Bērni dzer, smēķē un sūta ārprātu ”Seksistam”! Populārs interneta aktīvists gūst slavu, degradējot tīņus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

95 komentāri

Pašmāju interneta aktīvists ”Seksists” piesaista milzu auditorijas, lielākoties tīņu, uzmanību ar perversu, alkoholu un smēķēšanu propagandējošu saturu. Tīņi no visas Latvijas, iespaidojoties no ”Seksista” izpausmēm internetā, iemūžina sevi dzeram grādīgos, smēķējam cigaretes, marihuānu, veicot huligāniskas darbības. Bērni šos video neapdomīgi sūta ”Seksistam”, kurš tos izvieto publiskai apskatei 65 tūkstošu auditorijā. Par šādu interneta aktīvista rīcību dusmīgi bērnu tiesību aizstāvji un sociālo mediju eksperti.

Bariņš pamatskolas vecuma bērnu smēķējot ielenc vienaudzi, kurš tobrīd lieto stipro alkoholisko dzērienu – šāds video atrodams ļoti populārā pašmāju sociālās vietnes ”Instagram” kontā ”Seksists”. Tā kūrētājs ir pieaudzis vīrietis Regnārs Mariņins no Aizkraukles. Konts guvis milzu popularitāti, īpaši pusaudžu vidū. Tam ir gandrīz 65 tūkstoši abonentu.

“Izklaides” pie skolas jeb sekas degradējošam saturam

“Bez Tabu” noskaidro, ka video ar nelikumīgajām un kaitīgajām bērnu ”izpriecām” uzņemts pie Rīgas 93. vidusskolas, video liecībā redzamie bērni, iespējams, arī mācās šajā skolā. “Bez Tabu” komanda ierodas izglītības iestādē, kur video demonstrē direktorei.

Gunita Kļaviņa
Rīgas 93. vidusskolas direktore

”Ārprāts! Vai jūs policijai parādījāt šo video? Jā, es atpazīstu. Tā ir mūsu skolas otra puse. Lūdzu, atsūtiet man šo video. Vērsīsimies policijā. Katrā ziņā mums katru pirmdienu ir audzināšanas stundas, noteikti to pārrunāsim arī ar klašu audzinātājiem, lai tiek pievērsta uzmanība.”

Internetā atrodami video, kurā Regnārs, kanāla ”Seksists” īpašnieks, nemaz nenoliedz, ka viņa mērķauditorija ir pusaudži. Kādā video viņam cits jaunietis vaicā: ”Vai tavā auditorijā ir kāds zem 10 gadiem?”. Uz to ”Seksists”: ”Ja es pateiktu, ka ir, tad mani ieliktu cietumā.”

Regnārs savā seksista kontā publicē joku bildes, tā saucamās ”mēmes”. Ļoti daudzas no tām ir ar perversu tematiku, tāpat ļoti bieža ir alkohola tematika. Kontā konstatējama arī ņirgāšanās par cilvēkiem, huligāniska uzvedība.

Artūrs Mednis
Jauno mediju un digitālā mārketinga speciālists

”Komentējot konkrēto kontu, redzu nožēlojamu situāciju. Jaunietis, kurš ir vecāks nekā viņa auditorija, atklājis sev formulu, kā var dzīvē kaut ko sasniegt. Tomēr viņš pārkāpj pieļaujamās robežas. Viņš tiešā veidā propagandē alkoholu un arī narkotikas [atsevišķās konta publikācijās ir marihuānas lietošanas tematika], apzinoties, kas ir viņa auditorija. Izmanto nepilngadīgo saturu.”

Pusaudži sūta ārprātu, “Seksists” izliek publiskai apskatei. Slava, izmantojot bērnu jaunības kļūdas

Jauno mediju pārzinātājs Mednis aicina likumsargus nesnaust, jo bažīgu dara ”Seksista” piekoptā prakse publicēt savā kanālā nepilngadīgo nelegālās un kaitīgās izpausmes. Patiesi, tīņi, vēloties gūt vieglu popularitāti un, kā norāda Mednis, lielā mērā ietekmējoties no ”Seksista” kanālā izvietotā satura, iemūžina sevi lietojot alkoholu, smēķējot cigaretes vai marihuānu, uzvedoties huligāniski, video pēcāk tiek sūtīti ”Seksistam, kurš tos izvieto savā kontā publiskai apskatei.

