“Aptiekā zāles ir, bet tās nedod!” Atsakās pārdot gadiem lietotās kompensējamās zāles, izsniegtās sievietei nepalīdz

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

15 komentāri

Rēzeknes novada iedzīvotāja neizpratnē, kāpēc aptiekā viņai atteikts pārdot gadiem lietotos valsts kompensējamos medikamentus. Sieviete stāsta, ka vietā izsniegtie viņai nepalīdz, gluži pretēji – izraisa nevēlamas blakusparādības.

Rēzeknes novada iedzīvotāju Emīliju gadiem ilgi nomoka hipertensija (augsts asinsspiediens). To slāpē ar vieniem, konkrētiem medikamentiem, kas ir valsts kompensējamo zāļu sarakstā. Par zālēm sieviete maksā tikai daļu summas, pārējo kompensē valsts.

Aizvadītā gada nogalē ģimenes ārsts Emīlijai izrakstīja kārtējo elektronisko recepti. Aptiekā sieviete arī uzrādīja gadiem ilgi lietoto medikamentu iepakojumu. Bija pārsteigta, kad aptiekā viņai atteicās pārdot konkrētās zāles.

Emīlija
spiesta lietot zāles katru dienu

Konkrētie medikamenti man palīdz, jālieto katru dienu. Ierodoties aptiekā, parādīju kastīti, aptiekāre pateica, ka nevar man pārdot šīs. Prasīju – kāpēc? Viņa atbildēja: “Nē, un viss, nevaru!” Kā kompensējamas iedeva citas. No rīta iedzēru, bet pēc pāris stundām sajutos slikti, laikam temperatūra. Sākās nespēks, galvas reiboņi, sirds klauves.

Emīlija sūrojas, ka vietā izsniegtās zāles kā kompensējamās viņas organisms negrib pieņemt ne pa kam.

Emīlija
spiesta lietot zāles katru dienu

Nesaprotu, kāpēc ir tā, ka tās zāles, ko lietoju gadiem, ir aptiekā pārdošanā, kāpēc tās nepārdod? Varbūt, ka mēs, vienkāršie cilvēki, nevaram tās dabūt?

Nacionālajā veselības dienestā (NVD) raidījumu “Bez Tabu” informēja, ka atteikums pārdot konkrētās zāles, ko sieviete lietojusi gadiem ilgi, saistīts ar izmaiņām valsts kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtībā.

Lai novērstu situāciju, ka iedzīvotāji pārmaksā par valsts kompensējamiem medikamentiem, no 2020. gada 1. aprīļa ir mainīta valsts kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība – ārsts receptē tagad norāda aktīvo vielu, nevis konkrēta medikamenta nosaukumu, savukārt aptiekas no vienādas iedarbības zālēm izsniedz lētākās kompensējamās zāles, kuras ir tikpat kvalitatīvas, efektīvas un drošas, norāda NVD.

Dagnija Bērziņa
NVD Kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču nodaļas vadītāja

No pagājušā gada 1. aprīļa ārstam kompensējamo zāļu receptē jānorāda zāļu vispārīgais nosaukums (ķīmiskais nosaukums). Aptiekā pret šo nosaukumu tiek izsniegtas lētākās atbilstošās zāles, ievērojot gan stiprumu, gan iepakojuma lielumu, gan formu. Bieži vien pacienti nemaz nezināja, ka pieejamas lētākas zāles. Līdz pagājušā gada 1. aprīlim krietni pārmaksāja par tieši tādas pašas iedarbības dārgākām zālēm.

Mainoties medikamentu izrakstīšanas kārtībai, pērn Aptieku biedrība norādīja – jāņem vērā ne vien medikamentu aktīvā viela, bet arī citas zāļu sastāvdaļas, kas lētākās zālēs var būt tādas, kas atsevišķos gadījumos pacienta organismā var izraisīt negatīvas blaknes. Aptieku biedrības valdes priekšsēdētāja Agnese Ritene raidījumam “Bez Tabu” arī norādīja, ka kompensējamo zāļu cenas svārstās, līdz ar to pacientam nākas koriģēt zāļu lietošanas paradumus, kas ne vienmēr ir vēlams.

