Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

71 komentārs

Ceturtās klases skolēna māte uzrunājusi raidījumu Bez Tabu, lai informētu par kādu starpgadījumu, kas noticis pagājušajā mācību gadā Rīgas sākumskolā “Valodiņa”. Mācību stundas laikā viņas dēls “parāvis” sava klasesbiedra krēslu, kā rezultātā bērns sasitis galvu.

Klasesbiedrs nogādāts slimnīcā, lai tiktu kliedētas raizes par smadzeņu satricinājumu. Maija neatbalsta dēla rīcību, taču sievieti pārsteidz, kā situācijā rīkojušies pedagogi. Klases audzinātāja nosaukusi trešās klases skolēnu par stulbo idiotu un jautājusi pārējiem klases biedriem, vai vēlas ar tādu draudzēties.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Protams, viņa klases biedrus nostādīja pret manu dēlu, un viņš jutās kā izstumtais,” stāsta skolēna mamma. Puisēns aizvests pie direktores, kura pieņēmusi lēmumu skolēnu nosūtīt uz citu klasi. Pirms tam mācību pārzine par to visu bērnu priekšā informējusi skolotāju.

“Viņš raudāja, kliedza, ka viņam nekad nebūs draugi, pieminēja klases audzinātāju. Viņš pusotru stundu nestāstīja, kas notiek, tikai raudāja.”

Visas dienas laikā neviens neesot padomājies par zēnu un pajautājis, kā viņš jūtas. Jāpiemin, ka jau tajā vakarā puika atvainojās bērnam, kurš sasitis galvu, un saņēma piedošanu.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija apstiprinājusi morālo vardarbību pret bērnu un lēmusi administratīvi sodīt klases audzinātāju un mācību pārzini, attiecīgi ar 35 un 50 eiro naudas sodu.

Maija vērsusies pie direktores, lai saprastu, kā situāciju risinājusi skolas vadība, taču konkrētu atbildi tā arī nav saņēmusi. Sievietes juridiskais pārstāvis uzskata, ka juridiskie lēmumi, kas pieņemti pret mācībspēku, nesasniedz mērķi. Naudas sods nav situācijas risinājums.

Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija pabeigusi abas administratīvo pārkāpumu lietvedības, vienā gadījumā lēmums stājies spēkā, otrā, par klases audzinātājas atbildību, ticis pārsūdzēts. Šobrīd izglītības iestādei nosūtīta vēstule, lūdzot izvērtēt attiecīgā darbinieka atbilstību bērnu tiesību aizsardzības likumā noteiktajām prasībām.

Inga Krastiņa
Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore

Šis darbinieks ir sodīts par emocionālo vardarbību, līdz ar to iestādes vadītājam ir jāvērtē, vai attiecīgais darbinieks var turpināt darbu skolā, vai nevar.

Maijas juridiskais pārstāvis sagatavojis iesniegumu arī Izglītības kvalitātes valsts dienestam un Rīgas domei. Logins akcentē, – galvenais šajā situācijā nav kādu sodīt, bet novērst turpmāku šādu situāciju attīstību. Jurista praksē šis nav pirmais gadījums, kad bērni cieš no morālas vardarbības skolā.

Tagad situācija Rīgas sākumskolā “Valodiņa” ir tāda, ka direktore un klases audzinātāja no skolas ir aizgājušas, bet tajā turpina strādāt mācību pārzine. Direktora pienākumu izpildītāja sola veikt visas normatīvajos aktos noteiktās darbības, kas būs nepieciešamas.

Šobrīd skolai jāizvērtē, vai mācību pārzine neapdraud bērnu veselību, drošību vai dzīvību, un jāsniedz atbilde bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai. Jaunā skolas vadība uzskata, ka tas notiks jau šonedēļ.

TOP komentāri

 • Igo Rikmanis

  Igo Rikmanis

  Nezināju, ka vidēji smagu miesas bojājumu nodarīšanu citam bērnam, var nosaukt par "nedarbiem"... Ir noziegums un noziedzīgs nodarījums ! Ja kāda indivīda huligāniska rīcība, kura ir vērtējama pēc Kriminālprocesuālā likuma, kā noziedzīgs nodarījums, var tikt vērtēta, kā vienkārša "delverība", lūk tas nav pareizi. Manā bērnībā, par līdzīgu nodarījumu varēja "nospēlēt" mazgadīgo kolonijā, nu ja paveicās, ka nav sasniegti pilni 14 gadi, milicijas nepilngadīgo inspektora "aizgādībā" pilnīgi noteikti ! Šajā situācijā, vismaz es esmu neizpratnē, gan par mazgadīgā huligāna visatļautību, gan par viņa mātes rīcību, kura acīmredzot nevelta pārak daudz laika sava bērna audzināšanai, kā rezultātā, kā mēs visi zinām, ir iestājušās sekas. Taču šai dāmai nav kauna par kautko vainot pedagogus un savu atvasi padarīt par "svēto mocekli"... Varu iedomāties, kādu brēku viņa saceltu, ja kāds cits huligāns, ko līdzīgu būtu nodarījis viņas atvasei...
 • ALENS DELONS
  +23 +17 -6

  ALENS DELONS

  Es bārintiesas vietā pārbaudītu kas notiek tā bērna gimene kas otram ar savu ricibu nodarija kaitejumu sava klasesbiedra veselibai. Pec punkta un likuma jāstrada ar to smalko dāmu kas no oda izputa ziloni. VAJAG MAMMIT SAVU BANDITĒNU KARTIGI AUDZINĀT. tāds kritiens var aribūt ar letālām sekām un kas tad butu vainigs., VARETU PADOMĀT JA JAU PUIŠELIS TA DARA AR SAVU KLASESBIEDRU TAD JAU VISS NĀK NO GIMENES. es ari aizliegtu savam bērnam draudzēties ar vinas delu kam ir noslieces uz vardarbibu pret cotiem skolasbiedriem. NĀKOŠREIZ SADOS AR KAUT KO PA GALVU .
 • Anita Aldersone
  +12 +12 0

  Anita Aldersone

  Nez kāpēc māte neminēja, ka šis puika terorizē visu skolu. Ne pirmais gadijums, ka no šī puika cieš pārējie bērni. Bet nu jā, redziet mātei jau svarīgāks savs puika. Labāk būtu nodsrbojusies ar sava bērna audzināšanu, nevis visatļautību.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl