Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

68 komentāri

Trīs gadus vecs puisēns jau dzīves sākumā ir otrās grupas invalīds. Jelgavas sociālo lietu pārvaldes un bāriņtiesas pārstāvji gadiem ilgi viņam nenodrošina drošus dzīves apstākļus, ļaujot dzīvot kopā ar māti alkoholiķi, kurai arī nosliece uz prostitūciju, kā arī viņas draugiem uzdzīvotājiem. Trīs gadus vecā bērna mātes lomu uzņēmusies vecvecmāte, kura sirmā vecuma dēļ nespēj pienācīgi gādāt par bērnu, kā rezultātā notikusi nelaime.

Mazais Edvards piedzima, kad māte Ilze bija 16 gadus veca. Jau grūtniecības laikā bērns neesot bijis iznēsātājai vajadzīgs. Bet dzeršana, smēķēšana un cita apzināta kaitniecība grūtniecības laikā puisīti nenogalināja.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Taču mātes nolaidība grūtniecības laikā un bērnam jau redzot dienasgaismu nav palikusi bez sekām – Edvards jau dzīves sākumā ir 2. grupas invalīds.

Jelgavā uzrunātie iedzīvotāji, kuri vēlas palikt anonīmi, visi kā viens uzskata, ka bērns pašreizējos apstākļos nedrīkst uzaugt.

“Kas viņu dzemdēja?! Ko var gribēt?! Māte narkomāne lēca pa grāvjiem, lai viņš “birst” ārā, bet viņš izdzīvoja.

Ko var gribēt?! Viņa jau būtu slimnīcā no viņa atteikusies, bet bērna tēvs “piebāzās”. Redz, 170 eiro par viņu maksā. Domāja, ka nu būs nauda.

Viņš ir problēmbērns. Viņam tūlīt trīs gadi būs, bet viņš ir atpalicis. Viņam arī kājiņas pavisam mīkstas, tāpat viņš arī nerunā, nekā!

Visu laiku viņa [māte Ilze] muld, ka viņai viņš nav vajadzīgs, sauc par kropli!” stāsta jelgavniece.

“Viņa ir pēdējā mauka!” Mātes lomu pilda teju 90 gadus veca sirmgalve

Tāpat jelgavnieki stāsta, ka bērna iznēsātāja Ilze nodarbojas ar prostitūciju. Globālajā tīmeklī atrodami pakalpojumu izcenojumi un atsauksmes. Arī Bez Tabu žurnālists, eksperimentā uzdodoties par potenciālo klientu, atklāj, ka 19 gadus vecā sieviete pārdod savu miesu.

Jelgavas sociālo lietu pārvaldes un bāriņtiesas pārstāvji rausta plecus, sakot, ka neesot zinājuši par sievietes noslieci uz prostitūciju. Un uzskata, ka neesot viņu pienākumos eksperimentēt un aizsegā to noskaidrot.

“Viņa ir pēdējā mauka! Sniedz seksa pakalpojumus! Piebraukā smalki kungi, bet, man šķiet, ka vairāk par pudeli viņai par to nedod. Pēc tam viņa diezgan piedzērusies. Ja viņai iedod naudu, protams, nodzer to!” stāsta jelgavniece.

Uzraugi: “Gribējām saglabāt ģimenes sajūtu”

Taujāta, vai šādos apstākļos jādzīvo bērnam, Jelgavas bāriņtiesas priekšsēdētājas vietniece Anta Riekstiņa stāsta, ka viņš tur dzīvo, “lai saglabātu bērnam ģimenisko vidi”. To nodrošinot trīsgadnieka 85 gadus vecā vecvecmāte, kura uzņēmusies mātes lomu, kamēr bērna bioloģiskā māte uzdzīvojot un pieprasot naudu no sirmgalves.

“Ome saņem bērna naudu, arī par invaliditāti. Uztur gan bērnu, gan Ilzi. Viņa no omes “slauc” naudu! Māte Ilze teikusi, ka viņai tas bērns nav vajadzīgs. Sauc bērnu par kropli!

Teikusi tā: “Kad vecā nomirs, metīšu viņu pret sienu!”. Ilze arī ir iekaustījusi vecmammu. Bet ome visu laiku viņu aizstāv, nesūdzas, jo, redz, ir vienīgā mazmeita.

Kā vecmamma var rūpēties par bērnu, ja pati ir galīgi sakumpusi sirmgalve,” stāsta Jelgavas iedzīvotājs.

Par spīti mazmeitas un viņas draugu uzdzīvei, sirmgalve spējot parūpēties par bērnu, esot vienmēr pabarots, nomazgāts un mīlēts, apgalvo Jelgavas sociālo lietu pārvaldes un bāriņtiesas pārstāvji.

Tomēr uzrunātie un uzklausītie jelgavnieki ir pretējās domās. “Mēs te esam katru dienu, bet tie gudrīši atnāk tikai reizi mēnesī. Mēs visu redzam. Es brīnos, kā vispār viņai ļauj audzināt zīdaini! Viņa, protams, cenšas, bet ir jau liels vecums. Pati staigā sakumpusi, kā jau vecs cilvēks. Viņai turklāt vēl jāgana mazmeita,” stāsta jelgavniece.

Bezdarbība noved pie nelaimes

Jāatzīmē, ka daudzie gadi sirmgalvei liedz iegūt bērna aprūpes tiesības, tāpēc tās nav atņemtas mātei, kaut faktiski par bērnu rūpējas tieši 85 gadus vecā kundze. Apkaimes iedzīvotāji jau pavasarī uzraugošajām institūcijām atgādināja par apstākļiem, kādos jādzīvo bērnam.

Sociālie darbinieki un bāriņtiesas pārstāvji esot solījuši gādāt par bērnu, bet noticis pretējais – dienestu bezdarbības dēļ puisēnu šovasar sakodis pašu suns.

“Kā ome var rūpēties par viņu? Kad suns uzbruka bērnam, ne viņa varēja piecelties, ne palīdzēt. Sunim bija pat kakla siksna un pie ķēdes. Viņa pat nevarēja viņu paraut nost! Viņa nokrita un pati bija bezspēcīga. Kā viņai var uzticēt aizbildniecību?” sašutusi ir apkaimes iedzīvotāja.

Jelgavas sociālo lietu pārvaldes pārstāve Solvita Prikule taisnojas, ka apsekošanas mājās notikušas. Vaicāta, kā izpaudusies pastiprināta apstākļu uzraudzīšana, ja suns, kurš, kā stāsta apkaimes iedzīvotāji, izrāda agresiju pret bērnu un piesiets garā ķēdē, S. Prikule teic, ka “diemžēl mēs neviens no tādiem gadījumiem neesam pasargāti. Šobrīd problēma ir atbilstoši risināta.”

Mostas mātišķās jūtas

 

Pēc nelaimes, kad nu bērns vecvecmātes uzraudzībā atlabst slimnīcā, pieņemts lēmums pārtraukt aprūpes tiesības mātei. Augusta beigās lems, – tās atjaunot vai ievietot bērnu krīzes centrā, vai citā iestādē.

Bez Tabu komandai izdodas sastapt arī bērna māti Ilzi. Viņa steidzas uz pārrunām ar bāriņtiesu, lai pierunātu neatņemt bērnu. Ilze nevēlas ielaisties sarunās par prostitūciju.

Taujāta, kāpēc vēlas saglabāt aprūpes tiesības, vai tas nav saistīts ar bailēm zaudēt ienākumus, viņa teic, ka bērna nauda viņu neinteresē. Stāsta, ka “vecumdienās viņš noderēs. Padomājiet paši, kas var būt labāks par bērniem? Iepriekš es to nesapratu, bet laikam mātes jūtas parādījās.”

Viņa pieļauj, ka bērns jau pašā dzīves sākumā ir invalīds, jo grūtniecības laikā smēķējusi un lietojusi alkoholu. Vaicāta, kāpēc līdz šim par bērnu nav likusies ne zinis, viņa stāsta, ka “mazus bērnus ir grūti audzināt”.

Foto

TOP komentāri

 • Londa Asarite
  +75 +71 -4

  Londa Asarite

  Ar likumu steralizēt tādas mātes,lai vairs nekad nespēj radīt bērnus!
 • Maigobu
  +46 +42 -4

  Maigobu

  atkal mūsu ierēdņi uzdevumu augstumos! Nepietika laikam Dobeles un citas nelaimes, nepietika jau ar to, ka tur atbildīgās iestādes neko nedarīja......neaptverami
 • ANO.
  +37 +34 -3

  ANO.

  Atbildīgā institūcija, smiekli nāk 😂. Sēž visi rokas klēpī salikuši un lielo naudu pelna. Sabiedrisks fui! Par bērnu labklājību un dzīves apstākļiem domā.- tak kas par meliem, nevienu situāciju nav atrisinājuši godīgā un faktus redzamā ceļā. 🙁

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl