“Bail laist bērnus bērnudārzā!” Svešinieks var netraucēti apciemot bērnus Rīgas bērnudārzā

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

8 komentāri

Teritorija, kurā var iekļūt svešinieki un kurā var pastaigāties ilgi un netraucēti; arī durvis uz vairākām bērnu grupiņām atvērtas svešiniekam – ”Bez Tabu” pārliecinās par drošības likstām Rīgas 267. bērnudārzā Pļavnieku mikrorajonā. Audzēkņu vecāki pieprasa atbildīgajiem parūpēties par drošību bērnu pārpilnajā iestādē.

Raidījumu ”Bez Tabu” uzrunā Rīgas 267. pirmsskolas izglītības iestādes mazo audzēkņu mammas Marina un Tatjana, kuras ir satrauktas, ka bērnudārza teritorijā var iekļūt nepiederošas personas. Pēc abu domām, nepieļaujami, ka teritorijas vārtiņi nav aprīkoti ar kodu vai čipatslēgu, bet gan aizverami vien ar visparastāko aizbīdni. Stāsta, ka ne visi vecāki ir uzmanīgi, neaizver vārtu durvis.

Marina
Audzēkņa mamma

Mums bail laist bērnu bērnudārzā! Es uzskatu, ka bērns ir apdraudēts. Tā slēdzene uz galvenajiem vārtiem, manuprāt, neatbilst drošības prasībām. Nav nekādu kodu, pilnīgi nekā. Var mierīgi ieiet bērnudārza teritorijā. Citreiz durvis paliek vaļā. Nav nekādas automātiskas sistēmas. Ja durvis paliek vaļā, bērni var aizklīst ārā.

Bērnudārzs – svešinieka pastaigu vieta

Tāpat arī durvis uz vairākām grupiņām ir atvērtas, ziņo vecāki. Par to pārliecinās arī ”Bez Tabu” žurnālists, kurš ne vien netraucēti iekļūst bērnudārza teritorijā, bet arī trijās grupiņās, jo trīs durvis uz trim atsevišķām grupiņām nav aizslēgtas. Žurnālistam netraucēti izdodas atvērt durvis arī uz telpu, kur atrodas bērni.

Žurnālists netraucēti ilgu laiku pastaigājas bērnudārza teritorijā, bet neviens viņam neaizrāda, tāpat teritorijā nemana novērošanas kameras.

Interesanti, ka parādes durvis, aiz kurām atrodas bērnudārza administrācijas telpas, ir aizslēgtas, un iekļūt telpās var tikai, ja zināms kods.

Vecāki stāsta, ka sarunās ar iestādes vadību uzstājuši, lai vārtiņiem un/vai durvīm uzstāda koda atslēgu vai iekļūšanu nodrošina ar čipatslēgām. Vecāki pat esot piedāvājuši paši apmaksāt drošības risinājumus.

”Bez Tabu” sazinās ar Rīgas domes Īpašuma departamentu, kas atbildīgs par līdzekļu sadali pašvaldības īpašumu, tai skaitā bērnudārzu remontdarbiem un drošības risinājumiem. Departamenta pārstāve Baiba Gailīte teic, ka bērnudārza vadībai ir pienākums turēt roku uz pulsa un ziņot Īpašuma departamentam par nepieciešamībām.

Audzēkņa mamma Marina norāda, ka iestādes vadība vecākiem nesen uzrādījusi pašvaldībai adresētu vēstuli, kurā vadība izklāstījusi nepieciešamos uzlabojumus, tomēr tajā nav ne vārda par drošības risinājumiem.

Bērnudārznieka mamma Tatjana atminas traģēdiju Gulbenē pirms 20 gadiem, kad vīrietis netraucēti ienāca bērnudārzā un laupīja dzīvību trīs diendusu guļošām meitenītēm un viņu audzinātājai.

Tatjana
audzēkņa mamma

Bija šī traģēdija. Vai tas ir aizmirsies?

Ciemos pie bērnudārza vadības

”Bez Tabu” komanda uzmeklē 267. bērnudārza vadītāju Margaritu Matīsu, kura uz žurnālistu jautājumiem atbild nelabprāt.

Margarita Matīsa
Rīgas 267. pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja

Televīzija nav tā instance, kurai vispār jānodarbojas ar šo problēmu.

Sākotnēji iestādes vadītāja Matīsa saka, ka atsakās no komentāra kameras priekšā, jo žurnālistiem nereti mēdzis atteikt arī bijušais Rīgas domes mērs Nils Ušakovs, tomēr vēlāk Matīsa teic, ka jau grasījusies uz papīra likt pieprasījumu pašvaldībai finansēt drošības risinājumus.

Tāpat Matīsa stāsta, ka iestādē esot dežurants, un grupiņu durvis tiekot atslēgtas ap pulksten 15.00, kad pakaļ atvasēm sāk ierasties vecāki

”Bez Tabu” par problēmām ziņo arī Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentam.

Sarmīte Baltmane
Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāve

Nu esam uzzinājuši par problēmu. Šorīt esam lūguši iestādei skaidrot situāciju. Pēc sarunām mūsu priekšlikums ir uzlikt uz ārējiem vārtiņiem kodu atslēgu. Lūgums bērnudārznieku vecākiem ievērot un necelt pretenzijas, ja būs jauna kārtība un kods, kas būs jālieto tikai vecākiem. Vispirms jāuzzina izmaksas. Ja iestāde pati var realizēt budžeta ietvaros, vadītāja solīja, ka nākamnedēļ uzsāks risināt.