Agnese Ritene
farmaceite, Aptieku biedrības valdes priekšsēdētāja

Jā, visām šīm zālēm ir vienādas aktīvās vielas, bet, protams, kādas palīgvielas, pildvielas, saistvielas var būt atšķirīgas. Nav izslēgts, ka no kādām zālēm var būt kāda alerģiska reakcija, blakusparādība. Ļoti bažījāmies par pacientu līdzestību, vai netiks sajauktas zāles, vai nebūs zāļu lietošana dubultā. Bažījāmies, vai cilvēki nebūs apjukuši par zālēm, ko viņiem izsniedz, par to mainību. Varbūt pacients ir psiholoģiski pieradis pie vienām zālēm, izmēģina citas, bet tās neder. Nav laba prakse izmēģināt zāles uz pacientiem, pārbaudīt, vai tās der vai nē.

Lai gan Aptieku biedrībā saskata riskus, vienlaikus norādīja, ka vairumam pacientu neesot problēmu ar lētāko medikamentu lietošanu.

Ja pacientam ir negatīvas blaknes no tiem valsts kompensējamiem medikamentiem, kas konkrētajā brīdī izsniegti kā lētākie, ārsts tomēr drīkst rakstīt arī konkrētu zāļu nosaukumu. Taču tikai 30% no visām receptēm. Tāpēc, Emīliju aicina komunicēt ar ģimenes ārstu, kurš ir tiesīgs kā kompensējamos izrakstīt jau ierastos medikamentus.
Dagnija Bērziņa
NVD Kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču nodaļas vadītāja

Svarīga ir pacienta komunikācija ar ārstu. Ja pacientam ir kādas medicīniskas indikācijas, blakusparādības, alerģijas, ārsts receptē var norādīt konkrētas firmas nosaukumu. Tad šo arī aptiekā izsniedz. Protams, papildu var piedāvāt lētāko medikamentu, bet, ja pacients zina par blakusparādībām, un ārsts konkrēti izrakstījis, tad šo konkrēto [medikamentu] aptiekā izsniedz.

15 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Tur viss ir pretīgi! Gribam atpakaļ naudu!" Četri indieši Rīgā "iegrābjas" ar dzīvokļa īri

Dūru vicināšana un kliegšana jeb cīņa par apsaimniekotāju Rīgas "Ķīnas mūrī"

"Jau trīsreiz mēneša laikā!" Nepiestājot pieturā, autobusu šoferi vairākkārt atstājuši bērnu šosejas malā

Latvijā "pazaudē" pat pusmiljonu kilometru! Notinot nobraukumu, "iesmērē" no ārzemēm ievestus auto

"Viņam seko bērni, glābiet viņus, kamēr var!" "TikTok" aktīvists stāsta par netiklībām ar bērniem un bez mitas lamājas

"Ar tādu mašīnu nav problēmu pārsniegt ātrumu arī vecmammai." CSDD tehniskās apskates darbinieks traucas ar 168 km/h

Banānu cena uz pusi zemāka par pašizmaksu! "Banānu karā" "Lidl" konkurenti izmisīgi cenšas nezaudēt pircējus

"Kā cilvēks var tā "salabot" apavus?!" Dobelnieci pārsteidz darbnīcas meistara veikums

"Jāuzmanās, uzticot bērnus tādām skolām." Vakcīnskeptiķu skolā bez licences sola "saudzīgu vidi" bez Covid-19 ierobežojumiem

"Drusciņ sapurinās nevakcinētos!" Sākoties ārkārtējai situācijai, iedzīvotāju noskaņojums krasi atšķiras: no izpratnes līdz dusmām

"Mēs esam tādās krustcelēs, ka nezinām, ko vairs darīt!" Austrālijas pilsonim liedz vakcināciju Latvijā

Dziedātāja Olga Rajecka sašutusi: Maksāju par trim fāzēm, bet saņemu vienu!