Artūrs Mednis
Jauno mediju un digitālā mārketinga speciālists

”Viņam laikam neviens nav aizrādījis. Policija nav pieklauvējusi pie durvīm. Viņam liekas, ka var iet vēl tālāk. Problēma var būt, ka viņš ies diezgan tālu. Viņš var likt cilvēkiem darīt visādas lietas. Jāsaprot, ka jaunietim prāts nav noformējies līdz galam. Viņš pats ir palicis kaut kur 10 gadus atpakaļ, kaut kas trūkst smadzenēs! Ir bīstamība, ka šis cilvēks, kuram pašam kaut kas trūkst smadzenēs, pārvērtēdams savu varu, izdarīs kaut kādas lietas.”

Mednis uzskata, ka video, kurus pašmāju jaunieši neapdomīgi sūta, ”Seksists” izmanto, lai vairotu savu popularitāti.

Artūrs Mednis
Jauno mediju un digitālā mārketinga speciālists

”Viņš publicē šos materiālus, izmantojot nepilngadīgos. Es teiktu, ka policijai te būtu daudz ko padarīt. Daudzi pierādījumi jau ir pieejami.”

 

Bez Tabu komanda sazinājās ar Regnāru jeb ”Seksistu”, kurš gan neatrada laiku sarunai kameras priekšā, tomēr piekrita telefonsarunai, norādot, ka atzvanīs vēlāk. Vārdu gan interneta aktīvists neturēja, tāpat vairs neatbildēja uz telefona zvaniem.

Bērnu tiesību aizstāvji vērsīsies policijā

Bez Tabu ievāktā informācija par tīņu izklaižu publicēšanu dara bažīgus arī bērnu tiesību aizstāvjus.

Renāte Alberga
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārstāve

”Sabiedrības uzmanība jāpievērš šādai situācijai, kas absolūti nav pieļaujama. Informācija, kas pavairota sabiedrībā [pusaudžu kaitīgo ”izpriecu” publicēšana], situācijas un apstākļi, kurās ir iesaistīti bērni, absolūti neatbilst bērnu interesēm. Informācija tiks izskatīta, tā tiks nosūtīta Valsts policijai.”

Cerot uz operatīvu rīcību, “Bez Tabu” par konkrētā aktīvista izpausmēm internetā ziņo arī Valsts policijai, no kuras saņem rakstisku atbildi.

Valsts policijas komentārs

”Lai arī šī lietotāja aprakstā norādīts ”Humors 18+” piebilde ”Pirms seko, pajautā vecākiem atļauju!” skaidri norāda uz to, ka patiesā mērķauditorija tomēr ir nepilngadīgas personas. Šī profila darbības ietvaros var identificēt dažus no galvenajiem riskiem, ar kuriem saskaras bērni, izmantojot dažādus sociālos tīklus – tādi, kā bērnam nepiemērota satura pieejamība un izplatība, kā arī negatīvu komentāru veidošanās. Konkrētajam video, kurā var redzēt nepilngadīgus jauniešus lietojam alkoholisko dzērienu un smēķējot, ir vairāk kā 27 000 skatījumu. Tas nozīmē, ka pastāv liela iespēja, ka šo video ir redzējuši ne tikai citi jaunieši, bet arī skolotāji, radinieki un citas personas. Pie tam, ņemot vērā to, ka ”Seksists” konts ir publisks, tajā publicētos attēlus un video var redzēt jebkurš, pat tad, ja nav Instagram reģistrēts lietotājs. Par sodāmiem nodarījumiem internetā atkarībā no to veida ir paredzēta gan administratīvā, gan kriminālā atbildība. Par šādiem gadījumiem personas var vērsties Valsts policijā un Valsts policija izvērtēs attiecīgo situāciju.”

Foto

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl