Aizmālē acis ar mototrasi, “uzbliež” gigantisku šaušanas poligonu! Paslepus izbūvē 13 hektāru šautuvi, nesagaidot iedzīvotāju akceptu

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

16 komentāri

Iecavas novada iedzīvotāji izmisīgi pretojas milzu šaušanas poligona izveidei Iecavas pievārtē. Lai gan šautuve 13 hektāru platībā formāli ir vien ieceres stadijā un nodota publiskai apspriešanai, šautuves idejas virzītāji infrastruktūru ar milzu aizsargvaļņiem jau uzcēluši. Sākotnēji būvējuši aizsargvaļņus, neatklājot patiesos nodomus: slēpuši šautuves ieceri, prasot atļaujas cita veida objekta būvniecībai. Iedzīvotāji uzskata, ka notikusi nelikumīga būvniecība. Tāpat satraucas, ka šautuves izbūve un plānotā tās izmantošana ir kaitējums videi un būtiski iedragās iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Iecavas novada iedzīvotāji uzskata, ka poligona idejas virzītāji sabiedriskajā apspriešanā melo sabiedrībai.

Milzu šautuve 13 hektāru platībā iecerēta Iecavas pievārtē, divos nekustamajos īpašumos “Sildedži” un “Prelūdes”. Lai gan publiskā apspriešana vēl nav beigusies (noslēgsies 18. jūnijā), šautuves milzu aizsargvaļņi, kas ieskauj vērienīgo teritoriju un atdala vairākus desmitus sektoru, jau ir izbūvēti. Ar “Bez Tabu” tikās divi satraukti Iecavas puses iedzīvotāji Pēteris Pikše un Otto Lodiņš, kuri teic, ka pārstāv daudzu iedzīvotāju viedokli par šautuvi kā nevēlamu objektu. Viņi uzskata, ka šautuves ideja slēpta aiz citām iecerēm, izbūvējot aizsargvaļņus, neesot atklājuši, kam teritoriju paredzēts izmantot.

Pēteris Pikše
pretojas šautuves iecerei

Būvatļauja tika izdota vaļņa izbūvei mototrasei. Tagad pie neizbūvētas mototrases, bet pie nekvalitatīvi izbūvēta vaļņa viņi pieprasa būvniecības ieceri šautuvei. Manuprāt, tā šautuve jau ir izbūvēta. Var jau redzēt pēc šautuves shēmas ar 33 šaujamvietām. Veicot šautuves izbūvi, vēl pirms tas ir atļauts, iespējams, notikusi nelikumīga būvniecība un bijusi maldināšana.

Šautuves tīkotājus vaino melos un bažījas par nelikumīgu būvniecību

Iedzīvotāji uzskata, ka šautuves tīkotāji slapstījušies un centušies izbūvi legalizēt kā šautuvi vēlāk, lai izvairītos no iedzīvotāju pretestības. Tāpat iedzīvotāji uzskata, ka šautuves iedzīvotāji sabiedriskajā apspriešanā melo sabiedrībai.

Pēteris Pikše
pretojas šautuves iecerei

Mēs, vietējie iedzīvotāji, bažījamies par trokšņiem, dzīves kvalitāti, dzīvniekiem, putniem, nekustamā īpašuma vērtības krišanos. Tāpēc sākām pretoties, sākām rakstīt anketas, ka esam pret, ievērojām, ka pie objekta nav izlikta informatīvā tāfele, kas ir obligāta publiskās apspriešanas laikā. To neizliekot, iespējams, atkal kaut ko centās noslēpt. Šautuves ieceres virzītāji pasūtīja trokšņu novērtējumu, bet nav pieprasīts pilns ietekmes uz vidi novērtējums, kas būtu pareizāk, jo šeit ir fantastika ainava, pie upes ir bagāta dzīvnieku un putnu daudzveidība. Runājot par trokšņu novērtējumu, to izstrādājusi starptautiska firma pēc šautuves saimnieku pasūtījuma. Novērtējums ir absolūti neprecīzs. It kā uzrādīti visi decibeli, bet nav ievērtētas vairākas lietas: upes ielejā skaņa izplatās kā pa tuneli; nav ievērtēts, ka šeit valdošie vēji ir no rietumiem; tāpat garām brauc vilciens – kad tas brauc, trokšņi ir jāsummē. Bet tas nav ievērtēts. Man kompetenti cilvēki, kuri arī spējīgi veikt pareizu trokšņu novērtējumu, teica, ka troksnis aizies līdz Iecavai. Informatīvajā materiālā ir arī citi meli. Melots, ka tuvākā māja atrodas 700 metru attālumā, tomēr tuvākās mājas atrodas 200 metru attālumā, citas mājas otrpus upei atrodas 600 metru attālumā. Tāpat teikts, ka tuvākā apdzīvotā vieta atrodas četrarpus kilometru attālumā, bet īstenībā Iecavas pilsētas robeža ir 2,5 kilometru attālumā, savukārt Iecavas centrs ir četru kilometru attālumā.

