“Bērniem bail iet uz skolu!” 47 (!!) trauksmes signāli pusotra gada laikā, notiekošais Jūrmalas izbrīna arī ekspertus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

2 komentāri

Majoru vidusskolas skolēni un viņu vecāki satraukti par biežajām trauksmes signalizācijām mācību iestādē. Izrādās, – nepilnu divu gadu laikā signalizācija iedarbojusies 47 reizes. Arī eksperti bažīgi par trauksmaino situāciju skolā.

Nupat sācies jaunais mācību gads, bet Majoru vidusskolā Jūrmalā tas startējis ļoti trauksmaini. Ar “Bez Tabu” sazinās audzēkņa māte, kura vēlas palikt anonīma.

Majoru vidusskolas skolēna māte:

”Jau vairākkārt esam Jums rakstījuši par trauksmes signālu ieslēgšanos Majoru vidusskolā. Pagājušajā mācību gadā tas skanēja pat vairākas reizes dienā līdz pat mācību gada beigām. Citreiz gan esot atstāts bez ievērības trauksmes zvans. Skolēni izmisuši zvana saviem vecākiem. Skolotāji mierināja, ka trauksmes sirēnas slēdzot paši skolēni, vainīgie esot atrasti un nekas vairs neatkārtosies. Šogad, 5. septembrī, atkal daudzas reizes skolā noskanēja trauksmes signāls, skolēni atkal izdzīti laukā. Taču dīvainākais ir tas, ka skola nav izsaukusi ne palīdzības dienestus, ne policiju. To izdarīju es, skolēna vecāks. Lūdzu, palīdziet mums tikt skaidrībā par šiem mistiskajiem trauksmes signāliem, kas jau trešo mācību gadu skan Majoru vidusskolā.”

Bērni un vecāki nobijušies

“Bez Tabu” komandai ierodoties Majoru vidusskolā, pie ārdurvīm sastapta skolniece ir priecīga par žurnālistu vizīti.

Majoru vidusskolas skolniece:

”Pie mums te bieži trauksmes. Labi, ka jūs atbraucāt.”

Skolas direktore Ilze Ose neslēpj, ka 5. septembrī trauksmes signāls sācis skanēt jau no rīta. Uzreiz esot izsaukti meistari, kas apkalpo trauksmes signalizācijas sistēmu.

Guna Krivuška
Majoru vidusskolas direktores vietniece saimniecības darbā

”Tehniskais darbinieks, kurš apkalpo mūsu skolu, veica visu dūmu detektoru pārbaudi zonā, kurā iedarbojās. Pēc tam aizbrauca prom, kad nekonstatēja bīstamību. Tad atkal pēcpusdienā viss sākās no gala. Nekāda sadūmojuma, nekā telpās nebija. Konstatējām, ka pie strāvas padeves vada ķēdē saslēgtas daudzas un dažādas ierīces. Tas varēja būt iemesls, kāpēc visu laiku todien ieslēdzās viltus trauksme.”

Skolas vadība nenoliedz, ka rīta pusē netika piesaistīti ugunsdzēsēji glābēji un citi dienesti, jo pēc pirmajām pārbaudēm un skolēnu evakuācijas bīstamība neesot konstatēta. Dienesti piesaistīti vēlāk, iedarbojoties pārējām trauksmēm tajā dienā. Noraida, ka reaģējuši tikai skolēnu vecāki. Skolas vadība pieļauj, ka vecāki sazinājušies ar dienestiem paralēli ar skolas pārstāvjiem.

Kā stāsta skolas direktore, par trauksmes iemesliem todien skolēni un vecāki informēti e-klasē.

Skolā 47 (!) trauksmes signāli pusotra gada laikā

“Bez Tabu” pieprasa skolas vadībai uzrādīt uguns aizsardzības sistēmas iedarbošanās gadījumu un bojājumu uzskaites žurnālu. Tajā fiksēti gadījumi kopš 2017. gada februāra. Pusotra gada laikā žurnālā fiksēti 47 trauksmes signalizācijas iedarbošanās gadījumi.

Skolas vadība norāda, ka visas, visticamāk, esot viltus trauksmes, kas saistītas ar skolēnu ļaunprātību, darbiem virtuvē un signalizācijas sistēmas niķošanos.

Guna Krivuška
Majoru vidusskolas direktores vietniece saimniecības darbā

”Viltus trauksmes rodas, ja runājam godīgi, arī bērnu ļaunprātības rezultātā. Piemēram, iepūšot sensorā dezodorantu vai atsitot pret to somu vai citu priekšmetu. Ir bijis gadījums, kad noķērām vainīgo. Pēc tam trauksmju gadījumi samazinājās.”

Pēc katra trauksmes signalizācijas iezvana, kā stāsta skolas vadība, atbildīgais pārbaudot signalizācijas sistēmu, tiekot sagatavots akts, ko iesniedzot domē.

Majoru vidusskolas audzēkņa mātes neizpratni rosina arī, kā pati saka, neinformētība par notiekošo, trauksmju iemesliem.

Skolas direktore Ilze Ose neslēpj, ka ne vienmēr vecākus un bērnus informē par notiekošo.

Eksperti par 47 trauksmēm pārsteigti, būs pārbaudes

Publisko ēku, tostarp skolu, ekspluatācijas uzraudzību veic Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB). BVKB Ekspluatācijas uzraudzības nodaļas vadītāja Kristīne Griga arī ir pārsteigta par 47 trauksmes gadījumiem pusotra gada laikā. Griga stāsta, ka pēdējoreiz ēkas izturības vētīšana Majoru vidusskolā notikusi 2015. gadā.

Kristīne Griga
BVKB pārstāve

”2015. gada pārbaudes ietvaros netika konstatēti nekādi būtiski defekti, kas varētu liecināt par ēkas bīstamību. Kas attiecas uz jūsu sniegto informāciju par trauksmes signalizācijas darbību, līdz mums šī informācija nebija nonākusi. Katrā ziņā mums tagad ir iemesls ieplānot pārbaudi, kurā pārbaudīs, vai signalizācijas darbība saistāma ar ēkas mehānisko stiprību un stabilitāti.”

Inta Palkavniece
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve

”Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto reizi gadā veic skolā ugunsdrošības pārbaudi, kuras ietvaros automātiskā ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācija ir bijusi darba kārtībā. Tomēr VUGD ir saņēmis vairākus iesniegumus par signalizācijas nostrādes gadījumiem. Informējam, ka šādos gadījumos, kad, visticamāk, automātiskā ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācija regulāri nostrādā bez noteikta iemesla, skolai šis jautājums ir jārisina apkalpojošo firmu, kurai būtu jānovērš traucējumi sistēmas darbībā. Kā arī atgādinu, ka saskaņā ar Ugunsdrošības noteikumiem, atskanot automātiskā ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijai, ir nekavējoties jāevakuējas.”

Foto