“Atbalsta repliku jeb pakaļdarinājumu tirgošanu?” Portāla “Andele Mandele” apmeklētāju pārsteidz, ka tiek tirgotas zīmolu “replikas”

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

2 komentāri

“Bez Tabu” ziņo apģērbu tirdzniecības sludinājumu portāla “Andele Mandele” apmeklētāja, kuru pārsteidzis fakts, ka portālā tiek tirgoti arī zīmolu viltojumi. “Portāls atbalsta un veicina likumu pārkāpjošas darbības, atbalsta repliku jeb pakaļdarinājumu tirgošanu. Portālā pat ir izveidota speciāla sadaļa, piemēram, Nike/replika,” raksta portāla apmeklētāja.

Portālā “Andele Mandele” tiek tirgoti arī dažādu ekskluzīvu zīmolu apģērbi. Dažos sludinājumos pat īpaši norādīts, ka piedāvātā prece ir oriģināla, savukārt vārds “replika” biežāk redzams pie aksesuāriem: saulesbrillēm un dāmu somiņām. “Soma nav oriģināls, taču zīmolam šajā gadījumā ir sekundāra loma,” rakstīts vienā no sludinājumiem.

“Andele mandele” dibinātāja un portāla vadītāja Līva Jaunozola norāda, ka vārdu “replika” sākušas izmantot pašas sludinājumu autores, lai norādītu, ka prece nav oriģināls. Arī portāla administrācija pārbauda katru sludinājumu un veic korekcijas, ja rodas aizdomas par to, ka tiek tirgots viltojums.

Līva Jaunozola
“Andele Mandele” portāla vadītāja

Es nepērku tādas lietas, bet nevaru aizliegt to darīt citiem cilvēkiem, kuri vēlas kaut kādā veidā līdzināties kādam zīmolam vai turēt tā kopiju savā drēbju skapī. Mēs bloķējam tos lietotājus, kuri ar šādām lietām nodarbojas komerciālos nolūkos, piemēram, atved preces no Turcijas vai Ķīnas un tirgo pie mums.

Portālā tiek pievienoti vidēji 3000 sludinājumu dienā, un pārbaudīti tiekot pilnīgi visi. Līva Jaunozola uzskata, ka labāk norādīt, ka tā ir “replika”, nevis pārdot viltotu pērli kā oriģinālu. Turklāt katrs portāla apmeklētājs pats var izvēlēties – iegādāties preci vai ne.

Līva Jaunozola
“Andele Mandele” portāla vadītāja

Viltotu smaržu tirgošanu mēs esam ļoti izskauduši, bet paskatieties, kas notiek citur, kur var nopirkt visu pasaules smaržu viltojumus, tā ir cīņa ar vējdzirnavām, es personīgi to neatbalstu, bet nevaru aizliegt cilvēkiem tirgot tālāk to, ko viņi kaut kur ir nopirkuši.

Arī modes dizainers Aleksandrs Pavlovs norāda, ka tā ir visas pasaules problēma un izskaust preču viltotājus ir teju neiespējami. “No tā netiks vaļā, kamēr neaiztaisīs robežas ciet, un katra soma netiks pārbaudīta, jo visi mēģina nopelnīt. Piemēram, kāpēc “Dior” kleita maksā tik dārgi? Jo tās tapšanas procesā ir ieguldīts ļoti daudz darba stundu. Bet, ja cilvēks vienkārši grib nopirkt apģērbu ar “Dior” uzrakstu, viņš to nopirks kaut kur aiz stūra,” norāda Aleksandrs Pavlovs.

Gita Gžibovska
Valsts policijas pārstāve

Viltotu preču piedāvāšana un pārdošana ir noziegums. Tajā pašā laikā Valsts policija nevar noteikt, vai konkrētā prece ir viltojums, to var izdarīt tikai preču zīmes īpašnieks. Sākotnēji preču zīmes īpašnieks vēršas policijā ar iesniegumu, un tiek nozīmēta ekspertīze.

Par viltotu preču piedāvāšanu un pārdošanu paredzēta atbildība Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksā, privātpersonām naudas sods līdz 350 eiro, juridiskām personām līdz 1400 eiro, konfiscējot preces.