“Ārā nevar uzturēties, acīs kož putekļi!” Jelgavas novada iedzīvotāji smok putekļos, ceļmalā dzīvo kā ezīši miglā

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

1 komentārs

Jelgavas novada Līvbērzes pagasta vairāku apdzīvotu vietu iedzīvotāji spiesti “rīt putekļus”, jo dzīvo grants ceļu tuvumā, kur kursē kravas transportlīdzekļi, neievērojot ceļazīmes, kas aizliedz ceļus lietot smagajam transportam. Iedzīvotāji sūrojas arī par pašvaldības bezdarbību – kavējas ar ceļu atputekļošanas organizēšanu.

Pēc palīdzības pie “Bez Tabu” vērsās Līvbērzes pagasta Cimāļu ciema iedzīvotāji, kuri gan norāda, ka pieputināti ir arī citi tuvākie ciemi.

Skaidrīte
Cimāļu iedzīvotāja

Tādi putekļi, ka logu neattaisīsi, veļu neizkarināsi ārā. Vīrs ārā skalda malku, pēc tam ienāk iekšā. Vaicāju viņam: kas tu kāds morītis esi, no kurienes tāds noputējis esi atnācis?

Cimāļu iedzīvotāja

Mēs to visu elpojam iekšā! Tas ir briesmīgi! Mēs bojājam savu veselību. Es nevaru uzturēties pagalmā. Naktī acīs kož no tiem putekļiem.

Cimāļu iedzīvotāja

Mums te dzīvo arī liela ģimene ar pieciem bērniem, kurus vispār mēdz nelaist ārā. Ja vējš pūš uz citu pusi, viņi iznāk dārzā paspēlēties mazliet. Bet, ja vējš pūš uz otru pusi, kā šodien, uz mūsu māju, vispār nav ko darīt ārā. Bērnu rotaļas ārā ir atkarīgas no vēja virziena.

Pirms Cimāļu ciema ir ceļa zīme, kas vēsta, ka pa grants ceļu nedrīkst pārvietoties ar ātrumu, kas pārsniedz 30 km/h. Vēl nedaudz tālāk ir cita ceļa zīme, kas aizliedz ceļu lietot transportlīdzekļiem, kas smagāki par septiņām tonnām. Kā novēroja “Bez Tabu”, reti kurš ievēro ceļazīmes: te, ignorējot svara ierobežojumu, pārvietojas krietni smagāki transportlīdzekļi, tāpat gan kravas, gan vieglie spēkrati mēdz ignorēt ātruma ierobežojumu. Tas viss rezultējas pamatīgā putekļu mākonī, un laikā, kad valda sausums un lauksaimnieki aktīvi rosās savos īpašumos, uz kuriem šurpu turpu kursē smagie transportlīdzekļi, dzīve ceļu malās ir neapskaužama.

Egīls
Cimāļu iedzīvotājs

Ja kāds nedaudz nomet gāzi, tas ir svešs braucējs. Tie baidās te skriet, bet vietējie pat ar lieliem traktoriem brauc uz kādiem 60 km/h. Smagie, kas te brauc, izsit arī bedres ceļam, jo sver krietni vairāk, nekā te būtu atļauts braukt. Pavasaros ved mēslojumu, kaut kādu barību lielās fūrēs.

Iedzīvotāji stāsta, ka īpaša ceļu mitrināšana, atputekļošana spējot glābt līdz pat vairākiem mēnešiem, bet vietējais pagasts to neesot organizējis jau sen.

Skaidrīte
Cimāļu iedzīvotāja

Vispār nemitrina! Pagājušogad vienreiz pavasarī nomitrināja, tas arī viss.

Cimāļu iedzīvotāja

Mēs neesam cilvēki? Pat ja dzīvojam te ne tik daudz. Mēs arī esam cilvēki! Es negribu iziet ārā netīrās drēbēs un sēsties netīrā mašīnā!

Pandēmijas laikā Līvbērzes pagasta pārvaldes durvis, kad pagastā viesojās “Bez Tabu”, bija aizvērtas. Raidījumam izdevās sazināties ar Līvbērzes pagasta pārvaldes vadītāju Rutu Medni telefoniski.

Ruta Medne
Līvbērzes pagasta pārvaldes vadītāja

Šobrīd tā ir. Iepirkums beidzās pirms [maija] svētkiem. Vēl līgums nav noslēgts ar atputekļotāju. Tiklīdz būs līgums, tā atputekļos. Arī pagājušogad atputekļojām gan Vārpā, gan Cimālēs. Trīs vietas, ko mēs katru gadu atputekļojam. Katru gadu ielikts tajos iepirkumos. Diemžēl šogad nedaudz aizkavējās iepirkuma procedūra.

Medne piebilst, ka mēdzot būt gadi, kad laikapstākļu dēļ prasītos biežāka atputekļošana, tomēr tas neesot lēts prieks. Taujāta, vai ir informēta, ka šoferi neievēro ātruma ierobežojumu, kas uzstādīts pirms Cimālēm, pagasta pārvaldniece Medne norāda, ka šī ceļa zīme neesot oficiāla, to, acīmredzot vēloties nomierināt šoferus, esot uzstādījuši paši iedzīvotāji.

Svara ierobežojums gan ir uzstādīts ar vietvaras ziņu, tomēr, kā atzīst Medne, īpaši netiekot kontrolēts, vai šoferi ievēro šo svara ierobežojumu, jo lauksaimniekiem neesot citu ceļu, pa kuriem braukt, lai apsaimniekotu savus īpašumus.

Ruta Medne
Līvbērzes pagasta pārvaldes vadītāja

Nevar ievērot [ierobežojumu], jā. Mēs ar uzņēmējiem noslēdzam līgumu. Viņi pēc tam izbraukātās bedres pieber.