Ar audzēju slimai sievietei liek pašai sazināties ar slimnīcām ārzemēs, lai veiktu dzīvībai nepieciešamo terapiju

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

12 komentāri
Ar audzēju slimai sievietei liek pašai sazināties ar slimnīcām ārzemēs, lai veiktu  dzīvībai nepieciešamo terapiju

Tukumniecei Ievai ir dzemdes kakla vēzis, un katra diena ir no svara cīņā par dzīvību. Ieva un viņas mamma klaudzinājušas pie visām durvīm, lai varētu rast palīdzību, kā atrisināt situāciju, no kuras atkarīga Ievas dzīvildze, taču bez panākumiem un ir pie “sasistas siles”.

Zinot, cik svarīgi ir atklāt slimības laikus, Ieva regulāri veikusi veselības pārbaudes. Arī ginekologu apmeklējusi divreiz gadā, taču pārbaudē pēc jaunā gada saņēmusi ziņu, ka viņai ir dzemdes kakla vēzis.

Lai diagnozi apstiprinātu, bija jāsagaida Stradiņu slimnīcas speciālistu atzinums. Covid-19 dēļ ginekologa pieejamība slimnīcā bija ierobežota un Ievas rinda pienāca vien aprīlī. Ļaunā diagnoze apstiprināta un vien tad, kad pavērās “zaļais koridors” uz Onkoloģijas centru. Tika veikta nepieciešamā ārstēšana, arī ārējā starošana. Pirms uzsākt ķīmijterapiju, nepieciešama brahiterapija jeb iekšējā starošana. Tā Ievai nozīmēta jūlija vidū, taču terapiju nebija iespējams veikt, jo dienu iepriekš saņēmusi ziņu no slimnīcas, lai nedodas uz Rīgu, jo vienīgā iekārta, kas ir mūsu valstī un ar kuru veikt brahiterapiju, vairs nav lietošanas kārtībā un citu alternatīvu mūsu valstī, kā veikt šo terapiju, neesot.

Ieva un viņas mamma sašutusi, jo Lietuvā esot četri aparāti un citās valstīs arī vairāki. Latvijā ir tikai viena iekārta, ar kuras palīdzību var veikt brahiterapiju. Iekārta vairs nav lietošanas kārtībā, un pacientēm esot jāizmanto ārvalstu klīniku pakalpojumi. Ieva un viņas mamma ir šokā, uzzinot, ka pašām pacientēm jāmeklē slimnīca ārvalstīs: Lietuvā, Igaunijā, Francijā, Vācijā vai citur. Būtu tikai pašsaprotami, ja to organizētu ierēdņi valstiskā līmenī. Pašas onkoloģijas pacientes kā privātpersonas, zvanot uz slimnīcu, varot nezināt visas nianses, īpaši jautājumus par valsts piešķirtajām finansēm un sadarbības līgumiem. Ir arī valodas barjera. Tomēr abas sievietes apzinājušas iespējamās kaimiņu valstu slimnīcas. Palīdzējuši arī Austrumu slimnīcas ārsti, par ko sievietes ir pateicīgas, taču no ārvalstu slimnīcām saņēmušas atteikumus. Lūgušas palīdzību Nacionālajā veselības dienestā, taču cits risinājums neesot piedāvāts.

Latvijā tagad tiekot organizēta jauna aprāta iepirkuma procedūra. Jaunā iekārta  mūsu valstī un iespējas veikt Ievai tik nepieciešamo terapiju varētu būt vien ap Jauno gadu.

Tikmēr Ievas slimība progresē un sieviete nezina, cik ilgi spēs izturēt, jo sāpes jo dienu kļūst smagākas un audzējs jau esot 3. stadijā un plešas plašumā.

 Ginta Ozoliņa
Nacionālā veselības dienesta pārstāve

Konkrētās personas  ir vērsušās NVD klientu apkalpošanas centrā un klientu apkalpošanas centrs telefona sarunā ir izskaidrojis, ka šobrīd pacientam pašam, sadarbojoties ar savu ārstējošo ārstu, ir jāatrod citā valstī ārstniecības iestāde, kura varētu sniegt šo pakalpojumu. Šīs pašas telefona sarunas laikā klientu apkalpošanas centra speciālists ir aicinājis personu vērsties NVD ar oficiālu iesniegumu.

