“Aina kapos ļoti skumja!” Bažījas par nolaidību pret Talsu puses pansionāta mirušajiem iemītniekiem

Pievienot komentāru

”Kapi izskatās kā pļava. Tās kapavietas ir aizaugušā pļavā, neviens tās neaprūpē, neapkopj, pēc cilvēka apbedīšanas nekas netiek darīts!” Talsu novada iedzīvotāja neizpratnē par attieksmi pret pansionāta ”Lauciene” aizsaulē aizgājušo iemītnieku kapavietām.

Tāpat kā daudzviet, arī Talsu novada pansionātā ”Lauciene” vairums klientu ir sirmgalvji, kuri uztic savu pensiju aprūpes iestādei, lai tā nodrošinātu pienācīgas vecumdienas. Talsu puses iedzīvotāja uzsver, ka arī pēc došanās aizsaulē pret pansionāta iemītniekiem jāizturas ar cieņu. Vēloties palikt anonīma, viņa norāda uz pansionāta bezpiederīgo klientu kapavietām, kas ir nolaistas un nekārtīgas.

Laucienes pansionātā, kad nomirst iemītnieki, viņi tiek apglabāti vietējos kapos. Kapi izskatās kā pļava. Tās kapavietas ir aizaugušā pļavā, neviens tās neaprūpē, neapkopj, pēc cilvēka apbedīšanas nekas netiek darīts. Man liekas, suņus apglabā labāk! Par pašvaldības naudu pasūtītie kapakmeņi atrodas pļavas vidū, nav nolikti pie aizgājēju kapavietām. Tā aina un situācija ir ļoti skumja. Pat nedaudz atgādina necieņas izrādīšanu.

Daudzi pansionāta ”Lauciene” mirušie bezpiederīgo iemītnieki apglabāti Pūckalna kapu jaunajā daļā. Kad tur sāka pietrūkt vietas, sāka apbedīt vecajos kapus pāri ceļam. Tur arī ”Bez Tabu” komandas pārliecinās, ka zālājs nav nopļauts, daudzās kapavietas pie ceļa – uzbērtas smilšu kaudzes – apaugušas ar zāli, bez informatīvām plāksnēm. Tālākajā veco kapu galā apbedījumi arī citviet aizauguši. Te vienuviet saliktas, pa vietām neizkārtotas kapavietām paredzētās plāksnes.

Ne visu var pagūt uzreiz

Pansionātā ”Lauciene” atsakās komentēt, kā tiek gādāts par aizsaulē aizgājušajiem klientiem. Krietni runīgāks ir Laucienes pagasta pārvaldes vadītājs Juris Upmalis. Runājot par vienuviet saliktajām, neizkārtotajām daudzajām plāksnēm, Upmalis informē, ka tās tur neatrodas sen. Pansionāts plāksnes pasūtījis un nesens saņēmis, grasās izkārtot uz kapavietām, kuras nerotā plāksnes, kā arī uz kapavietām, pie kurām ir necilas plāksnes.

Tāpat Laucienes pagasta pārvaldes vadītājs Upmalis saka, ka arī pie ceļa esošie apbedījumi drīz būšot sakopti, tiks uzliktas informatīvās plāksnes. Pagaidām jāgaida, kad šīs kapavietas nosēdīsies, jo ir salīdzinoši jaunas. Upmalis apņemas organizēt zāles pļaušanu vecajos kapos. Šogad tā esot pļauta jau trīs reižu.

Pagasta pārvaldnieks Upmalis arī stāsta, ka salīdzinoši nesen, viņa pagasta pārvaldīšanas laikā, uzsākta gādāšana par aizgājušajiem aizsaulē pansionāta iemītniekiem Pūckalna veco kapu daļā. Agrāk te viss bijis aizaudzis, mirušie esot apbedīti nepļautā teritorijā. Pēc tam, kad Upmalis uzsācis darbu pagastā, notiekot regulāra pļaušana, kapu labiekārtošana ar celiņiem, jauniem vārtiem. Tāpat būtiski uzlabojumi ir arī kapu jaunajā daļā.

Juris Upmalis
Laucienes pagasta pārvaldes vadītājs

Mēs plānveidīgi plānojam, katru gadu ieguldām arī kapos. Solis pa solim, bet, protams, visu uzreiz nevaram realizēt.

Laucienes pagasta pārvaldes vadītājs ar fotoattēliem apliecina, ka dienu pēc ”Bez Tabu” viesošanās kapos zālājs ir nopļauts.

Jau iepriekš Laucienes pansionātu apvijuši skaļi skandāli. Mediji ziņojuši par pārkāpumiem sirmgalvju aprūpē, ierosinātas krimināllietas par fiktīviem darbiniekiem un nelikumīgu naudas pieprasīšanu no iemītniekiem. Pirms pusotra gada pansionāta vadība atlaista, vietā nākusī jaunā priekšniecība un jaunais pagasta pārvaldnieks turot rūpi gan par jaunajiem, gan vecajiem kapiem, kur apglabāti pansionāta klienti.