“Atliek vien Dievu lūgt, lai nesalstam.” Alojas katlu mājā regulāri notiek avārijas situācijas

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

Pievienot komentāru

Īsā laika posmā raidījums “Bez Tabu” saņēma divas sūdzības no Alojas. Vietējie ziņo, ka šajā apkures sezonā vairākas reizes piedzīvotas avārijas situācijas Alojas katlu mājā. “Rezultātā cilvēkiem jāsamierinās ar aukstumu dzīvokļos, un atliek vien Dievu lūgt, lai veselības stāvoklis nepasliktinās gan pašiem, gan bērniem,” rakstīja alojieši. 

“Alojas novada dome bija sniegusi informāciju, ka šobrīd katlu mājas remontdarbiem līdzekļu nav, bet tā vietā, lai veiktu pagaidu remontdarbus, tiek izīrēts rezerves “katls”, kas izmaksā 3000-4000 eiro mēnesī,” raidījumam “Bez Tabu” ziņoja alojieši.

Dienā, kad Alojā viesojās raidījums “Bez Tabu”, katlu māja strādāja kā nākas un iedzīvotāju mājokļi bija silti. Taču no alojietes Ainas kundzes stāstītā varēja noprast, ka ar Alojas katlu māju tāpat kā ar bitēm, nekad neko nevar zināt, vienu dienu jāver vaļā logi, otru jāvelk cimdi un cepure. “Katlu mājā ir vajadzīgs pamatīgs remonts, tur bija plīsums, tad sāka sildīt, sildīja vairāk, tad atkal mazāk,” stāstīja Aina.

Antra
zina par avārijas situācijām

Pēdējo reizi apkures nebija pirms divām dienām, bet vakarā atkal pieslēdza, kaut kas jau tur kārtībā nav. Bet problēma ir tā, ka to jau nedara vasarā, mums vienmēr tā ir, ka pienāk sezona, un tad tikai secina, kas ir noticis.

Gunārs, kurš dzīvo nama pēdējā stāvā, raidījumam “Bez Tabu” pastāstīja, ka viņa dzīvoklī šobrīd esot +18 grādu. Reģionālajā laikrakstā rakstīts, ka 2017. gadā kurtuves remontā ieguldīti 67 000 eiro. “Tagad ir avārijas katls, tas ir ar dīzeļdegvielu, un par to mums jāmaksā vairāk, tas “sitīs iedzīvotājiem pa kabatu”, tātad kļūs arī apkure dārgāka, naudu vajag, pensionārus jāpažņaudz,” stāstīja Gunārs.

Alojas novada dome avārijas situācijas komentēšanu uzticēja “Alojas novada saimniekserviss” vadītājam Pēterim Bojāram, kurš amatā stājies pavisam nesen. Pēteris Bojārs uzsvēra, ka katlu māja sastāv no kurtuves un svelmes katla, minētie 67 000 eiro tika ieguldīti tikai kurtuves, nevis paša vaininieka svelmes katla remontā.

Pēteris Bojārs
“Alojas novada saimniekserviss” vadītājs

Par svelmes katlu acīmredzot bija aizmirsts, kas šobrīd ir galvenā problēma. Šis katls 20 gadu garumā ir nolietots, to vajag nomainīt pret jaunu, šobrīd ir rasts risinājums šo katlu renovēt, veikt tam kapitālo remontu. Pašvaldība to nesegs, mēs šobrīd meklējam risinājumus.

Rezerves katla īre tik tiešām izmaksā 3000 eiro mēnesī, un dienā tas patērē apmēram tonnu dīzeļdegvielas, tāpēc tiek darbināts tikai avārijas situācijās. Tomēr saimniekservisa vadītājs norādīja, ka iedzīvotāju satraukumam nav pamata, jo šajā sezonā maksa par apkuri nemainīsies.

“Ņemot vērā šo situāciju, varu pateikt, ka šis ir taupības politikas rezultāts, kas šobrīd notiek ar katlu māju, un pie šiem tarifiem, kas ir šobrīd, nav iespējams attīstīties vai veidot uzkrājumus,” norādīja Pēteris Bojārs. Jau uzrunāta firma, kas apņēmusies katlu atjaunot, to var izdarīt trīs nedēļu laikā, šobrīd tiek meklēts finansējums. Sitummaiņa renovācija izmaksās vairāk nekā 26 000 eiro.