“Apdraudēta veselība un drošība!” Kāpēc rīdzinieki Pārdaugavā dzīvo graustos?

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

4 komentāri

Pie trauksmes zvana sit rīdzinieki, dzīvojoši Altanovas ielas 17. un 19. namā, kur dzīves apstākļi ir briesmīgi: drūpošas sienas, griestu pamati un antisanitāra vide dara bažīgus iedzīvotājus. Viens no namiem pirms vairākiem gadiem atzīts par avārijas stāvoklī esošu graustu, tomēr tajā aizvien turpina eksistēt rīdzinieki.

Par Altanovas ielas 17. nama iemītnieku veselību un dzīvību bažījas Sandra, kura šajā mājā ir viesis – pieskata dzīvokli un mājdzīvniekus, kamēr mitekļa saimniece paziņa atrodas ārzemēs.

Sandra
brīdina par bīstamību

Nāk vēji, līst lietus, tuvojas ziema, bet nav pat normālu ārdurvju. Kāpņu telpā nav gaismu. Trepes kāpņu telpā ir šaubīgas – var nonākt pagrabā. Nesen, pārbaudot pastkastīti, nokrita apmetums no griestiem, labi, ka negadījos apakšā. Arī dzīvokļa saimniece teica, ka, vienu dienu nākot mājās, arī nogāzās no griestiem apmetums. Te apsaimniekotājs neko nedara. Viņa pati, sieviete būdama, kā nu mācēja, kaut ko te aizmālēja.

Altanovas ielas 17. namā nav siltā ūdens, māja nav savienota ar centrālo kanalizāciju. Sandra stāsta, ka koplietošanas sauso tualeti kāpņu telpā sen vairs iemītnieki neizmantojot, tā kāpņu telpā slejas stāvvads, kurā nonāk tualetes saturs no katra dzīvokļa. Šādu sistēmu iedzīvotāji, iespējams, izveidojuši neatļauti. Tualetes saturs nonāk pagrabā, tādējādi bojājot ēkas pamatus, tāpat namā nemitīgi smako.

Sandra
brīdina par bīstamību

Te ir apdraudēta veselība un drošība! Apstākļi ir diezgan antisanitāri. Cik vispār droši šeit ir dzīvot?

Vēl sliktāka situācija ir blakus esošajā Altanovas ielas 19. namā, kur pirms vairākiem gadiem noteikts avārijas stāvoklis, kas nozīmē, ka apdzīvot šo namu vairs nedrīkst. Spītējot avārijas stāvoklim, 19. namā rīdzinieki turpina dzīvot. Arī šajā namā tualetes saturs nonāk pagrabā. Ja uz 17. namu ik pa laikam ierodas asenizatori, lai izsūknētu zampu no pagraba, 19. namam šāds pakalpojums netiek nodrošināts, stāsta iedzīvotāji. Tualetes saturs arī kaitē ēkas konstrukcijām, kā arī uzsūcas zemē, tādējādi kaitējot videi.

iedzīvotājs

Kanalizācija nonāk zemē, bet nevienam tas nerūp! Visi taču it kā cīnās par ekoloģiju!

Rīgas pilsētas Būvvaldē pēc ”Bez Tabu” iesaistīšanās sola, ka drīzumā apsekos Altanovas ielas 17. namu un atkārtoti – 19. namu.

Būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns 19. nama iedzīvotājiem atgādina, ka mājā viņi nedrīkst uzturēties.

Edgars Butāns
Rīgas pilsētas Būvvaldes pārstāvis

Pēc avārijas stāvokļa noteikšanas 19. nama dzīvokļu īpašniekiem lika izstrādāt ēkas konservācijas projektu. Tas tika izdarīts, 2017. gadā konservācijas projektu saņēmām un apstiprinājām, bet darbi tā arī netika veikti. Apskatīsim abas ēkas, pieņemsim lēmumu, kas turpmāk dzīvokļu īpašniekiem jādara.

Abus namus apsaimnieko ”Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP), kura pārstāvis Krists Leiškalns norāda, ka uzkrājumi remontdarbiem namos ir niecīgi, salīdzinot ar mājās ieguldāmajām summām. Tāpat abu māju iedzīvotāju uzkrājuši prāvus parādus. RNP pārstāvis Leiškalns, taujāts, ko iesāks ar 19. namu, kur jau sen noteikts avārijas stāvoklis, informē, ka konservācijas darbi nav uzsākti, jo atklājies, ka darbu apjoms ir lielāks, nekā iepriekš paredzēts, līdz ar to turpinās veicamo darbu precizēšana.

Krists Leiškalns
“Rīgas namu pārvaldnieks” pārstāvis

Ēkas tiek novērtētas katru gadu. Stāvoklis abās ēkās ir ļoti slikts. Ir uzkrājumi, tomēr ar tiem nepietiek. Altanovas 17. namā nepieciešamajiem remontdarbiem vajadzētu vairāk nekā 45 tūkstošus eiro, otrā mājā vairāk nekā 48 tūkstošus eiro. Šī nauda būtu jāiegulda uzreiz, tad, veicot darbus, varētu plānot ēku loģisku uzturēšanu. Šobrīd nevar precīzi prognozēt, kurā brīdī darbus varēs veikt. Šobrīd dzīvokļu īpašniekiem pieejamas aktuālās tāmes, remontdarbu plāns nākamajiem gadiem. Pārvaldnieks aicina dzīvokļu īpašniekus iepazīties ar to, vērtēt, vai piedāvājums ir atbilstošs. Varbūt iedzīvotājiem šķiet, ka jāmaina darbu secība, jālemj par papildu uzkrājumu veidošanu. Pašlaik ēkā nepārtraukti jāveic avārijas darbi, tas traucē uzkrājuma veidošanu.