Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

47 komentāri

Bez Tabu pieķer melos ubadzi, kura iežēlina cilvēkus ar melīgām žēlabām par nepieciešamību sakrāt naudu vēža ārstēšanai. Saziedoto naudu viņa nodzer, ir blēde ar stāžu. Kad pēc diedelēšanas pieķerta, tērējot saziedoto alkohola iegādei, viltus vēža slimniece apgalvo, ka iegādātais alus ir lieliskas zāles izdzīvošanai.

Ceļos nometusies jauna sieviete, viņai rokās kartona gabals, uz kā latviešu un krievu valodā rakstīts ”Lūdzu, palīdziet savākt naudu operācijai!”.

Šāds skats katru dienu novērojams Rīgas centrā, pie gājēju pārejas Stacijas laukuma tuvumā. Šķietami briesmīgais un līdzjūtību rosinošais skats ir blēdība, apgalvo sieviete, kura vēlas palikt anonīma, bet katru dienu novēro, kā tiek apkrāpti cilvēki.

”Ir ļoti briesmīgi noskatīties, ka daudzi cilvēki uz to uzķeras un met viņai to naudu visu laiku. Viņu uzmana vīrietis. Tiklīdz kāds iemet naudu, diedelētāja trauku iztukšo, naudu ieber kabatā. Vīrietis naudu savāc un dodas uz veikalu.

Tad viņš atnāk ar alkohola pudeli, abi aiziet turpat aiz kioska iedzert alkoholu. Pēc tam sieviete atkal dodas ubagot,” stāsta aculieciniece.

“Alus palīdz nenosmakt!” Ar viltus plaušu vēzi iežēlina un ziedojumus nodzer

Bez Tabu ubadzi un viņas kompanjonu novēro divas dienas. Sieviete, nometusies ceļos, diedelē naudu gan pie allaž gājēju pārpildītās pārejas, gan pazemes tuneļos. Smeldzīgais vēstījums uz kartona gabala piesaista daudzus – daudzi cilvēki ziedo naudu, domājot, ka tā tiks tērēta operācijai.

Tomēr pēc katras diedelēšanas pāra ceļš ved uz bodītēm, kur tiek iegādāti alkoholiskie dzērieni, iemūžina Bez Tabu. Saziedotā nauda tiek nodzerta turpat vai tālāk no ienesīgās peļņas vietas.

Bez Tabu žurnālists uzrunā pāri brīdī, kad tiek malkots par ziedojumiem iegādātais alus. Taujāta, kāpēc operācijai lūgto naudu tērē alkoholam, diedelētāja apgalvo, ka alus ir lieliskas zāles, lai nenosmaktu.

Ubadze precizē, ka naudu vāc operācijai Gaiļezerā, lai ārstētu plaušu vēzi, kas esot jau otrajā stadijā un plosot viņas organismu. Šo informāciju uzzina ikviens ziedotājs, kurš interesējas par sievietes kaitēm.

”Man ir ļoti slikti, smoku! Alus paplašina asinsvadus. Es smoku, parasti nedzeru. Man ir plaušu vēzis. Es smoku. Vemju asinis. Pudelīte alus palīdz,” taisnojas ubadze.

Tiesa, izdzerta ne vien šī puslitra pudelīte, bet iepriekš arī divi litri dziras. Turklāt iepriekšējās dienās tukšotas arī 14 grādu spēcīga alkohola kokteiļu pudeles.

Vīrs peļņas vārdā piedēvē sievai plaušu vēzi

 

Sieviete stāsta, ka operācijai, lai cīnītos ar plaušu vēzi, esot nepieciešami 1800 eiro. Pagaidām esot saziedoti nepilni 400 eiro. Tāpat stāsta, ka saslimusi ar dzīvībai bīstamo kaiti smēķēšanas dēļ.

Ubadze apgalvo, ka vairs nesmēķē, taču, kā novērojuši apkaimē strādājošie, viņa kūpina uz nebēdu.
”Ubagoju jau mēnesi. Dienas laikā varu savākt 30 eiro,” stāsta sieviete.

Sarunā iesaistās arī viņas kompanjons, kurš esot vien paziņa. Apgalvo, ka ”viņu [ubadzi] iekļāva rindā, bet nevar tik ilgi gaidīt. Viņas kārta uz operāciju pienāks tikai pēc pusgada. Viņa dzīvo mocībās ar asiņu vemšanu.”

