”Ak, Dievs! Ak, Dievs!” Gandrīz noģību!” Teju 50 kapavietu apgānīšana kapos Latgalē pārsteidz pat pieredzējušus likumsargus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

0 Komentāru

Apgānītas teju 50 kapavietas – nogāzti un salauzti kapakmeņi un krusti. Vandalisms Daugavpils novada Tabores pagasta Lasenbergas kapos pārsteidz ne vien iedzīvotājus, bet arī pieredzējušus likumsargus. ”Bez Tabu” dodas uz Latgali meklēt vandaļus.

Lasenbergas kapu apgānīšana notikusi jūlija beigās nakts laikā. Te postītas 47 kapavietas jeb lielākā daļa atdusas vietu. Kapsētā zemes klēpī guldīti Lasenbergas ciema, citu Tabores pagasta apkaimju iedzīvotāju tuvinieki, kā arī to radinieki, kuri dzīvo tālu prom, tāpēc viņi, iespējams, nemaz nenojauš par atdusas vietu izpostīšanu.

Nadežda
Vietējā iedzīvotāja

”Pie ieejas kapos apglabāti deviņi mani tuvinieki. Visām kapavietām bija nogāzti pieminekļi. Tāpat arī kaimiņu kapavietās. Citiem pieminekļi pat sadauzīti. Citur vienuviet astoņas kapavietas izpostītas. Ieraugu, ka kapakmeņi guļ zemē. Saķēru galvu un domāju, kā nenoģībt. Teicu: ”Ak, Dievs! Ak, Dievs!” Es visu dienu nevarēju tam noticēt! Visu dienu pavadīju kapos. Vairākas dienas par to domāju. Blakus kāpņu telpā dzīvo kaimiņiene, kura uzlikusi pieminekli vīra piemiņai. Viņi [vandaļi] to nogāza un izmantoja kā galdu dzeršanai.”

Vandaļi nav smādējuši apgānīt arī kapsētas centrā izvietoto lielo koka krustu. To izrāvuši un nometuši uz ceļa blakus kapsētai. Vēlāk tam tumsā uztriekusies kāda garāmbraucoša automašīna, informē Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes pārstāve Ksenija Belova.

Ksenija Belova
Valsts Policijas Latgales reģiona pārvaldes pārstāve

Protams, arī iepriekš ir bijuši gadījumi, kad kapos daži kapakmeņi apgāzti vai sasisti. Protams, vandalisms notiek kapsētās, bet tik liels vandālisms nenāk atmiņā.

Par šādu vandalismu kapos pārsteigti pat pieredzējušākie likumsargi. Apskati postījumus!

Dzēra un ārdījās! Iespējamie vandaļi – jaunieši, arī nepilngadīgie

Kapu apgānīšanu agri no rīta konstatēja vietējie iedzīvotāji, kuri uzreiz piesaistīja likumsargus. Aizdomās tiek turēti trīs vietējie jaunieši, no kuriem divi ir nepilngadīgi. Valsts policijā informē, ka vainīgajiem draud cietumsods līdz trim gadiem. Turpinās postījumu vēriena apzināšana, vainīgajiem būs jākompensē zaudējumi.

Ksenija Belova
Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes pārstāve

Dažu stundu laikā netālu no notikuma vietas iespējamās vainīgās personas tika aizturētas. Tie ir trīs vietējie iedzīvotāji, viens no tiem dzimis 1994. gadā, divi ir nepilngadīgi. Visas personas kopīgi lietojušas alkoholu. Atrodoties alkohola reibumā un huligānisku motīvu vadīti, bija aizgājuši uz kapsētu un izdemolējuši kapus.

Kā noskaidro ”Bez Tabu”, aizdomās turētie ir vienas ģimenes locekļi, kuriem savulaik pašvaldība piešķīrusi mitekli kādā no apkaimes namiem. Žurnālisti ierodas viņu dzīvesvietā, kur gan iespējamos vandaļus sastapt neizdodas. Viņu vecmamma teic, ka jaunieši nesadūšosies parunāt ar ”Bez Tabu” pat telefoniski. Vecmamma saka, ka nožēlo tuvinieku rīcību, par ko viņi jau mājās esot sodīti.

iespējamo kapu apgānītāju vecmamma

Protams, ka nosodu! Viņi ir sodīti. Kas izdarīts, tas izdarīts. Saņēmuši, ko pelnījuši. Protams, ka baidos, ka viņi var nokļūt cietumā. Nezinu, kā tur sanāks.

0 Komentāru