“Bērni spiesti izģērbties!” Jelgavas LLU peldbaseinā liegts pirms nodarbības mazgāties peldkostīmā!

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

100 komentāri

Divu desmit un divpadsmit gadu vecu bērnu māmiņa nav apmierināta ar Jelgavas LLU Sporta centra peldbaseina lietošanas noteikumiem. Pirms un pēc nodarbības obligāti jānomazgājas dušā, tikai tas jādara bez peldkostīma vai peldbiksēm.

Sieviete neizprot stingros noteikumus, jo nomazgāties varot arī peldkostīmā. Sanāk, ka ģimenē bērni tiek audzināti tikumiski – mācīti neatkailināties citu priekšā, bet LLU sporta centra baseinā spiesti izģērbties. Jelgavas centrā uzrunātie cilvēki saprot māmiņas bažas, jo bērni mēdz būt kautrīgi pat sava dzimuma priekšā.

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Sporta centra mājaslapā pieejami kārtības noteikumi apmeklētājiem.

Precīzi punkts par sporta centra peldbaseina apmeklētāju mazgāšanos skan šādi: dušā jāmazgājas bez peldkostīma vai peldbiksēm, un dušā var uzturēties ne ilgāk par 15 minūtēm.

Sporta centra direktors skaidro, ka noteikumi nav izstrādāti, lai kādu aizskartu, bet gan, lai nodrošinātu nepieciešamo higiēnas prasību izpildi. Vislabāk varot nomazgāties bez peldkostīma, līdz šim esot saņemtas sūdzības no citiem baseina apmeklētājiem par to, ka jaunieši baseinā dodas nemazgājušies.

Tomēr direktors sola domāt par alternatīvu, piemēram, vienas slēgtas dušas kabīnes izveidi kautrīgajiem.

Taču no noteikuma atteikties nevēlas, jo peldbaseina ūdens kvalitāte regulāri tiek pārbaudīta, un, ja visi mazgāsies peldkostīmā, tiks bojāts ūdens ķīmiskais sastāvs.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktores vietniece norāda, ka bērnam ir tiesības uz personas neaizskaramību un savu privāto dzīvi. Svarīgi noskaidrot veselības sektora pārstāvju viedokli, jo būtiskākais šajā gadījumā – rūpēties par bērna higiēnu.

Ministru kabineta noteikumu līmenī šāda prasība (mazgāties bez peldbiksēm vai peldkostīma) nav noteikta, savukārt peldbaseina vadība var izvirzīt šādu noteikumu, un tas esot gana pamatots, lai nekaitētu baseina apmeklētāju veselībai.

Solvita Muceniece
Veselības inspekcijas pārstāve

Ja mugurā ir peldkostīms, turklāt bieži vien peldbaseinos mēdz lietot kopējos peldkostīmus, īpaši ja bērns vēl nav pieaudzis, un higiēnas iemaņas nav pietiekami attīstītas, pieļauju, ka ne visu var nomazgāt gana labi.

Mazgāšanās dušā ar ziepēm pirms peldbaseina apmeklējuma palīdz noņemt sviedrus, kosmētiku, kā arī urīna un fēču paliekas no ķermeņa. Jau vienas minūtes ilga mazgāšanās dušā noņem liekāko daļu netīrumu. Viens cilvēks vidēji satur 0,14 g fēču uz sava dibena, kas, ja netiek nomazgāts dušā, nonāk peldbaseina ūdenī.

Ar baktērijām un vīrusiem inficēta peldbaseina ūdens norīšana var izraisīt dažādas saslimšanas, piemēram, caureju, ausu un ādas infekcijas.

TOP komentāri

 • Ilze Ilzīte
  +48 +41 -7

  Ilze Ilzīte

  Par mazgāšanos pirms kāpšanas baseinā, skaidrs. Es tikai nesaprotu, kapēc tām dušăm nevar apkārt kādu kabīni uztaisīt, tāpat kā podam. Tad nevajadzēs ne savus plikumus rādīt, ne kautrēties, be baidīties no izsmiekla. Jo, ja godīgi, man arī nepatīk mazgāties kopējā dušas telpā ar vēl vismaz 10 kailām sievietēm. Vai tiešām mūsdienās nevar to mazgāšanās procesu tādu privātāku uztaisīt??
 • Tā ir.
  +12 +12 0

  Tā ir.

  Tā ir ne tikai bērnu problēma. Arī sievietēm , kam ir veikta krūts maksektomija ir vēlme turpināt dzīvi kvalitatīvi.Viens no pasākumiem ir baseina apmeklējums.Tad nu iedomājieties ,kā justies tādai sievietei mazgāties kailai kopā ar citām .Kāds varbūt piebildīs , lai tādas nekur neiet?
 • Ilze Ilzīte
  +13 +12 -1

  Ilze Ilzīte

  Nu slikti, ka vēl mūsdienās ir tādas dušas. Mūsu skolā 80tajos dušām bija norobežojumi, tiesa, dušas bija tikai divas, bet viņas bija atdalītas ar starpsienu, kur bērns varēja nomazgāties bez citu acu pāriem. Es neuzskatu, ka šādas publiskās dušas ir normālas. Tas ka tā ir bijis desmitiem gadus atpakaļ, nenozīmë, ka nekas nav jāmaina..
  Es piemēram neesmu sajūsmă, ja man ar savu 6 gadnieci ir jāiet mazgāties kopā ar kādu 60 gadnieci, kurai ir atbilstošā vecuma miesas īpatnības, nesaukšu skaļi, bet visiem jāsaprot par ko runāju. Gribi negribi, mazgāšanās tāpat kā wc apmeklēšana, tāpat kā apğērba laikošana veikalā, ir un paliek privāta lieta un nevienam no malas uz to nav jāskatās.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl