“Bankā pateica, lai lidoju uz Angliju.” Iedzīvotājs saņēmis čeku no Anglijas, taču bankas Latvijā to nepieņem

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

27 komentāri

Raidījumu “Bez Tabu” uzrunā kāds iedzīvotājs, kurš saņēmis čeku no Anglijas, taču secinājis, ka neviena banka Latvijā to nepieņem. Andis ir tālbraucējs šoferis, pildot darba pienākumus Anglijā, autovadītāju apturējusi vietējā transporta inspekcija. Vīrietim uzlikts 300 mārciņu naudas sods, to nomaksājis viņa priekšnieks, taču sev piedēvēto pārkāpumu apstrīdējis.

“Pierādīju, ka neesmu neko pārkāpis, angļi to atzina, bet man tika atsūtīts čeks, kas ir soda atmaksa, un tagad es to naudu nevaru nekādā veidā dabūt,” stāsta Andis. Runa nav par pārkāpumu, piespriesto sodu vai tā apstrīdēšanu, bet gan par Andim atsūtīto čeku. Ar to rokās apstaigājis visas apkārtnē esošās bankas, taču nekur to neņem pretī.

Andis
saņēmis čeku

Ko es varu vērtēt? Latvijas attieksme, lai latvieši neatgriežas Latvijā, jo savu naudu tu saņemt nevari. Zinu, ka, atgriežoties Latvijā, tiek atsūtīti visi nodokļi tieši ar šādu čeku un neviens cilvēks to naudu nevar saņemt. Bankā pateica, lai lidoju uz Angliju un saņemu savu naudu.

Andis vairs konkrētajā uzņēmumā nestrādā, tāpēc arī tuvākajā laikā neplāno doties uz Angliju, turklāt čeks derīgs vien sešus mēnešus. Noskaidrojis, ka pastāv iespēja saņemt apmaksu par čeku “SEB banka”, taču ar nosacījumu, ja ir tās klients vismaz pusgadu, tomēr Anda konts ir “Swedbank”.

“Swedbank” pārstāvis Jānis Krops norāda, ka čeku norēķini ir ļoti sena tradīcija, un apstiprina, ka tie tiešām netiek pieņemti divu apstākļu dēļ. “Pirmais ir drošība, kas ir uz papīra, to ir vieglāk viltot, kas ir elektroniski atsūtīts, to ir vieglāk pārbaudīt, otra lieta ir tāda, ka pieprasījums pēc tā ir tik neliels, ka nav vairs speciālistu, kuri uzturētu tādas zināšanas, kā šos čekus apstrādāt,” skaidro “Swedbank” mediju attiecību vadītājs Jānis Krops.

Arī jau iepriekš minētā “SEB banka” no nākamā gada 3. janvāra pakalpojumu vairs nepiedāvās, jo būtiski mazinājies to apjoms. Šā gada laikā saņemti pieci pieteikumi par naudas izmaksu, balstoties uz čeku. “Pēdējo gadu apjoms liecina, ka šis pakalpojums iet mazumā un cilvēki norāda savu norēķinu kontu naudas saņemšanai,” tā Agnese Strazda, AS “SEB banka” Korporatīvās komunikācijas pārvaldes vadītāja.

Agnese Strazda
“SEB banka” Korporatīvās komunikācijas pārvaldes vadītāja

Cilvēkam jābūt pusgadu mūsu klientam, jo viens no svarīgiem aspektiem ir tāds, ka mēs vēlamies redzēt klientu darbībā, un šajā periodā mēs varam pārliecināties, ka klients kontu atver saimnieciskajai darbībai vai atalgojuma saņemšanai, nevis tikai čeku pārvešanai skaidrā naudā.

Čekus pret naudu nemaina arī Latvijas Bankā, tas arī neesot bankas pienākums to pašu drošības, ātruma un ērtības apsvērumu dēļ. Latvijā tas jau tiek uzskatīts par vēsturisku norēķinu līdzekli. “Ja jums kāds piedāvā norēķināties ar čeku, ieteicams lūgt meklēt citu norēķinu līdzekli, jo, būsim atklāti, šo čeku atprečot naudā jau pavisam drīz varēs tikai valstī, kur tas ir izsniegts, proti, Amerikā, Anglijā un, iespējams, Francijā,” norāda Latvijas Bankas pārstāvis Jānis Silakalns.

“Cilvēcīgs padoms būtu rakstīt uz Angliju un teikt, ka Latvijā ir moderni norēķinu līdzekļi un neviena banka nepieņem šos čekus un meklēt risinājumu, kā varētu naudu elektroniski atskaitīt uz kontu,” iesaka Latvijas Bankas pārstāvis. Andis pēc palīdzības vērsās arī Lielbritānijas vēstniecībā Latvijā, kur norādīts, ka ar šādiem jautājumiem institūcija nenodarbojas.