Otto Lodiņš
Iecavas novada iedzīvotājs

Es neticu tam veiktajam trokšņu novērtējumam. Tur ir minēta smieklīga lieta: vidējais skaļums gadā. Tas ir līdzīgi kā ar vidēju temperatūru slimnīcā. Ziemā nešaus, bet vasarā šaus šausmīgi. Tas ir smieklīgi! Runa ir ne vien par esošajiem īpašumiem, kuras ne visas tajā aprakstā ir atzīmētas, bet ir arī zemes, kuras, kā es zinu, mani draugi nopirka pie Iecavas upes. Tur cilvēki grib būvēt īpašumus. Būs trīs mājas tieši ar skatu pret šo šautuvi. Cilvēki tagad ir pilnīgā izmisumā! Nezina, ko darīt. Ja atļaus šo būvniecību, viņiem jāmeklē citas zemes.

Iedzīvotājs Otto Lodiņš uzskata, ka jau izbūvētais degradē vidi. Viņš norāda uz vairākiem kokiem ceļa, kas ved gar šautuves robežu, malā, kuriem ir atsegtas saknes. Tāpat norāda uz staltiem ozoliem iecerētās šautuves teritorijā, kuri, viņaprāt, nolemti iznīcībai.

Būvvalde arī saskata dīvainības

Bauskas novada Būvvaldē, kas atbildīga par būvniecības norišu administrēšanu arī Iecavas novadā, arī norāda uz slepenību, kādā bīdīta šautuves iecere.

Dace Putna
Bauskas novada Būvvaldes vadītāja

Sākotnēji mums, protams, radās jautājums, kam kalpos šī inženierbūve – aizsargvalnis. Paskaidrojums Būvvaldē bija, ka tas paredzēts pret dzelzceļa radītajiem trokšņiem. Pēc tam Būvvalde konstatēja, ka būvdarbi neatbilst izstrādātajam būvprojektam – sāka veidoties cits skats. Tad sāka pavīdēt doma, ka tur būs šī šautuve. Būvvalde jau toreiz aizrādīja, ka pilnīgi viennozīmīgi, lai ierīkotu aizsargvaļņos šautuvi, būs nepieciešama sabiedriskā apspriešana.

Teorētiski šādu poligonu pieļauj teritorijas plānojums, tomēr informāciju, ko sabiedrībai publiskajā apspriedē pasniedz šautuves ieceres virzītāji, esot jāvērtē kritiski, norāda Būvvaldē. Ja šautuves izbūvei dos zaļo gaismu, tās raksturlielumus izvērtēšot, pārmērīšot, esot iespējamas korekcijas. Tā kā šautuves ieceres virzītāji pie objekta nebija izlikuši informatīvo tāfeli, sabiedriskā apspriešana tika apturēta, bet to atjaunoja pēc tam, kad informācija tika izvietota.

Dace Putna
Bauskas novada Būvvaldes vadītāja

Šī iecere ir izvērtēšanas stadijā. Tiek izvērtēti visi raksturojošie lielumi. Noslēdzoties sabiedriskajai apspriedei, viennozīmīgi, vairāk tiks ņemtas vērā anketas no tuvāko nekustamo īpašumu īpašniekiem.

Būvniecības ierosinātāja – privātpersona, kura rosās uzņēmumos ar nodokļu parādiem

Šautuves būvniecības ierosinātāja ir Tatjana Neploho. Viņas vīrs Rihards Neploho nodarbojas ar šaušanas sportu. Neploho pāris ir rosīgi uzņēmējdarbībā gan Latvijā, gan ārpus tās robežām, Tatjana ir vadošos amatos trijās Latvijā reģistrētās firmās:  SIA “VITAL INVEST, SIA “VITAL BUSINESS SECURITY”, SIA “VITAL SECURITY”. Firmu kopējais nodokļu parāds sastāda vairāk nekā 35 tūkstošus eiro. Uzņēmuma SIA “VITAL INVEST” līdzīpašniece ir Lielbritānijā reģistrēta firma “A.S.C. INVEST LLP” (par uzņēmumu skaties šeit), kuras līdzīpašniece arī ir Tatjana Neploho. Šajā Lielbritānijā reģistrētajā uzņēmumā T. Neploho biznesa partneris ir kāds Krievijas pilsonis Stanislavs Kozevs. Starptautiskās pētnieciskās žurnālistikas platformā “Offshore Leaks database”, kurā apkopota informācija par čaulas kompānijām, caur kurām tā dēvētajās “nodokļu paradīzēs” optimizē nodokļus, minēts, ka Kozevs saistīts ar Britu Virdžīnu salās reģistrētu firmu (vairāk uzzini šeit).

Jurists, šaušanas entuziasts un Neploho starpnieks šautuves kontekstā Reinis Bērziņš saka, ka par šautuves ieceri esot informēts jau vairākus gadus, tāpēc par ieceres virzīšanu slepenībā neko nezinot. Bērziņš stāsta, ka ieceres virzītāju mērķi esot grandiozi. Objektā paredzēta treniņšaušana, mācību šaušana un šaušanas sporta sacensības. Darbības pirmajā gadā plaša mēroga pasākumi šautuvē nav paredzēti, sola objekta attīstītāji. Ieplānotas vietēja mēroga sacensības ar 30-80 dalībnieku un viesu.

