Ar HIV vīrusu inficēti banāni un narkotiskās konfektes! Viltus ziņu bums – kam ticēt, kam neticēt?

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

3 komentāri

Informācijas daudzums tiešsaistē strauji  palielinās, bet līdz ar to pieaug arī nepatieso rakstu skaits. Tie tiek pārpublicēti sociālajos tīklos, un uz tiem var uzķerties katrs.

Veikto aptauju rezultāti liecina, ka melīgas ziņas no īstām neatšķir 35% Latvijas iedzīvotāju.

Interneta portālos virmo kārtējā satraucošā ziņa: šoreiz brīdina, lai uzmanām savas atvases no konfektēm, kurās esot narkotiskas vielas.

Pārbaudot informāciju, kontrolējošo institūciju – Valsts policijas, Pārtikas un veterinārā dienesta – darbinieki mierina: kārtējā viltus trauksme, nekā tāda neesot!

Dezinformācija interneta vietnēs uzrodoties ik pa laikam, piemēram, par apelsīniem, kas inficēti ar HIV vīrusu un veselībai bīstamiem banāniem.

Pēc PVD datiem, pagājušajā gadā bijuši vien trīs piesārņotie saldumi, kas nokļuvuši Latvijas tirgū un ievietoti arī Ātrās brīdināšanas sistēmā:

– Ķīnas izcelsmes bezcukura konfektes, kurās bija konstatēts svešķermenis – metāla gabals. (Tās gan nebija pieejamas veikalos, bet zobārstniecības kabinetos.)

– Dānijas izcelsmes marcipāna batoniņi šokolādes glazūrā. Vienā no tiem bijis konstatēts svešķermenis – plastmasas gabals.

– Vācijas izcelsmes BIO kakao-piparmētru batoniņi. Konstatēts, ka produkta marķējumā nav norādīts, ka tie satur glutēnu.

Visos gadījumos produkti izņemti no apgrozības un bažām par neatļautām narkotiskām vielām konfektēs neesot pamata.

Viltus ziņas tiešsaistē parādās ne tikai par prātikas produktiem, bet visbiežāk tās skar politikas un veselība jomu.

Tuvojas vēlēšanas, un, visticamāk, tīmeklī drīz parādīsies arī jauna politiska rakstura dezinformācija.

Kādi risinājumi plānoti cīņā ar dezinformāciju tiešsaistē, raidījumam “Bez Tabu” stāsta Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore, mediju eksperte Anda Rožukalne, kura pārstāv Latviju Eiropas Komisijas sasauktajā ekspertu darba grupā cīņai pret viltus ziņām.

Foto

3 komentāri