”Bērni, kamēr viņus saskaitīja, stundu bija spiesti salt!” Vecāki sašutuši par pieaugušo rīcību pret skolēniem mācību evakuācijas laikā

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

2 komentāri

Pārsaluši pirmklasnieki, kuri spiesti salā drebināties, jo atrodas zem klajas debess, ģērbušies krekliņos ar īsām piedurknēm, daudziem kājas sandales. Tai pat laikā pieaugušie turpat atrodas ģērbušies siltās drēbēs. Tas, kas redzams aculiecinieka tapinātā foto no mācību evakuācijas Rīgas Teikas vidusskolā.

Mācību evakuācija norit neierastā laikā. Nevis mācību stundu laikā, bet tad, kad skolā atrodas vien tie bērni, kuri te ieradušies uz pulciņu nodarbībām vai palikuši pagarinātās dienas nodarbībās. Mācības rīko skola, lai pārliecinātos, ka arī šādā situācijā visi zinās ko darīt. “Bez Tabu” rīcībā esošā praktiskās evakuācijas ziņojuma kopijā lasāms, ka trauksme atskan plkst. 16.00. Uz stadionu, kur ir pulcēšanās vieta, visi evakuējamie nonāk 4 minūšu laikā, turpmāko desmit minūšu laikā visi iznākušie saskaitīti. Cik ilgā laikā skolēni atgriezās siltumā, nav rakstīts.

Skolēna vecāks

”Teikas vidusskolā bija mācību trauksme, kuras rezultātā visi, kuri to organizēja, bija apģērbti, jakās, bet pirmās klases skolēni tika izdzīti uz ielas, kur nostāvēja veselu stundu, kamēr viņus saskaitīja, plānajos krekliņos, dažam labam kājās nebija pienācīgu apavu. Man liekas, ka tas nav normāli.”

Skolas direktore kategoriski noraida vecāka izteikumus. Viņa stāsta, ka mazie skolēni ārpus skolas telpām atradušies vien divas vai trīs minūtes. Pēc dokumentā lasāmā secināms, ka bērni laukā atradās vismaz minūtes desmit.

Ilona Bergmane
skolas direktore

”Nē, tas neatbilst patiesībai. Es pati personīgi biju tajās mācībās, un es biju tā, kura deva rīkojumu, ka mazajiem ir jādodas iekšā telpās.”

Evakuācijā piedalījās arī ugunsdzēsības speciāliste Guna Gausiņa-Šļahota, kura pēc tam pēc uzņemtajiem un piefiksētajiem laikiem sagatavo ziņojumu. Arī viņas teiktajā par laiku, cik ilgi bērni atradās laukā, skaidrības nav.

”Bez Tabu: Jūs pati arī bijāt klāt evakuācijas brīdī?

Guna Gausiņa-Šļahota: Jā, es biju klāt.

Bez Tabu: Man ir viens precizējošs jautājums. Cik ilgu laika sprīdi, minūtēs, bērni atradās ārpus skolas telpām?

Guna Gausiņa-Šļahota: Tas nebija ilgi. Bērni evakuējās pa tuvāko evakuācijas izeju, un tiem bērniem, kuri atradās vistālāk no tā sporta laukuma, viņiem sanāca lielāks posms, ko iet apkārt skolai. Fiziski laukumā bērni ilgi neatradās.

Bez Tabu: Plus, mīnus……

Guna Gausiņa-Šļahota: Nu piecas, sešas, nu astoņas minūtes. Ilgāk noteikti ne.”

Katrai no uzrunātajām pusēm ir sava versija par to, cik ilgi bērni atradās laukā. Ar Rīgas Teikas vidusskolu ir sazinājies Izglītības kvalitātes valsts dienests un pārrunājis notiekošo.

Juris Zīvarts
IKVD pārstāvis

”Direktore atzina, ka īsti labi nebija, iepriekš zinot, ka būs mācību trauksme, ka varbūt varēja laicīgāk sagatavot arī drēbes, lai izglītojamajiem nebūtu kaut kādu laiku jāatrodas laukā, esot tērptiem tikai krekliņos ar īsajām piedurknēm, bet tai pat laikā jāatceras, ka šāda veida mācību evakuācija ir jāveic, to maksimāli pietuvinot reālajiem apstākļiem.”

Skolas direktore atklāj, ka gadījumā, ja tiešām notiktu nelaime, bērnus vestu uz netālu esošajām kopmītnēm, par ko ir noslēgts sadarbības līgums. Tad bērni pa tiešo nonāktu siltumā. Pēc šā atgadījuma ir izdarīti secinājumi un nolemts, ka turpmāk mācību evakuāciju rīkos tad, kad būs atbilstoši laikapstākļi.

Foto

2 komentāri