Reinis Bērziņš
kontaktpersona par šautuves ieceri

Latvijā ir ārkārtīgi senas un ļoti spēcīgas šaušanas tradīcijas. Diemžēl pēdējos gados tas viss izsīkst, jo praktiski nav nekādas infrastruktūras. Vietas, kur trenēties sportistiem, nav. Es, būdams šaušanas sportists, varu teikt, ka šaušana ir brīnišķīgs sporta veids, tās ir zāles pret stresu. Manuprāt, šo sporta veidu vajadzētu popularizēt pēc iespējas vairāk. Ja mēs runājam valstiskā kontekstā, Latvijā ir pieņemta vispārējās aizsardzības koncepcija, pieņemts Nacionālās drošības likums, kas nosaka, ka katram cilvēkam ir pienākums aizstāvēties un dotas tiesības to darīt ar ieroci rokās. Tātad valsts devusi šo tiesisko tvērumu, bet jāiemācās apieties ar ieroci. Manā ieskatā, katram Latvijas pilsonim ir pienākums pilnveidot šīs iemaņas. Kur to darīt? Tā ir liela problēma. Tāpēc radās doma par multifunkcionālu šaušanas centru. Tas, protams, ir ar skatu nākotnē. Šobrīd ir izveidota atklātā tipa šautuve ar vaļņiem, kas atbilst visiem drošības noteikumiem. Tur jau šobrīd var notikt vietēja mēroga sacensības. Starptautiskām sacensībām šautuve vēl nav gatava. Tā kā valstij nepietiek līdzekļu, lai atbalstītu pat bērnu sporta veidus, tāpēc šī ir privātpersonu iniciatīva. Laika gaitā tiks attīstīta infrastruktūra. Ceru, ka nākotnē tur būs multifunkcionāla šautuve, kas būs labākā Baltijas valstīs, iespējams, arī Ziemeļeiropā.

Taujāts par iedzīvotāju pārmetumiem par neprecizitātēm sabiedrības informēšanā, Bērziņš norāda, ka komunikācijā ar iedzīvotājiem neprecizitātes iespējams konstatēt un izlabot. Bērziņš uzskata, ka trokšņu mērījumi veikti korekti un rezultāti atbilst patiesībai. Bērziņš arī uzsver, ka šautuves izveidi atbalsta Latvijas Šaušanas federācija.
Reinis Bērziņš
kontaktpersona par šautuves ieceri

Ja pēkšņi izrādīsies, ka kāds ir bijis negudrs cilvēks un mahinējis ar datiem, ja, saņemot licenci sāks šaut, bet konstatēs, ka ir pārsniegts trokšņu līmenis, licence tiks atņemta.

Taujāts par T. Neploho uzņēmumu nodokļu parādu, Bērziņš norāda, ka, tā kā licenci šautuvei pieprasījis viens no šiem uzņēmumiem un šautuve tiek veidota no uzņēmējdarbības kapitāla, nāksies nomaksāt nodokļu parādu, pretējā gadījumā saimniekošana šautuvē un objekta attīstīšana nebūšot iespējama.

Tā kā Iecavas novada iedzīvotāji interesējās, vai par šādiem objektiem un ar tiem saistītajām personām izpēti veic drošības struktūras, “Bez Tabu” uzrunāja Valsts drošības dienestu (VDD).

VDD komentārs

VDD savas kompetences ietvaros seko līdzi šāda veida objektu būvniecībai, pārbaudot to izveides mērķus un iesaistītās personas. Ņemot vērā minēto, VDD pārbauda informāciju arī saistībā ar Iecavas šaušanas poligona būvniecību. Pagaidām VDD diemžēl nevar sniegt plašākus komentārus.

16 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Ir notikusi loterija." Daudzbērnu ģimenes tēvu pārsteidz rēķins par elektrību

Ātri, lēti un garšīgi- iecienīta latviešu kūka

"Pa info tālruni atbildēja, - izbraucot no Jūrmalas, nekas nav jāmaksā!" Rīdzinieces nezināšana neatbrīvo no soda!

"Vai tad tiešām es to visu elpoju? Rīdzinieci satrauc neparasti lielais putekļu daudzums dzīvoklī

Bīstamākajā krustojumā Rīgā notikusi kārtējā avārija

LMT ilgstoši nespēj palīdzēt ilggadējam klientam

Situācija Ķekavā: lai "iešmauktu" veikalā bez pārbaudes, izmanto izejas durvis

"Ļoti labi, ka viņam nav "TikTok"" Stilistes Indras Salcevičas ģimenē ir savi noteikumi

"Salstam mēs, salst donori!" Darbinieki sūkstās par darba vidi īpašajā autobusā

Ceļu uzturētāji pie Mālpils “pazaudē” piecus kilometrus

Vai zaļu kartupeļu lietošana uzturā ir bīstama veselībai?

"Zēni vēl aizvien gaida vēstules!" Ceļā no Valkas uz Valmieru gaisā izkūp 40 eiro!