“Bija jālien pa logu!” Triju bērnu mamma izmisumā, jo dzīvokļa izīrētāja atstājusi viņu aiz durvīm

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

8 komentāri

Irina gribējusi iekļūt savā īres dzīvoklī Jaunolainē, bet tas nebija iespējams. Bez viņas ziņas dzīvokļa īpašniece nomainījusi atslēgas. Aiz durvīm palikusi gan pati, gan Irinas trīs mazgadīgie bērni. 

“Jaunākajam bērnam pat paaugstināta temperatūra bija, pat ātro palīdzību saucām. Maksā savu naudu, bet ar mani tā izrīkojas,” stāsta Irina.

Viena dzīvokļa īpašniece Irina no intervijas atsakās, bet “Bez Tabu” žurnālistiem izdodas sazināties ar otru dzīvokļa līdzīpašnieci, kura dzīvo ārzemēs, bet par visu esot lietas kursā.

Ella
Dzīvokļa līdzīpašniece

Mums tāds īrnieks nav vajadzīgs. Viņa nepilda līguma nosacījumus. Turklāt apvaino mūs mūsu teritorijā.

Irina
īrniece

Es ar bērniem desmit gadus īrēju dzīvokļus, bet pirmo reizi tāda situācija, ka par pusotru mēnesi saimniece saņem 400 eiro un dzen no dzīvokļa laukā.

Dzīvokli sākusi īrēt 15. septembrī. Samaksājusi prasīto īres naudu 200 eiro par pirmo mēnesi un vēl 200 eiro par pēdējo mēnesi un oktobrī veikusi komunālos maksājumus  par septembri, taču 15. oktobrī sācies konflikts ar dzīvokļa īpašnieci. Viņa pieprasījusi samaksāt par īri par nākamo mēnesi.

Irina sacījusi, tādas vienošanās nebija un īres maksājumus veiks par iepriekšējo mēnesi, nevis nākamo. Konflikts turpinājies arī novembrī, kad īpašniece pēc naudas ieradusies jau desmitajā datumā.

Dzīvokļa īpašniece

Desmitais datums ir tālab, ka jau ir atsūtīti rēķini. Tā kā mums nav ne depozīta, nekā, mēs gribējām, lai apmaksā rēķinus.

Irina
īrniece

Tā bija mutiska vienošanās, kas nebija rakstiski iekļauta līgumā, jo man alga ir piecpadsmitajā datumā, un es maksāju viņai gan par komunālajiem maksājumiem, gan par īri piecpadsmitajā datumā.

Rezultātā dzīvokļa īpašniece atstājusi viņu aiz durvīm. Irina ziņojusi pašvaldības policijai, kuras darbinieki iesaistījuši sociālo dienestu. Tā pārstāvji izsaukuši glābējus, kuri palīdzējuši Irinai iekļūt dzīvoklī pa logu.

Ervīns Siliņš
Olaines pašvaldības policijas priekšnieks

Jebkurā gadījumā ģimenes atstāšana uz ielas ir nepieļaujama. Šādi strīdi risināmi tiesas ceļā. Policijas pienākums, jebkuras policijas, gan valsts, gan pašvaldības, ir panākt, ka tiek ievērotas tiesības. Šai gadījumā bērnu tiesības arī.

Ja rodas līdzīga situācija kā Irinai, pašvaldība nepieļaujot, ka īrnieki paliekot uz ielas, jo neparedzētos gadījumos nodrošinot pagaidu mītni. Irina ar ģimeni gan to neesot lūgusi, jo devusies nakšņot uz Rīgu pie mammas.

Juriste Inese Briķena skaidro, kādos gadījumos drīkst pārtraukt īres līgumu un kā būtu veicami komunālie un īres maksājumi. Svarīgi visus nosacījumus iekļaut īres līgumā: vai par īri maksā par iepriekšējo mēnesi vai nākamo, vai drīkst dzīvoklī atrasties mājdzīvnieki vai īrnieka ģimenes locekļi, vai ne? Šai gadījumā tas neesot norādīts, un arī par to radušās domstarpības.

Juristes pieredze arī liecina, ka bieži vien cietēji ir arī izīrētāji, jo pēc īrniekiem ir sabojātas mēbeles vai pat to trūkst. Lai sevi pasargātu, arī izīrētājiem būtu lietderīgi iekļaut līgumā, kādā stāvoklī nodod un pieņem dzīvokli un kas sedz zaudējumus, ja tie radīti, piemēram, sabojātas mēbeles.

Irina jau saņēmusi rakstveida brīdinājumu, ka izīrētājas vēlas pārtraukt ar viņu īres līgumu. Ja īrniece tam nepiekrīt, strīds risināms tiesā.

Foto

8 komentāri