Lai gan vīrietis uzdodas par paziņu, kā noskaidro Bez Tabu, viņš ir sievietes vīrs Jevgēnijs Gurjans, kurš nelietīgi piedēvē sievai vēzi krāpnieciskas peļņas nolūkā. Arī ubadze melo, sakot, ka ir Ksenija Ivanova.

Viņas patiesais vārds, uzvārds ir Oksana Gurjana. Tāpat, kā jau paredzēts, apstiprinās meli par nepieciešamību ārstēt vēzi, jo, pirmkārt, Gaiļezera struktūrvienībā operācijas plaušu vēža slimniekiem neveic. Otrkārt, mediķi neapstiprina, ka sieviete vērsusies slimnīcā pēc palīdzības. Treškārt, ārstēšanos, tostarp operāciju, apmaksā valsts.

Māris Apšvalks
”Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” ķirurgs

Plaušu vēža ķirurģija ir bezmaksas. Jāmaksā ir tikai pacienta iemaksa – 7,11 eiro par katru ārstēšanās dienu stacionārā, sākot no otrās dienas. Par operāciju jāmaksā līdzmaksājums 31 eiro.

Ja cilvēkam ļoti ilgi jāārstējas slimnīcā, pacienta iemaksa par vienu stacionēšanas reizi ir ne lielāka kā 355,72 eiro,” informē Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā.

Blēde ar stāžu. Aizdomas par narkotiku atkarību

Cilvēki, kuri apgalvo, ka zina sievieti internetā, norāda, ka pārim ir narkotiku atkarība un ka sieviete ubago jau sen. Lūk, daži ieraksti:

  • ”Pirms četriem gadiem viņa sēdēja ar bērnu un diedelēja naudu viņam. Bērnu atņēma. Tagad jāizdomā slimības, bet ar tādām lietām nedrīkst jokot!”
  •  ”Oksana ir mana bijusī klasesbiedre. Narkotikas lieto sen!”
  • ”Pēc ubagošanas pārrodas mājās piedzērušies un salietojušies vielas.”

Rīgas pašvaldības policijas Latgales pārvaldes vadītājs Guntis Bērziņš apstiprina, ka ar ubagošanu sieviete nodarbojas sen: ”Šī sieviete vairākkārt nonākusi policijas redzeslokā gan šogad, gan iepriekš. Pirmoreiz jau 2009. gadā. Šogad viņai konstatēti pāris pārkāpumi saistībā ar ubagošanas noteikumu pārkāpumiem. Tāpat bijuši dažādi citi administratīvie pārkāpumi.

Pašvaldības policisti sodījuši sievieti par vietas izvēli – ubagošanu vēsturiskajā centrā un gājēju pārejas tuvumā. Ubagošana, melojot par naudas nepieciešamību operācijai, esot pieļaujama. Lai gan daudzi to uzskata par uzbāzīgu ubagošanu, kas arī ir aizliegta.

”Uzmācība būtu darbība. Ja viņa sēž vai tup, izvietojot informāciju, kādēļ viņai vajadzīga nauda, mēs to nevaram traktēt kā uzmākšanos,” piebilst Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis G. Bērziņš, kurš teic, ka pārbaudīt ārstniecības iestādē, vai sieviete ir onkoloģijas pacientu uzskaitē, neesot kārtībsargu pienākums.

Viltus vēža slimniece un viņas vīrs atrodami sociālajos tīklos. Viņu profila informācija vēsta, ka agrāk dzīvojuši Zviedrijā. Tā kā administratīvie pārkāpumi nav fiksēti vairākus gadus, kopš 2010. gada, iespējams, kādu laiku dzīvojuši cilvēku cienīgu dzīvi Skandināvijā, par ko varētu liecināt arī abu publicētie attēli sociālajos tīklos.

Sieviete, kura strādā Stacijas laukuma apkaimē, stāsta, ka dzirdējusi ubadzes un vīrieša sarunu, kurā abi runājuši par nepieciešamību ubagot: ”Vīrietis viņai teica – ”tā kā mēs naudu iztērējām, pazaudējām, tā mums ir jāatgūst.” Kā šo teikumu saprast? Nezinu. Varbūt vīrietis piespiež sievieti ubagot.”

Foto

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl