Apgānītas 33 kopiņas! Kapsētā Rēzeknes novadā plosījušies arī mazi bērni

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

19 komentāri

Pirms kāda laika Rēzeknes novada Ozolaines pagasta Bekšu kapos plosījušies vandāļi, apgānot vairāk nekā 30 kapu kopiņu. Policija noskaidrojusi trīs iespējamās vainīgās personas, likumsargi ierosinājuši kriminālprocesu. Divi no aizdomās turētajiem ir sākumskolas vecuma bērni. “Bez Tabu” izdevās satikt un izvaicāt jaunākā, 8 gadus veca zēna, māti.

Kopš vandālisma nelielajos bekšu kapos pagājis pusotrs mēnesis, bet aizvien aizgājēju tuvinieki ir šokēti par notikušo.

Apkaimes iedzīvotājs

Postījumu bija daudz. Nogāza pieminekļus. Visīstākie vandāļi! Kapos, svētā vietā, kur pat nospļauties nedrīkst! Šiem kapiem vairāk nekā 300 gadu!

apkaimes iedzīvotāja

Šodien viņi atnāk uz kapiem, varbūt rīt atnāks pie mums un sazin ko sastrādās! Kaut kas jādara, tā to nevar atstāt! Viņus jāsoda! Visus!

Vandāļi kapsētā izvandīja un izmīdīja kapu kopiņas, apgāza un sadaudzīja pieminekļus, krustus un kapavietu apmales.

Aizgājēju tuvinieki pašu spēkiem sakopuši izpostīto. Pēc atskārstā vandālisma policiju izsauca Ozolaines pagasta pārvaldes vadītājs Edgars Blinovs, kura tuvinieku atdusas vietas arī tika apgānītas. Viņš, tāpat kā daudzi citi, nepieteicās policijā kā cietušais, jo, par laimi, daudzus posta darbus izdevās sakopt pašu spēkiem, bez tēriņiem, novietojot atpakaļ krustus. Kā cietusī pieteicās kapu īpašniece, Ozolaines pagasta pārvalde un daži, kuru tuviniekiem veltītie pieminekļu un apmales tika sabojātas. Sarunās ar “Bez Tabu” iedzīvotāji stāstīja, ka kapsētā plosījušies vietējie: viens nesen pilngadību sasniedzis jaunietis un divi sākumskolas vecuma bērni.

Edgars Blinovs
Ozolaines pagasta pārvaldes vadītājs

Morālais [kaitējums] ir krietni lielāks. Tur bija vieta izklaidei. Pilngadīgais zēns, galvenais iniciators, [nepilngadīgajiem] jauniešiem lika darīt uzdevumus, pretējā gadījumā draudēja nopērt ar nātrēm.

Valsts policijas Rēzeknes iecirkņa priekšnieks Gunārs Paškevičs informēja, ka uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 228. panta pirmās daļas par kapu apgānīšanu. Vainīgajiem draud brīvības atņemšana uz laiku līdz vienam gadam vai īslaicīga brīvības atņemšanu, vai piespiedu darbs, vai naudas sods.

Gunārs Paškevičs
Valsts policijas Rēzeknes iecirkņa priekšnieks

“Noskaidrota personu grupa, kurā ir divas nepilngadīgas personas Mūsu iecirkņa apkalpojamā teritorijā šādi notikumi ir retums. Pagājušajā gadā līdzīga situācija bija ebreju kapos. Izmeklējam visus gadījumus. Protams, mēs esam par video novērošanas sistēmas uzstādīšanu, tāpat vēlētos, lai šīs vietas tiktu pieskatītas. Diemžēl, reālajā dzīvē tas nenotiek.”

Jaunākajam vandālim vien astoņi gadi

“Bez Tabu” izdevās sastapt viena no vandāļu trijotnes māti. Viņa atklāja, ka viņš ir jaunākais no delveriem, vien astoņus gadus vecs bērns. Turpinājumā lasāms mātes un “Bez Tabu” sarunas fragments.

saruna ar jaunākā vandāļa māti

“Bez Tabu”: Kā tā nepieskatījāt?

Bērna māte: Viņš visu laiku šeit apakšā braukājas ar riteni.

“Bez Tabu”: Viņu tas lielākais jaunietis sakūdīja?

Bērna māte: Ja godīgi, es pat īsti nezinu. Viņš ne īpaši runā. Viņš baidās, tāds bailīgs. Uzzinot par notikušo, bija šoks.

“Bez Tabu”: Pārrunas mājās veicāt? Sodījāt kaut kā?

Bērna māte: Jā. Bez divriteņa viņš palika. Ar to puiku arī vairs neļauju kontaktēties. Es teicu iedzīvotājiem, ka, ja vajag, iesim palīdzēsim, darīsim.

“Bez Tabu”: Puika tiek pieskatīts? Nav tā, ka dara, ko grib?

Bērna māte: Nē. Te it īpaši, tā kā blakus ceļš, ir jāpieskata.

“Bez Tabu”: Tur bija arī tas lielākais jaunietis, vai ne?

Bērna māte: Jā, viņš arī kūdīja.

Zēna māte “Bez Tabu” pauda, ka nožēlo atvases pastrādāto, un atvainojās.

Ozolaines pagasta pārvaldes vadītājs Blinovs informēja raidījumu, ka vandālismā iesaistīto ģimenes ir sociālā dienesta un bāriņtiesas redzeslokā. Darbs ar ģimenēm turpināšoties.

Edgars Blinovs
Ozolaines pagasta pārvaldes vadītājs

Ir vairākas problēmas. Tiek risināti dažādi jautājumi: gan sadzīviski, gan skolas jautājumi par apmeklējumu un tā tālāk.

19 komentāri