Aizkraukles tiesnese pamatīgā dzērumā pieķerta pie stūres! No barga soda glābj tiesneša imunitāte

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

120 komentāri

Zemgales rajona tiesas Aizkraukles nodaļas tiesnese Iveta Silicka Pierīgā pieķerta, braucot ar automašīnu teju triju promiļu reibumā. Kamēr ”parastais mirstīgais” iedzīvotājs par šādu pārkāpumu atvadītos no autovadītāja apliecības uz vairākiem gadiem, šķirtos no milzu naudas summas un pārdomātu dzīvi izolatorā, tiesnesi sargā imunitāte. Par šādu pārkāpumu Temīdas kalpam draud disciplinārsods, tomēr ir aizdomas, ka arī no tā tiesnese centusies izbēgt.

Raidījumam “Bez Tabu” avots, kas vēlas palikt anonīms, ziņo, ka novembrī Stopiņu novadā policija apturējusi Zemgales rajona tiesas Aizkraukles nodaļas tiesneses Ivetas Silickas vadīto automašīnu.

Sūdzība “Bez Tabu” redakcijā

”Tiesnese Iveta Silicka sestdien ”iekrita” 2,9 promiļu reibumā pie stūres savam automobilim. Tā kā atteicās pūst trubiņā, viņa tika aizvesta uz slimnīcu analīžu paņemšanai.”

Tiesnese slēpjas no kameras aiz aizslēgtām durvīm

Sākotnēji “Bez Tabu” komandai neizdodas iekļūt Ivetas Silickas darba kabinetā, pie durvīm sagaida viņas palīdze. Aprunājusies ar tiesnesi, palīdze paziņo, ka Iveta Silicka nevēlas runāt ar žurnālistu komandu. Durvis tiek aizslēgtas.

Pēc 20 minūšu gaidīšanas, kamēr tiesnese Silicka iznāk no ”neuzlaužamā cietokšņa”, nesagaidot Silicku, “Bez Tabu” komandai tomēr izdodas iekļūt viņas kabinetā. Silicka ir acīmredzami pārsteigta, kā žurnālistiem izdevies iekļūt kabinetā. Tiesnese gan norāda, ka nevēlas filmēties, tomēr žurnālists norāda, ka pārstāv sabiedrības intereses, ka runa ir par viņas kā valsts amatpersonas pārkāpumu.

Tiesnese Silicka atzīst, ka braukusi alkohola reibumā.

Tiesneses kolēģe: Tāds pārkāpums tiesnesim nav piedodams

“Bez Tabu” zināms, ka likumsargi, pieķerot tiesnesi braucam alkohola reibumā, noformējuši protokolu pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.15 panta 4. daļas, kas nosaka šo:

”Par transportlīdzekļa vadīšanu [..], ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles, uzliek naudas sodu velosipēda un mopēda vadītājam simt septiņdesmit eiro apmērā, bet cita transportlīdzekļa vadītājam piemēro administratīvo arestu no desmit līdz piecpadsmit diennaktīm, uzliek naudas sodu no tūkstoš divsimt līdz tūkstoš četrsimt eiro un atņem transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz četriem gadiem.”

Likums ”Par tiesu varu” prasa tiesnesim nevainojamu reputāciju. Taujāta, vai šāds rupjš pārkāpums neietekmē turpmāku atrašanos tiesneses amatā, Silicka nesniedz konkrētu atbildi.
Iveta Silicka
Tiesnese, pieķerta alkohola reibumā pie auto stūres

”Es zinu, kāda ir procedūra, es zinu arī sekas. Nezinu, ko jūs vēlaties, lai es jums saku. [..] Šobrīd es vairs nekomentēšu. Paldies, visu labu!”

Šāds pārkāpums tiesnesim ir nepiedodams, uzskata Zemgales rajona tiesas priekšsēdētājas vietniece Inga Zālīte.

Inga Zālīte
Zemgales rajona tiesas priekšsēdētājas vietniece

”Droši vien, sabiedrības uzticību tas kaut kādā ziņā tomēr iedragā. Tas nav pieļaujams! Ir mums kāda tā melnā avs, kas met to [darvas] pilienu. Manuprāt, šis pārkāpums tiesnesim ir nepiedodams.”

Vai centās izmukt no disciplinārsoda?

Tiesnešus par administratīvajiem pārkāpumiem netiesā kā ierindas Latvijas iedzīvotājus. Tiesnešus sargā administratīvā imunitāte, līdz ar to viņu administratīvos pārkāpumus neizskata ierastajā kārtībā, tiesas zālē, bet gan Tiesnešu disciplinārkolēģijā. Disciplinārkolēģijas sastāvā ir 11 citi tiesneši. Disciplinārsodi, kurus tiesnešu disciplinārkolēģija var uzlikt tiesnesim, ir šādi: piezīme; rājiens; amatalgas samazināšana uz laiku līdz vienam gadam, ieturot līdz 20 procentiem no amatalgas. Tāpat Tiesnešu disciplinārkolēģija var ierosināt tiesnesi atcelt no amata (par šādu sodu lemj Saeima).

“Bez Tabu” rīcībā nonācis Rīgas rajona tiesas sēžu grafiks, kurā atrodams arī laiks un datums, kad paredzēta Silickas lietas izskatīšana. Ņemot vērā, ka tiesnešus nesoda tiesas sēdē, rodas bažas, ka Iveta Silicka, kad pieķerta, braucot alkohola reibumā, iespējams, nav atklājusi policistiem, ka ir tiesnese, tādējādi, iespējams, centusies izvairīties no disciplinārsoda, tēlojot ierindas dzērājšoferi.

Tomēr 14. novembrī iztiesāšanas process Rīgas rajona tiesā tika izbeigts, jo sēdē atklājās, ka Silicka ir tiesnese.

”Neko neesmu slēpusi. Policistiem uzrādīju tiesneša apliecību kopā ar autovadītāja apliecību,” žurnālistiem teic Iveta Silicka.

Par to, vai Silicka informējusi policistus par to, ka ir tiesnese, kā tiesā noskaidrots, ka viņa ieņem konkrēto amatu, “Bez Tabu” vēršas pie Rīgas rajona tiesas priekšsēdētājas Ineses Siļņevičas.

Inese Siļņeviča
Rīgas rajona tiesas priekšsēdētāja

”Policijas sastādītajā materiālā nebija atsauces uz to, ka viņa ir tiesnese. Nebija nekādas informācijas, ka viņa ir tiesnese. Līdz ar to lietu skatījām vispārīgā kārtībā, tiesnese atnāca uz tiesas sēdi. Pēc jautājuma par personību viņa nolika uz galda tiesneša apliecību. Tiesa materiālu atdeva atpakaļ policijai ar norādi, ka lietas, kur iesaistītas amatpersonas (tiesneši), netiek skatītas tiesas kārtībā, tās tiek skatītas tur [Tiesnešu disciplinārkolēģijā].”

Tomēr Rīgas rajona tiesas priekšstāve šaubās, vai kolēģe no Aizkraukles Silicka apzināti no policistiem slēpusi, ka ir tiesnese, lai izbēgtu no disciplinārsoda, jo esot pārbaudīti policijas audiovizuālie materiāli, kuros Silicka esot mutvārdos informējusi policistus, ka ir tiesnese. ”Kāpēc policija to neierakstīja konkrētajā protokola ailē par personas darbavietu? To es nemāku izskaidrot!” saka Inese Siļņeviča, Rīgas rajona tiesas priekšsēdētāja.

Zemgales rajona tiesā informē, ka drīzumā Silickas priekšniecība nosūtīs Silickas administratīvā pārkāpuma lietas materiālus Tiesnešu disciplinārkomisijai.

No tiesību atņemšanas, izolatora un naudas soda glābt absurdā tiesneša imunitāte

Svarīgi uzsvērt, ka, lai gan pārkāpums ir ļoti rupjš un, kā pauda Zemgales rajona tiesas priekšsēdētājas vietniece, iedragā tiesneša amata prestižu sabiedrībā, administratīvā imunitāte sargā Silicku – kamēr ir tiesnese, viņai nevar atņemt autovadītāja apliecību un piemērot lielo naudas sodu, kas pienāktos jebkuram citam ierindas iedzīvotājam.

Tieslietu ekspertu, tai skaitā tiesnešu vidū jau ilgstoši diskutē par nepieciešamību likvidēt tiesnešu administratīvo imunitāti. Tam, ka šādos un citos gadījumos (administratīvajos pārkāpumos) tiesnesis ir tāds pats kā ierindas pilsonis uzskata gan Rīgas rajona tiesas priekšsēdētāja Inese Siļņeviča, gan jurists Ivars Kazāks.

Ivars Kazāks
Jurists

”Es uzskatu, ka šī imunitāte tiesnešiem jānoņem. Viņam jāsaņem tāds pats sods kā parastam transportlīdzekļa vadītājam, jo tiesnesis, atrodoties uz ceļa, arī ir pakļauts Ceļu satiksmes likumam, Ceļu satiksmes noteikumiem, Ministru kabineta noteikumiem. Ceru, ka nākotnē atcels šo imunitāti. Raugoties uz tiesnešiem, redzama cilvēka būtība – vēlme būt labākam, augstākam par citu. Tas nāk no komunisma laikiem. Kamēr likumdošana ir šāda, mums tai ir jāpakļaujas, bet tiesnesis, vadot transportlīdzekli, ir tāds pats kā es un jūs. Runājot par konkrēto gadījumu, ko tas mums rāda – var braukt reibumā, apdraudēt citus, bet dažam labam par to nedraud tā atbildība, kas pienākas mums?”

2017.gadā Tiesnešu disciplinārkolēģijā izskatītas 12 lietas, no kurām 5 par tiesnešu administratīvajiem pārkāpumiem. Disciplinārlietās par administratīvajiem pārkāpumiem tiesnešiem tika uzlikti šādi sodi: trīs lietās tiesnesim uzlikts disciplinārsods – piezīme, vienā lietā Tiesnešu disciplinārkolēģija aprobežojās ar lietas izskatīšanu sēdē, neuzliekot tiesnesim disciplinārsodu, bet vienā lietā disciplinārlieta tika izbeigta.

2018.gadā (līdz šim brīdim) Tiesnešu disciplinārkolēģijā izskatītas 10 lietas, no kurām 3 par tiesnešu administratīvajiem pārkāpumiem. Par Tiesnešu ētikas kodeksa normu rupju pārkāpumu 2018.gadā izskatīta viena lieta.

Disciplinārlietās par administratīvajiem pārkāpumiem tiesnešiem uzlikti šādi sodi: divās lietās Tiesnešu disciplinārkolēģija aprobežojās ar lietas izskatīšanu sēdē, neuzliekot tiesnesim disciplinārsodu, vienā lietā disciplinārlieta tika izbeigta. Lietā par rupju Tiesnešu ētikas kodeksa normu pārkāpumu ierosināts tiesnesi atcelt no amata.

Foto

120 komentāri