“Bērns gandrīz nokrita, bet viņu saķēra “lielie”!” Nepabeigtu būvi Viļānos izmanto kā rotaļlaukumu; vecāki izmisumā

6 komentāri

Daudzdzīvokļu namu masīvā Viļānos, Celtnieku ielā, atrodas nepabeigta trīsstāvu ēka, un vietējie bērni to izmanto kā rotaļlaukumu, radot pamatīgas raizes un uztraukumu viņu vecākiem.

“Man liekas, ka ir ļoti bīstami, jo viņi visu laiku tur skraida, visur,” stāsta vietējā iedzīvotāja.

Garajā zālē rūpīgi iemītā taciņa liecina par cilvēku klātbūtni, savukārt apķēpātās sienas jau uzskatāmi pierāda, ka kāds mājā ir arī paviesojies.

Bez Tabu: Puiši! Ei! Puiši!

Mazgadīgie ložņātāji: Jā!

Bez Tabu: Kur jūs tur esat?

Mazgadīgie ložņātāji: Šeit, šeit.

Bez Tabu: Nav bīstami tur spēlēties?

Mazgadīgie ložņātāji: Nē!

Šoreiz puišeļu nedarbus izdodas apturēt uzreiz pēc iekļūšanas spocīgajā un reizē arī bīstamajā ēkā. Ziņkārīgos un neapdomīgos zēnus tā vien vilina uz nedarbiem. Un kā gan citādi, ja nepabeigtajai būvei ir brīva piekļuve, nav arī nevienas norādes par liegumu atrasties ēkā, tās bīstamību, kā arī mājas īpašnieku. Izrādās, briesmas uzglūn ne tikai daudzstāvu mājas telpās, bet arī ārpus tām.

Netālu no būves redzams izcils kamuflāžas paraugs – garo zāļu biezoknī paslēpušās vairākas dziļas akas. Ja kāds skrien te garām, var pamatīgi satraumēties.

“Viņš no jumta krita. Viņš skraidīja, laikam ķerenes spēlēja vai kaut ko tādu. Bērns gandrīz nokrita, bet viņu saķēra ”lielie” [gados vecāki bērni],” atminas kāda meitene no apkārtējiem namiem, kura pati savulaik ložņājusi pa šo spoku namu.

Bez Tabu sastaptā viļāniete pastāsta arī par bīstamajām rotaļām, piemēram, skraidīšanu pa bēniņiem un jumta kori, bumbiņu mētāšanu no loga uz logu vai balkoniem un tamlīdzīgi. Jau pieminētajā akā savulaik iekritis kāds bērns, glābšanas darbos iesaistīti pat ugunsdzēsēji.

Lai piemērotu šo dzīvošanai, acīm redzams, ka nepieciešams pamatīgs naudas žūksnis. Līdz ar to rodas jautājums, vai tiešām vērts gaidīt to brīdi, kad parādīsies nepieciešamie finanšu resursi, vai arī tomēr nojaukt ēku un atvadīties no potenciālajiem draudiem un briesmām vietējiem bērniem.

Laura Malinovska
Viļānu novada domes pārstāve

Objektu ir apsekojusi būvvalde, un tiek sastādīts atzinums. Un ir nonākuši šobrīd vismaz pie tāda secinājuma, ka, visdrīzāk, ēka ir atzīstama par vidi degradējošu, bet atsevišķās pozīcijās – arī par bīstamu. Lēmumu pieņemšanu apgrūtina īpašumtiesību jautājums, jo zeme zem ēkas pieder kādai juridiskai personai, bet pati ēka kā atsevišķs ēku īpašums ir ierakstīta zemesgrāmatā uz citas juridiskas personas vārda, kura jau vairāk nekā pirms gada tika likvidēta.

Pašvaldība tuvākajā laikā sola aizbarikādēt ēkas piekļūšanas iespējas un arī aku caurumus.

Izrādās, vien dažus desmitus metrus nostāk Viļānu novada pašvaldība savulaik jau nojaukusi vienu daudzstāvu namu. Tas pašvaldībai izmaksāja aptuveni 23 000 eiro. Iespējams, pienācis laiks atvadīties no nākamās neapdzīvotās būves.