Aizņēmies naudu, lai tiktu mājās. Latviešu strādnieki nav saņēmuši algu par darbu Zviedrijā

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

38 komentāri

Ivars ar dēlu pavasarī devās peļņā uz Zviedriju, darba līgumu noslēguši ar latviešu uzņēmumu, kuru ieteicis radinieks. Solīja, ka maksās līdz 1700 eiro mēnesī. No sākuma viss gājis gludi, dzīvošana apmierinājusi, arī pie formām tikuši. Pirmās aizdomas radās, ieraugot algas lapu.

Aprīlī sākušies joki ar algu, 20. aprīlī iemaksāta nauda par martu. Ar 31. maiju oficiāli izbeiguši darba attiecības un devušies mājās. Atpakaļceļa izmaksas strādniekiem netika segtas, tāpēc naudu aizņēmušies. Zviedrijā teikts, ka – darba alga tuvākajā laikā tikšot aprēķināta.

Ivars rēķina, ka apmēram 700 eiro pienāktos vēl par aprīli, un visa maija alga, kopā varētu būt kādi 2000 eiro katram. Jūniju, jūliju gaidījuši, tā arī ziņu nav saņēmuši. SIA “Balthem Ltd” vēlreiz likuši rakstīt atlūgumu, un sākās solījumi par to, ka nauda rīt, parīt, šonedēļ būšot kontā.

“Aizbraucu, lai tiktu no parādiem vaļā, bet iebraucu vēl lielākos parādos. Maksājumi Latvijā jau neskatās, ka vēl nauda nav ieskaitīta, jāmaksā.”

Pretēji vairumam šādu gadījumu – uzņēmums nav nekāds kaktu kantoris – tam ir mājaslapa, kurā iespējams iepazīties ar paveiktajiem darbiem, un par uzņēmumu pirms pāris gadiem pat veidots televīzijas sižets, skaidrojot tā panākumu atslēgu. Protams, uzņēmuma nosaukums atrodams arī sūdzībās un rakstos par skandāliem.

Valsts darba inspekcijā šobrīd saņemti četri iesniegumi par šo uzņēmumu. Tās ir sūdzības par darba samaksu, un vienā gadījumā arī sūdzība par to, ka nav ievērota darba atlaišanas kārtība. Turklāt Ivars vēl nav paguvis vērsties Valsts darba inspekcijā, no tā var secināt, ka algu joprojām gaida krietns bariņš strādnieku.

Uzsākta administratīvā pārkāpumu lietvedība, daļa no vajadzīgajiem dokumentiem jau ir saņemta, bet nepieciešami papildu dokumenti, lai “lietu novestu līdz galam”. Inspekcija vērtēs arī, vai ir ievērota likumā noteiktā kārtībā, kā darbinieki tiek sūtīti uz ārzemēm. Šis uzņēmums darba inspekcijas redzeslokā nonācis arī iepriekšējo gadu laikā.

38 komentāri