Šobrīd NVD izstrādā infografiku ārstniecības iestādēm/personām, kurā tiks atspoguļotas NVD vadlīnijas, kas izskaidro, kā rīkoties šādās situācijās, kad nepieciešams saņemt S2 veidlapu. Kā arī sadarbībā ar VSIA”RAKUS” tiek meklēts labākais risinājums tam, kā efektīvāk gan informēt, gan novirzīt pacientus brahiterapijas saņemšanai uz kādu no Lietuvas ārstniecības iestādēm.

NVD ir  pieejama informācija, ka brahiterapiju kā valsts apmaksātu pakalpojumu Lietuvā sniedz Viļņas Onkoloģijas centrā un Šauļu slimnīcā. NVD ir sazinājies ar Lietuvas slimo kasi (Valstybine ligoniu kasa) saistībā ar pakalpojumu saņemšanu šajās divās iestādēs. Lietuvas slimo kase ir apstiprinājusi, ka Šauļu slimnīca ir informēta par precīzu kārtību, kā jāapkalpo pacienti ar S2 veidlapām, kas vēlas saņemt brahiterapiju, un Latvijas pacientiem, kas vēlas saņemt brahiterapiju Šauļu slimnīcā nevajadzētu rasties problēmām. Lietuvas slimo kase skaidro, ka viņiem šobrīd nav pamata domāt, ka Viļņas Onkoloģijas centrs varētu kādam pacientam ar S2 veidlapu atteikt sniegt brahiterapijas pakalpojumu, tādēļ Lietuvas slimo kase uzskata, ka arī, ja pacienti no Latvijas vēršas Viļņas onkoloģijas centrā, nevajadzētu rasties problēmsituācijām.

Ieva un viņas mamma bija priecīga, ka risinājums beidzot atrasts, taču esot nokavēts laiks. Sazinoties ar Šauļu slimnīcu, saņemta atbilde, ka viņu speciālists tagad ir atvaļinājumā un procedūru varētu veikt vien septembrī. Viļņas Onkoloģijas centrā mūsu pilsoņiem veicot vajadzīgo  terapiju, bet turienes speciālisti atbildējuši, ka ir par vēlu. Viļņas mediķi vairs neuzņemoties risku veikt  brahiterapiju. To vajadzējis veikt trīs nedēļu laikā pēc ārējās starošanas, kas veikta jūnijā.

Nacionālais veselības dienests savu vainu notikušajā nesaskata, lai gan nenoliedz, ka akcentējuši, ka pacientei pašai ir jāmeklē ārstniecības iestāde ārzemēs, kas veiks nepieciešamo terapiju. To varot darīt ar ārstu palīdzību. Sievietes uzskata, ka ārstu pienākums ir ārstēt pacientus, nevis nodarboties ar organizatoriskajiem jautājumiem. NVD pārstāvji tagad varot ieteikt, lai Ieva dodas pie ārstējoša ārsta, kurš var lemt, kāds risinājums vai terapija vēl būtu iespējama.

12 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Tie “saltiņi” ātri ienāca modē!" taisnojas pie skolas Rīgā "pieķertas" skolnieces

Covid-19 sertifikātu viltošanas rūpals: tur aizdomās Lielvārdes ģimenes ārsti, Ogres slimnīcas darbinieki sagādājuši klientus

"Lokdauna" laikā CSDD turpina apkalpot sarkanajā zonā; aicina nedrūzmēties

"Vai komandantstundā var iziet ārā uzpīpēt?" satraucas dzīvokļa iemītniece

Jahtklubs Jūrmalā izbūvē žogu un atkārtoti bloķē tauvas joslu; vietējie pikti

"Vajadzēs atbraukt, darījums tikai skaidrā naudā!" "Bez Tabu" pieķer mediķi, kas kolēģu grupā viltojusi Covid-19 sertifikātus

"Sajūta, ka esmu Brekte-2!" Latgalieša ābolu rakstos Krievija saskata nacisma slavināšanu

Bijusī īrniece šokā, saņemot paziņojumu no tiesas, ka viņai ir sens parāds namīpašniekam

Kategoriski atsaka kompensāciju autovadītājam, kura mašīnai uzkrita koks

Tikai katrs trešais Saeimas deputāta palīgs var uzrādīt Covid-19 sertifikātu

"Stipras sāpes, liela problēma. Un neviens...!" Liepājniecei atsaka visi uzrunātie zobārsti

Blogeris Pipars aicina ziedot piecgadīgās Betijas rehabilitācijai, iegādājoties viņa maiznīcā picu!