. oktobrim vēl var iesniegt tiesā apelācijas sūdzību. Jurists, zvērināts advokāts Roberts Eglītis gan teic, ka Elīnai diez vai tiesā veiktos, ja nav saglabājušies maksājumu apliecinošie dokumenti. Aicina tos saglabāt. Jurists informē, ja fiziska persona parakstījusi parādzīmi fiziskai personai, tad tiesā ar pretenzijām par nenosegtām parādsaistībām var vērsties desmit gadu laika. Proti, pierādījumi, ka parādsaistības ir nosegtas, jāsaglabā desmit gadu.

Ja iesaistīts komersants, tad juridiska persona var vērsties tiesā pret parādnieku trīs gadu laikā. Iesaka maksājumus veikt ar pārskaitījumu, nevis skaidrā naudā, jo gadījumā, ja maksājumu apliecinošie dokumenti personai nebūs saglabājušies, tad tie būs bankas arhīvā, kā arī varētu būt pierādījums tiesā, ja vien būs norādīts maksājuma mērķis.

Turklāt, pirms sākt piedzīt parādu tiesas ceļā, jurists apstiprina, likums nenosaka, ka persona, kura parakstījusi parādzīmi par parāda esamību, būtu jābrīdina pirms vērsties tiesā.

17 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Vispirms esmu sieviete, tikai pēc tam politiķe!" Ramona Petraviča par erotisko fotosesiju un ažiotāžu

"XS" sērija uz izķeršanu! Autovadītāji noskaitušies, CSDD sistēmā netiekot pie īpašām numurzīmēm; daudzas tiek spekulantiem

Rīdzinieci medī parādu piedzinēji, pieprasot atmaksāt aizdomīgu parādu

“Maxima” kliente: Mani nekonsultēja, jo runāju latviešu valodā

Jelgavas dome ierobežo stāvēšanu pieprasītā stāvlaukumā

"Nesaprotu, kā meitenes to dara!" Viktors Buntovskis "X Faktorā" nav pieradis pie grima

Eksperiments: vakcīnskeptiķi akli izplata viltus profilā ievietotu “pasaku”

"Bērns ļoti pārdzīvoja!" Dusmojas par bērnu neielaišanu "zaļā" režīma pasākumā un veikalā

Kāpēc nekad netīra šo daļu?

Leģendārā "Maskačkas" cūka un - kāpēc Rīgas pašvaldība nesakopj savu īpašumu

Rēzeknieši uzjautrinās, redzot amizanti novietoto soliņu Kovšu ezera teritorijā!

"Auga un ziedēja, nevienam netraucēja!" Bolderājā apsaimniekotāju vaino apstādījumu postīšanā