Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

21 komentārs

Akla sirmgalve dzīvo antisanitāros apstākļos un apdraud sevi, tā ziņo Ropažu novada Silakroga ciema iedzīvotāji. Lai gan sociālā dienesta vadītāja uzskata, ka kundze sevi neapdraud, tāpēc pārvietošana uz pansionātu nav nepieciešama, satrauktie iedzīvotāji norāda, ka viņas dzīvoklī ir bīstamība, kuras dēļ var ciest aklā sieviete.

Silakroga Priedes-3 nama iedzīvotāji stāsta, ka 80 gadus vecās kaimiņienes dzīvesveids satrauc jau sen. “Agrāk viņa dzīvoklī turēja 15 kaķus ar visām no tā izrietošajām sekām. Policija tos savāca, bet aizvien viņa baro kaķus, met pa logu ēdienu, kas pūst, visa apkārtne smird!

Vēl viņa agrāk gāja uz mežu, un nesaprotams, kāpēc krāva atkritumus un ēdienu kaudzē. Viņai reiz bija arī suns. Tam sunim bija sapuvis viss vēders, ak Dievs! Bez maz vai zarnas līda ārā! No viņas dzīvokļa tāda smaka nāk, ka visa kāpņu telpa smird! Viņa ir akla! Kas tur darās? Viņa taču var savainoties! Tādos apstākļos viņa nevar dzīvot! Par viņu jāparūpējas!”

Bez Tabu komanda kaimiņu pavadībā iekļūst sirmgalves miteklī. Līdz ko kundze atver durvis, visi aizspiež degunus neciešamās smakas dēļ. Visapkārt netīrība: ēdiena paliekas, kuras ielenkušas mušas; ledusskapja, kur uzglabāt pārtiku, nav; izmētātas netīras drēbes, nopietna uzkopšana miteklī sen nav veikta.

Tāpat istabas caurvij striķi, kuros iekārti dažnedažādi priekšmeti (maisiņi, veļa, drēbes), lai kundze orientētos telpā.

Neredzīgās dzīve: bailes no briesmoņiem podā un potenciāls apdraudējums

Kā stāsta pati neredzīgā sirmgalve Nora, viņa ir paklupusi un kritusi, jo vietām grīdu klāj bojāts segums un dažnedažādi priekšmeti, aiz kuriem aizķerties. Kundze ikdienā nodarbina sevi, smalcinot pārtiku.

Labierīcības dabisko vajadzību kārtošanai viņa nelieto, jo baidās no briesmoņiem, kas, viņasprāt, var izlīst no tā, tāpēc podu aizsprostojusi, ūdenī arī nevar nolaist. Kundze labprāt demonstrē spaiņus, kuros nokārtojas.

Sirmgalve

Vēlētos kādu mazu mazu jēzulīti, maza auguma bērniņu vai tādu lielāku puisīti vai meitenīti, ar ko es varētu pie rokas paiet.

Ropažu novada sociālā dienesta vadītāja Sarmīte Cibuļska stāsta, ka pagaidām nav izdevies sirmgalvi pierunāt apciemot ārstu. Tāpat ar lielām grūtībām izdevies panākt kundzes atļauju meistaru apciemojumam, kurā viņi novērtējuši ūdensvadu un kanalizāciju.

“Viņu ir īpaši jāpierunā nomainīt podu vai krānus. Tāpat nevar uzreiz tur ieviest pilnīgu kārtību, tas ir jādara pamazām, jo viņa ir neredzīga. Jebkura iejaukšanās var radīt satraukumu. Tas nebūs vienas dienas jautājums,” stāsta sociālā dienesta vadītāja S. Cibuļska.

S. Cibuļska arī informē, ka sociālais dienests uzsācis palīdzēt sirmgalvei šogad, pēc tam kad viņas māsa traumēja muguru, palika guloša, tika nogādāta pansionātā: “Tad, kad māsa staigāja, viņa pārvaldīja visu saimniecību. Tad bažas nebija. Taču, kad parādījās informācija, ka no tā dzīvokļa neviens neiet ārā, protams, mēs nekavējoties piesaistījām policiju un iekļuvām dzīvoklī ar varu.”

Ar varu pārvietot palīdzēt nevar, vide esot droša

Lai gan kaimiņi uzskata, ka arī neredzīgā Noras kundze būtu jānogādā pansionātā, S. Cibuļska stāsta, ka to neesot iespējams izdarīt piespiedu kārtā: “Kad mēs sarunās būsim panākuši vienošanos, cilvēku nogādāsim vietā, kur viņu aprūpēs. Līdz šim brīdim aprūpe ir tāda, kādu cilvēks pieļauj.”

Komentējot iedzīvotāju viedokli, ka sieviete, būdama akla, pašreizējā vidē sevi apdraud (piemēram, var aizķerties un gūt nopietnus savainojumus), sociālā dienesta vadītāja teic, ka tādu bažu neesot.

“Jebkurš cilvēks var nokrist un sasisties. Viņa ir pieradusi pie tiem apstākļiem, ar tausti visu “redz”,” teic S. Cibuļska.

Noras kundze stāsta, ka pārcelsies uz pansionātu, ja ievēros viņas vēlmes: ar māsu dzīvos atsevišķā istabā un neatņems pensiju. “Tāds kolhoza tips man nav vajadzīgs,” iestarpina sirmgalve Nora.

Tāpat Nora cer, ka dzīvoklī atgriezīsies gulošā māsa: “Kāda starpība, kur viņa guļ – šeit vai pansionātā?”

Ropažu novada sociālā dienesta vadītāja S. Cibuļska stāsta, ka, aprūpējot vientuļu sirmgalvi mājās vai pansionātā, pensionārs pakalpojumu finansē ar 90 procentiem savas pensijas.

“Pensijas ir apmēram 250-300 eiro lielas, bet pansionāts mēnesī maksā apmēram 400-500 eiro. Starpību piemaksā pašvaldība,” stāsta S. Cibuļska.

TOP komentāri

 • Vecene
  +29 +29 0

  Vecene

  Kā var teikt, ka kundze sevi neapdraud-elektriskā plītiņa gultā vien ir ko vērts !!!! Manas domas ir, ka par izveidojušos situāciju atbildīgie dienesti būtu jatiesā. Kur skatās ģimenes ārsts ????
 • Kate
  +28 +28 0

  Kate

  Vislabāk man patika teksts,ka vide tur ir ''droša''-antisanitāri apstākļi,ne ūdens ,ne kanalizācijas,plītiņa gultā-viss kārtībā-kundze pieradusi.Šoreiz sociālais dienests ''iztaisījās''nu tik bezzobains,ka tik šī problēma nebūtu jārisina.Skaidri redzamas psihiskas problēmas-vai jāgaida ugunsgrēks,kad cietīs skaisti renovētā māja un cilvēki???
 • Snikers

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl